To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   III Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry    -   23/6/2011
Zakończyła się Zamkomania
Zakończyła się tegoroczna edycja ZAMKOMANII organizowanej przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski. W tym roku głównym bohaterem był Hetman Jan Tarnowski. Jemu poświęcone były prace plastyczne i wykłady.

Ogloszenie
>

Tradycyjnie podczas ZAMKOMANII organizatorzy zwracali uwagę na najstarszy w historii miasta zabytek – popadający w coraz większą ruinę zamek Tarnowskich. Zorganizowali konkursy literacki, plastyczny i fotograficzny (wyniki poniżej).
Na finał złożyły się dwa duże wydarzenia: międzynarodowy zjazd „ Przyszłość zamków w naszych rękach” i III Tarnowski Turniej o Grzywnę Władyki z Marcińskiej Góry” na ruinach naszego Zamku. To ponadregionalna impreza, na którą przybyły zaprzyjaźnione bractwa rycerskie z kraju i spoza granic – z Ukrainy (ok.150 osób na turniej i ok. 20 na zjazd), a także rzemieślnicy reprezentujący ginące rzemiosła.

Mimo niezbyt sprzyjającej pogody impreza odbyła się, a nawet udała. Wielu mieszkańców miasta przyszło na zamek nie zważając na kłębiące się chmury, z których co chwilę padał ulewny deszcz. Uczestnicy wyjechali bardzo zadowoleni zapowiadając swój przyjazd za rok. Bardzo pozytywny odzew na portalach rycerskich i liczne artykuły w prasie, świadczą o właściwym kierunku podejmowanych przez Stowarzyszenie działań i zainteresowaniu nimi. Impreza cieszy się z roku na rok coraz większym powodzeniem.
W pierwszym turnieju uczestniczyło zaledwie 15 wojów. ”Od drugiej imprezy główny nacisk położyliśmy na turniej łuczniczy, kóry prowadził Boguslaw kara z Tarnowa. Staraliśmy się o jego wysoki poziom i to, dzięki uczestnictwu znakomitych łuczników z całej Polski udało się. W tym roku na turniej zgłosiło się około 150 uczestników, w tym bardzo sympatyczna grupa z Kijowa na Ukrainie - i co ważne, niemal wszyscy przyjechali. Aby uatrakcyjnić imprezę zwłaszcza dla widzów zorganizowaliśmy także turniej bojowy i turniej szabli bojowej. Mimo deszczu rycerze nie zeszli z pola walcząc do końca.” - pisze Ewa Kropiowska.
Uczestnicy już zapowiedzieli chęć przyjazdu do Tarnowa w przyszłym roku. Turniej to znakomita promocja Tarnowa i najstarszego zabytku – zamku Tarnowskich.

”Mamy nadzieję, że sprawa własności tego miejsca szybko się zakończy i można będzie rozpocząć prace których celem będzie uratowanie tego miejsca dla przyszłych pokoleń. Nasze turnieje udowodniły, że warto w to miejsce inwestować. My zapraszamy za rok w drugi weekend czerwca. Mamy nadzieję, że nic nie zakłóci naszych planów. Organizatorów innych imprez zaś prosimy o planowanie ich w innym terminie” - czytamy w informacji nadesłanej przez organizatorów.

W tym roku patronat honorowy nad imprezą współfinansowaną z budżetu Miasta Tarnowa przyjęli poseł na Sejm RP – Urszula Augustyn, wicemarszałek województwa małopolskiego Roman Ciepiela, prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała i starosta Mieczysław Kras. Patronat medialny sprawowała TVP Kraków, TVM, radio ESKA, radio RDN Małopolska, portal WWW.timi.pl, Gazeta Krakowska. Przy okazji organizatorzy Zamkomanii dziękują sponsorom i przyjaciołom. Pomogli nam : Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.,Zakład Składowania Odpadów Komunalnych, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Karabela Małopolska Sp. z o.o., AIT- tech ,Ceragem, Alarmont Sp. z o.o., Spółka Stolarczyk , Promat,Tarnowska Fundacja Kultury, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Rozkwit, Ośrodek Badawczo Rozwojowy,Przedsiębiorstwo Certech z Niedomic,Sklep zielarsko medyczny Mniszek przy ul. Najświętszej Marii Panny, Hurtownia Sanderus przy ul. Romanowicza, Firma Reklamowa Merkuriusz , KBS Barbara Frąc usługi ubezpieczeniowe, Jednostka Ratownictwa Chemicznego Sp. z o.o., Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Rzędzińskiej, Firma handlowo Usługowa AB Andrzej Bożek, Firma Handlowa Józef Mrozik, Piekarnia - Cukiernia Malinka z Żabna. Organizatorzy dziękują też firmie Hut Pus z Krakowa za bardzo profesjonalną, mimo trudnych warunków, obsługę gastronomiczną podczas imprezy i pyszne jedzenie oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli im w organizacji.

WYNIKI KONKURSÓW:

Konkurs plastyczny

szkoły podstawowe:
Adrianna Madurska SP 3
Kinga Stachura Sp nr 14
Amelia Tanane Sp 14

Gimnazja
Karolina Niemczura G Dwujęzyczne SZO nr 2
Adrian Madurski Gimnazjum nr 2

Przyszłość zamków w naszych rękach
Jak ratować zabytki? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy międzynarodowego zjazdu, który był jednym, z finałowych zdarzeń w ramach projektu edukacyjnego ZAMKOMANIA 2011 realizowanego przez Stowarzyszenie Zamek Tarnowski. Zjazd nosił tytuł „Przyszłość zamków w naszych rękach”. Była to znakomita okazja do wymiany doświadczeń osób zajmujących się na co dzień ochroną i badaniem zabytkowych budowli.
Eligiusz Dworaczyński reprezentujący Pracownie Konserwacji Zabytków Sp. z o.o. w Tarnowie przedstawił koncepcje ochrony ruin zamku tarnowskiego. Podkreślał konieczność kontynuowania prac badawczych na ruinach tarnowskiego zamczyska, zabezpieczenia ruin i opracowania wyników dotychczas przeprowadzonych badań. Piotr Stępień przedstawił sporządzony kilka lat temu (w 2001 roku) projekt rewitalizacji tarnowskich ruin, autorstwa S. Kaczmarczyka, W. Niewaldy i P. Stępnia ,który, niestety podobnie jak wiele innych, wylądował w jakiejś urzędniczej szufladzie. Jeden ze współautorów tego opracowania przekazał je w formie cyfrowej obecnej na zjeździe pani wiceprezydent Dorocie Skrzyniarz.
Problematyka ochrony konserwatorskiej zabytków architektury obronnej w województwie małopolskim poruszał Jan Janczykowski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Z jego wypowiedzi wynikało, ze najważniejsze jest ocalenie zabytków. Krytykował sposób odbudowy zamku w Tropsztynie, jednak podkreślał też fakt, iż gdyby tego nie zrobiono prawdopodobnie zamek nie tylko znikłby z powierzchni ale także ze świadomości mieszkańców regionu. Powinno się jednak bardziej opierać na badaniach i sugestiach konserwatorów.
Słowackie doświadczenia w funkcjonowaniu „ożywionych” zamków na przykładzie Starej Lubowli i Kieżmarku prezentował Miroslav Stevik (ubovnianske Múzeum – hrad v Starej ubovni). W zjeźćdzie uczestniczyli także reprezentanci fundacji i stowarzyszeń zajmujących się na co dzień ratowaniem zabytków. Działalność Fundacji „Zamek Chudów” przedstawił Adam Sośnierz. Ta fundacja ocaliła już kilka zabytków. Za fundusze Fundacji kupują zabytki i przywracają im świetność.
Stowarzyszenia „Ratuj Tenczyn” reprezentował Maciej Stępowski. Mówił m.in. o problemach jakie niosą nieuregulowane sprawy własnościowe budowli. Niestety zawsze, na sporach o to czyj jest i kto powinie go ratować - cierpi zabytek.
O działalności Stowarzyszenia na Rzecz Historycznej Odbudowy Zamku w Sochaczewie „Nasz Zamek” mówił Łukasz Popowski. Tomasz Olszacki z Łodzi ze Stowarzyszenia Naukowego Miłośników Architektury Dawnej prezentował zamki wielkopolskie i ich problematykę badawczą i konserwatorską.
O tym z kolei jak zabezpieczać i rewaloryzować zabytkowe ruiny zamków i dworów na Dolnym Śląsku – mówił Jerzy Serafin z Wrocławia.
Problematykę realizacji repliki zabytku jako alternatywnego sposobu promowania kultury materialnej przeszłości przedstawił Wojciech Maniak z Tarnowa.
Z wypowiedzi przewijała się potrzeba pilnego ratowania zabytków i w miarę możliwości ich rewitalizacja lub odbudowa – w zależności od informacji na temat rzeczywistego wyglądu zabytku. Powinno się zachować ostrożność w prowadzonych pracach, które bezwzględnie należy poprzedzać wnikliwymi pracami badawczymi. Jak wynikało z prezentacji nie sprawdza się tzw. „trwała ruina” w jakiej często zachowywane są zabytkowe budowle. Taka forma w naszym klimacie nie sprawdza się. Oznacza stałe wysokie koszty.
Uczestnicy konferencji mieli też okazję do zwiedzenia zamków w rejonie tarnowskim, a swoją podróż zakończyli oczywiście na ruinach zamku tarnowskich.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Thu, March 28, 2024 23:20:14
IP          : 3.81.79.135
Browser     : claudebot
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html