To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wystawa o księdzu Jerzym   -   12/10/2004
Za kilka dni mija 20. rocznica męczeńskiej śmierci patrona „Solidarności” Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki. Z tej okazji w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Tarnowie przy ul. Kochanowskiego 32 otwarta zostanie w środę 20 października wystawa fotografii pt. „Ksiądz JERZY POPIEŁUSZKO”. Wernisaż zaplanowano na godzinę 11.00.

Ogloszenie
>

Wystawę organizują : Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich, Ośrodek Dokumentacji Czynu Niepodległościowego „Tarnina”, Koło Środowiskowe Tarnowskiego Oddziału SAP przy ZSZ 2 w Tarnowie oraz Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Tarnowie.

Komisarzem wystawy i autorem katalogu jest Zdzisław SUMARA, tarnowski radny, autor kilku książek o tematyce niepodległościowej m.in. „Tarnowska Solidarność 1980 – 1981” (Tarnów 2000 r.), „Antologia poezji zapomnianej 1981 – 1989” (Tarnów 2000 r.), „Ksiądz Jerzy Popiełuszko na tle wydarzeń 1981 – 1985” (Tarnów 2001), „Od trzynastego do trzynastego – tarnowska Solidarność na tle wydarzeń 1981 – 1982 – w świetle podziemnych publikacji, prasy polityczno –związkowej ukazującej się w kraju oraz relacji osób.” (Tarnów 2003).
Autorem wstępu do katalogu wystawy „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” jest Zdzisław Jasiewicz, kierownik Ośrodka Dokumentacji Czynu Niepodległościowego „TARNINA” Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich.
- To już dwadzieścia lat upływa – pisze ZDZISŁAW JASIEWICZ we wstępie do katalogu – od tamtych pełnych napięcia dni. Dwudziesta rocznica Jego śmierci skłania nas jednak nie tylko do zadumy nad Jego męczeńskim odejściem, ale nade wszystko nad tym szczególnym kapłańskim powołaniem, danym przez Boga w określonym czasie i w określonych okolicznościach. Sługa Boży ks. Jerzy z odwagą, stanowczością, ale i miłością krytykował komunistyczne władze, wspominając: "o niewinnej śmierci braci naszych górników z kopalni Wujek, o śmierci braci z Lubina, Nowej Huty i innych miejscowości, o okrucieństwie zbrodni dokonanej na Grzesiu Przemyku (...)". Pomagał, pocieszał, dodawał ducha uczestnicząc w procesach politycznych działaczy „Solidarności”. Ks. Jerzy zawsze pozostanie naszym nauczycielem, zawsze wsłuchiwać się będziemy w Jego słowa: Trzeba zawsze kierować się prawdą. Prawda to zgodność słów z czynami. Nie można przyjąć za prawdę pięknych słów, gdy zaprzeczają im fakty. Zło dobrem zwyciężaj.

Wystawa „Ksiądz Jerzy Popiełuszko” adresowana głównie do młodzieży będzie czynna w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Tarnowie do 3 listopada. (jk)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 03:09:15
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html