To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Półkoszka nad Dunajcem   -   16/10/2004
"Półkoszką po Zakliczynie" to projekt Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Gminy Zakliczyn, zaakceptowany przez Fundację Wspierania Wsi i dofinansowany kwotą 10 tys. złotych. Informowaliśmy już o tej inicjatywie. Dzisiaj zaplanowano imprezę promującą zakliczyńską półkoszkę, czyli konny wóz z ławeczkami do siedzenia.

Ogloszenie

Wspomniany projekt (w ramach programu "Bieda i środowisko naturalne") stanowi konkretną propozycję dla osób bezrobotnych na wsi. Zakłada uruchomienie w sezonie letnim przewozu turystów półkoszką z ławeczkami dla kilkunastu osób. Do jego obsługi potrzebnych będzie kilka koni i woźniców, którzy zajmowaliby się transportowymi usługami na zmianę. I na tym zarabiali. Koszt całkowitej realizacji projektu "Półkoszką po Zakliczynie", połączonego z budową przystani dla łodzi flisackich w Zakliczynie, wynosi 17 tys. złotych. Fundacja Wspierania Wsi przekazała na ten cel 10 tysięcy, na resztę składają się samorządowe instytucje.

We wrześniu zakupiono w Bukowinie Tatrzańskiej używaną półkoszkę z plandeką, co kosztowało ok. 6 tys. złotych. Już na miejscu w Zakliczynie dokonano pewnych modyfikacji (m.in. ławeczki dla pasażerów umieszczono wzdłuż wozu) i dostosowano góralski wóz do turystycznych potrzeb. Znaleźli się też pierwsi kandydaci na woźniców. Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego przygotowało folderek z zaznaczonymi trzema trasami przejazdu półkoszki. Pierwsza prowadzi z Zakliczyna do Zdoni, druga doliną Dunajca do Czchowa, ostatnią z proponowanych jest trasa melsztyńska.

Jak usłyszeliśmy, w Stowarzyszeniu Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn planują, aby półkoszka była nie tylko letnią atrakcją. - Chcemy, aby jeździła też po sezonie turystycznym i służyła np. szkolnym wycieczkom. Może pomieścić ok. 20 uczniów, którzy w ten oryginalny sposób mogliby odbywać w terenie lekcje geografii, przyrody, historii itp. - Matylda Nowak z SPiRG ma nadzieję że ten pomysł znajdzie wielu zwolenników.

Na dzisiejszą imprezę, promującą program ""Półkoszką po Zakliczynie" zapraszają: Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Zakliczyn oraz Regionalne Centrum Turystyki i Dziedzictwa Kulturowego. W programie zaplanowano wyjazd do gospodarstwa agroturystycznego Anny i Antoniego Pasternaków w Zdonii, gdzie nastąpi publiczna prezentacja zakliczyńskiej półkoszki, jej możliwości i zalet. (mab)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:25:21
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html