To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   V LO w Tarnowie ma 10 lat   -   16/10/2004
Dziś odbywają się uroczystości związane z 10. rocznicą powstania V Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. Początki historii obecnego V Liceum im. J. Korczaka były bardzo burzliwe. Zaczęły się od... ulicznych marszów protestacyjnych, w sytuacji gdy władze oświatowe podjęły decyzję o likwidacji studium nauczycielskiego i nie chciały utworzyć w to miejsce liceum ogólnokształcącego.

Ogloszenie

To właśnie likwidowane na początku lat 90. Studium Nauczycielskie w Tarnowie, powstałe w 1950 r. i mieszczące się przy ul. Rejtana, dało początek V LO. W przełomowych chwilach, gdy ważyły się losy starej i nowej placówki, nauczyciele, uczniowie i ich rodzice podjęli solidarnie walkę o zorganizowanie na bazie SN liceum ogólnokształcącego. Przez miasto, w rejonie siedziby dawnego kuratorium oświaty, odbywały się wspólne marsze, a jego uczestnicy byli ubrani na czarno.

W końcu nowe władze oświatowe, decyzją ówczesnego kuratora oświaty w Tarnowie, Jana Hebdy, utworzyły z dniem 1 września 1994 roku V LO im. Janusza Korczaka.

Od początku istnienia liceum jego dyrektorką jest Barbara Kałuża-Winiarska, również była dyrektorka SN, znany i doświadczony tarnowski pedagog. Za swój najważniejszy cel dyrektorka postawiła stworzenie szkoły przyjaznej zarówno dla uczniów najbardziej zdolnych, jak i dla przeciętnych. M. in. dlatego V LO cieszy się w Tarnowie i okolicy dużą popularnością; obecnie w 15 oddziałach jest ok. 600 uczniów.

- Chciałabym podkreślić bardzo dobrą współpracę szkoły z rodzicami uczniów, to dzięki tej współpracy możliwe jest lepsze funkcjonowanie placówki - mówi B. Kałuża-Winiarska. - Mogliśmy np. utworzyć i wyposażyć pracownię komputerową oraz wyremontować kilka pracowni przedmiotowych oraz sanitariatów.

Największą bolączką V LO, które zajęło budynek po Studium Nauczycielskim, jest brak sali gimnastycznej oraz auli, w której mogłyby się odbywać uroczystości szkolne. Dyrekcja nie traci nadziei, że w przyszłości uda się je wybudować.

Dzisiaj, w jubileusz 10-lecia istnienia szkoły, planowane są uroczystości. Antoni Sypek, historyk miasta, wygłosi odczyt na temat "Tarnowskich nauczycieli", a uczniowie V LO przedstawią widowisko literacko-muzyczne. W programie jest ponadto spotkanie absolwentów liceum. (ziob)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 01:34:47
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html