To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowe centrum wsi w Koszycach Wielkich    -   16/6/2011
Trzecia taka brama w Polsce
W sobotę, 18 czerwca będzie miała miejsce uroczystość otwarcia nowego centrum wsi w Koszycach Wielkich (gmina Tarnów). Swój udział zapowiedziały delegacje zaprzyjaźnionych samorządów z węgierskich miejscowości Jászdózsa i Jászalsószentgyörgy, a także położonej w Siedmiogrodzie (Rumunia) węgierskiej miejscowości Csíkszentsimon. Samorząd tej ostatniej miejscowości podarował samorządowi Gminy Tarnów bramę seklerską, która zostanie ustawiona w centrum wsi w Koszycach Wielkich. Dotychczas w Polsce prawdopodobnie można było znaleźć tylko dwie takie bramy - w Tarnowie (usytuowaną przy ul. Krakowskiej, tuż obok Urzędu Gminy Tarnów) i w Starym Sączu. Koszyce Wielkie będą trzecia miejscowością w Polsce w tym pierwszą wsią, w której znajduje się tego typu brama.

Ogloszenie

Seklerzy tego typu bramy budowali już w średniowieczu. Tradycyjne bramy seklerskie nie miały drzwi, co miało symbolizować otwarte serce i seklerską gościnność. Tradycyjnie nadal są budowane przy domostwach, ale dziś wyposażone są w drzwi i furtki, przy czym wielkość i zdobienie bramy zależą od zamożności gospodarza. Wykonawcą bramy dla Koszyc Małych jest rzeźbiarz Gábor Kovács.

Centrum wsi w Koszycach Wielkich składa się z dwóch części: jedną z nich stanowi parking posiadający 22 miejsca postojowe, zaś drugą – mini-park z odtworzonym stawem i zlokalizowaną w centralnym punkcie odnowioną kapliczką św. Jana Nepomucena. Mieści się tam również plac zabaw. Nad stawem zlokalizowane zostały dwie altany z pomostami. Całość obsadzona jest roślinnością, w tym także roślinnością wodną (lilie wodne). Ciekawym elementem architektonicznym jest przystanek w góralskim stylu, którzy został wybudowany przez góralskich cieśli z okolic Zakopanego. Brama seklerska zostanie zlokalizowana jako element łączący parking z mini-parkiem.

Wartość inwestycji to około 0,8 miliona złotych, czego 0,5 miliona stanowiły środki z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dystrybuowane w ramach osi Leader przez Lokalną Grupę Działania Stowarzyszenie „Zielony Pierścień Tarnowa”, resztę – ponad 300 tysięcy złotych wyasygnował ze swego budżetu Samorząd Gminy Tarnów.

Program uroczystości
16:00 – uroczyste otwarcie centrum wsi
16:30 - „Polak, Węgier dwa bratanki” - opowieść i etiuda teatralna o historii przyjaźni polsko-węgierskiej
17:00 - „Do grającej szafy grosik wrzuć...” - występ Aleksandry Sępek
17:30 – „Kuchnia węgierska - od kuchni” - opowiada burmistrz István Szerencsés
18:00 – prezentacja tańców i przyśpiewek ludowych w wykonaniu zespołów folklorystycznych „Dąbrowiacy” i „Nieczajnianie”
19:00 – węgierski czardasz oczami młodych Polaków
20:00 – „Z góralskim przytupem” - zabawa taneczna z kapelą „Master”

Wśród serwowanych atrakcji kulinarnych znajdzie się tradycyjny węgierski gulasz.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, April 13, 2024 19:52:38
IP     : 44.212.99.208
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html