To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Przygotowania do kwesty   -   18/10/2004
Znane są już szczegóły najbliższej kwesty, która odbędzie się w tym roku na tarnowskim Starym Cmentarzu 31 października oraz 1 i 2 listopada. Kwestujący będą, jak co roku, zbierać wolne datki od tarnowian na rzecz ratowania zabytkowych grobowców. Organizatorem kwesty w Dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki jest Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem. W tym roku dodatkowo kwesta prowadzona będzie w niedzielę poprzedzającą Dzień Wszystkich Świętych, czyli 31 października.

Ogloszenie
>

- Członkowie oraz sympatycy Komitetu będą kwestować w tych dniach, w godzinach od 8.30 do 18.30, bez względu na pogodę - zapowiada Antoni Sypek, przewodniczący Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem. - Kwestujący będą przy tym nosić identyfikatory oraz wyraźnie oznakowane i zaplombowane puszki na datki. Ofiarodawcom będą wręczali pamiątki w postaci zakładek do książek, które w części sfinansował Bogusław Steinhoff.

Dotychczasowych 11 kwest, prowadzonych na Starym Cmentarzu, przyniosło łączny dochód w wysokości ponad 110 tys. zł, z czego odrestaurowano 22 zrujnowane nagrobki będące ciekawymi przykładami sztuki sepulkralnej tego jednego z najstarszych w Polsce i w Galicji cmentarzy miejskich.

Stary Cmentarz w Tarnowie został założony jeszcze na początku lat 90. osiemnastego wieku. Zwany początkowo zabłockim (od Zabłocia), z czasem zyskał miano Cmentarza Starego. Jest obecnie obiektem zabytkowym i figuruje w rejestrze zabytków.

- Dla tarnowian Stary Cmentarz to nie tylko miejsce spoczynku ich bliskich, ale także miejsce święte, czyli campo santo, gdzie spoczywają obrońcy Ojczyzny z powstań: kościuszkowskiego, listopadowego, z rabacji 1846 r., z powstania styczniowego - przypomina Antoni Sypek. - Stary Cmentarz to także miejsce, gdzie spoczywają legioniści z okresu I wojny światowej oraz żołnierze AK z II wojny światowej. Przypomnijmy, że w czasach stanu wojennego kwatera powstańcza na Starym Cmentarzu oznakowana była znakami "Solidarności", niszczonymi zresztą codziennie przez ubeków.

Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie prowadzi kwesty już od 12 lat. Choć powstał jeszcze na początku lat 80., został jednak rozwiązany w 1990 r. przez jego założyciela Jana Preissa. Następnie reaktywował go Antoni Sypek. Komitet ponownie został zarejestrowany w 1992 r.

Członkami Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem są tarnowianie z różnych środowisk: nauczyciele, lekarze, artyści, aktorzy, ludzie różnych zawodów i wykształcenia. Komitet liczy obecnie 30 osób i o wiele więcej sympatyków.

- Działamy pozamagistracko, nie pobierając żadnej dotacji, jako jedno z nielicznych stowarzyszeń o charakterze zupełnie społecznym - tłumaczy Antoni Sypek.

Do kwestarzy, wiernie uczestniczących w kolejnych kwestach, należą m.in.: Wiesław Kozioł, Józef Bossowski, Andrzej Gontaszewski, Zofia Hosaja, Krystyna Baniowska-Stąsiek, Tadeusz i Antoni Sypkowie, Urszula Hajek, Marek Sochacki, Tadeusz Trzos, Ryszard Lis, Zbigniew Kostrzewski, Anna i Robert Moździerzowie, Tadeusz Mędzelowski, Grzegorz Światłowski, Maciej Dudek, Stanisław i Adam Olszówkowie, Piotr Burdzyński, Jerzy Kosiba, Ryszard Żądło i Barbara Tokarzewska-Sypek.

Do kwesty tradycyjnie włączają się także aktorzy tarnowskiego teatru. Coraz częściej kwestują też ludzie młodzi, nieraz nawet bardzo młodzi, przyprowadzani przez rodziców-członków Komitetu. Od lat skutecznie pomaga w zorganizowaniu kwesty Zarząd Cmentarzy Miejskich w osobie dyrektor Janiny Dygdoń.

Przypomnijmy, że tylko podczas ubiegłorocznej kwesty zebrano ponad 11 tys. zł. Za zebrane pieniądze odrestaurowane zostały dwa grobowce.

Pierwszy z nich to niezwykle oryginalny grobowiec Dominiki Sidorowicz (1814-1836), żony tarnowskiego farmaceuty Mariana Sidorowicza - przedwcześnie zmarłej, zaledwie 22-letniej, świeżo poślubionej mężatki. Razem z nią spoczywa w grobowcu Bruno Hahn (1807-1848), krakowski kupiec.

Ich oryginalny grobowiec w kształcie walca wieńczy żelazny krzyż. Znajduje się ten grobowiec po lewej stronie alei głównej, w pobliżu wodociągu cmentarnego.

W drugim odrestaurowanym za pieniądze z ubiegłorocznej kwesty grobowcu spoczywa Franciszek Siekierzyński (zm. 1884), student Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Również ten nagrobek jest zabytkiem sztuki sepulkralnej. Na jego postumencie widnieje posąg kobiecy ubrany w długą luźną szatę, z głową pochyloną, z dłońmi złożonymi na piersi.

- Tegoroczna kwesta pełna będzie przy tym wspomnień o zmarłym rok temu Piotrze Drobieckim, artyście-plastyku, pedagogu, kwestarzu Starego Cmentarza - zapowiada Antoni Sypek. - Drobiecki był ozdobą naszego Komitetu i w tym roku będzie nam, jako kwestarzom, bardzo go brakowało.

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej Tarnowa, Antoni Sypek zamierza zwrócić się z apelem do tarnowskich radnych miejskich o udział w tegorocznej kweście. Udział w kweście zapowiedzieli już prezydent i trzej wiceprezydenci miasta.

Na zdjęciu pomnik nagrobny Marianny z Binduchowskich-Rettingerowej, znajdujący się po prawej stronie od głównej alei Starego Cmentarza, również odnowiony w wyniku corocznych kwest.
(Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Tue, June 25, 2024 01:39:36
IP     : 44.192.48.196
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html