To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Wyjątkowi goście na inauguracji XVI Dni Pamięci Żydów Galicyjskich    -   16/6/2011
Galicjaner Sztetl rozpoczęte
W podtarnowskim lesie "Buczyna", jak co roku w czerwcu, oddano dziś hołd obywatelom żydowskiego pochodzenia z Tarnowa i okolic, zgładzonym w czasie okupacji przez niemieckich nazistów. Od 16 lat wspólne modły żydowskich i katolickich duchownych nad mogiłami tysięcy rozstrzelanych tam i pogrzebanych w ogromnych dołach, inaugurują w tym miejscu kolejną edycję Dni Pamięci Żydów Galicyjskich GALICJANER SZTETL. Na uroczystości każdego roku przybywają przedstawiciele resztek ocalałych tarnowskich Żydów. W tym roku wśród czwórki przybyłych tarnowskich Żydów znajduje się Alona Brigg, córka izraelskiego bohatera narodowego Emila Brigga, który urodził się w Tarnowie, w domu przy ul. Urszulańskiej. Wieczorem zaplanowano kolejne punkty obchodów - otwarcie wystawy i koncert w Mościcach (CSM). "Dni" potrwają do 24 czerwca.

Ogloszenie

Encyklopedia Tarnowa tak wspomina Emila Brigga: (1924 Tarnów – 2002 Tel Awiw, Izrael), bohater I wojny izraelsko - arabskiej. Syn Artura, kierownika cegielni Władysława Bracha w Tarnowie. Uczył się w tarnowskiej szkole Safa Berura. We wrześniu 1939 r. wraz z rodziną uciekł na wschód i znalazł się w Delatynie, po najeździe hitlerowskim w gettach w Kołomyi, Chodorowie, Lwowie, Stryju, skąd uciekł do oddziału partyzanckiego Stacha Babija. Po rozbiciu oddziału przedostał się na Węgry, uwięziony w Mohaczu i Peczu. Po wyzwoleniu wyemigrował do Izraela, gdzie w kibucu Ginosar przeszedł wojskowe przeszkolenie saperskie. W wojnie arabsko izraelskiej 14 maja 1948 r. z narażeniem życia wysadził 3 mosty, powstrzymując inwazję armii transjordańskiej na Izrael. Za ten czyn otrzymał najwyższe odznaczenie państwowe Gibor Israel (Bohater Izraela). Od 1951 właściciel biura przedsprzedaży biletów w Tel Awiwie. Autor wspomnień „Stand up and Fight. Story of Emil Brigg” Londyn 1972.”

Galicjaner Sztetl – Dni Pamięci Żydów Galicyjskich organizowane są przez Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej i Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Przypominają nie tylko zagładę tarnowskich Żydów, ale też kulturę, tej mniejszości narodowej, która w życiu Galicji przez wieki odgrywała znacząca rolę aż do hitlerowskiego holokaustu.
Jeszcze dzisiaj o godzinie 19.00 z tej okazji odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce otwarcie wystawy „Listy do Sali. Życie młodej kobiety w nazistowskich obozach pracy”, a zaraz po wernisażu odbędzie się koncert muzyki klezmerskiej w wykonaniu zespołu „Accoustic Acrobats” (wstęp bezpłatny)
W niedzielę, 19 czerwca organizatorzy zapraszają od godz. 10 do 13 na zwiedzanie z przewodnikiem tarnowskiego cmentarza żydowskiego.
Z powodu remontu placu po dawnej Synagodze Starej zamiast „Koncertu pod Bimą” kolejny koncert żydowskiej muzyki, tym razem w wykonaniu zespołu „Bydgoszcz Klezmer Band”, odbędzie się w piątek 24 czerwca o godzinie 19 w podcieniach Muzeum Okręgowego (wstęp bezpłatny).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 19:25:01
IP     : 44.212.99.208
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html