To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Budka Suflera zagrała w Mościcach   -   18/10/2004
W sobotę 16 października w hali „Jaskółka” w Mościcach wystąpiła Budka Suflera, która w tym roku świętuje jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Zagrali przy komplecie widowni, na którą składali się zarówno ci, którzy kupili bilety, jak i pracownicy, którzy zostali zaproszeni przez głównego sponsora – Zakłady Azotowe. Muzycy wykonali blisko 20 utworów – i tych najnowszych i tych sprzed kilkudziesięciu lat.

Ogloszenie

Tradycyjnie – to nie zmienia się od lat - koncert rozpoczęli od „Snu o dolinie” – utworu, który wprowadził zespół do czołówki polskiego rocka. Potem przyszedł czas na piosenki z przełomu lat 80-tych i 90-tych – skoczne „Twoje radio” z „Ciszy” i odmienne, spokojne i nastrojowe „To nie tak miało być” z „Ratujmy co się da”. Wszystkie te 3 piosenki wypadły bardzo dobrze, choć muzycy nie pokusili się o jakiekolwiek odejście od materiału zarejestrowanego niegdyś w studiu – skupili się jedynie na jego perfekcyjnym odtworzeniu.

Następnie zespół przeniósł publiczność do roku 2000, a to za sprawą tytułowej kompozycji z płyty „Bal wszystkich świętych”, odśpiewanej po części z publicznością, która dzięki niegdyś uporczywej promocji radiowej, tekst zna doskonale. Cugowski zszedł ze sceny, a jego miejsce zajął gość specjalny – Felicjan Andrzejczak, który mimo iż krótko współpracował z zespołem na początku lat 80-tych, zapisał się bardzo mocno w pamięci sympatyków zespołu. A to dzięki pewnemu, jak mówią sami muzycy, fenomenowi psychologicznemu – utworowi „Jolka Jolka”. Budka opublikowała przed laty tylko 3 piosenki z jego udziałem, gdyż uznała, że tylko one są warte uwagi, zaś pozostały materiał przygotowany na płytę został przy aprobacie Andrzejczaka odtrącony. W Mościcach wykonali wszystkie trzy – kolejno: „Czas ołowiu” – niezwykle klimatyczna, acz mało znana kompozycja – hołd dla tych co odeszli, „Noc komety” i oczywiście „Jolka, Jolka”. Wersje tych utworów również nie różniły się prawie w ogóle od tych zaproponowanych na płycie. Z jednej strony dobrze to świadczy, o nieustannie dobrej formie muzyków, z drugiej zaś – pozbawia żywiołowości, która w występach na żywo jest niezwykle istotna.

Budka Suflera, ponownie z Cugowskim przy mikrofonie, zaprezentowała następnie krótki – składający się z 3 utworów set akustyczny. Przy jego ocenie znów mógłbym powtórzyć to co napisałem wcześniej – bardzo wierne, wręcz studyjne wersje. Na koncercie nie mogło oczywiście zabraknąć dwóch ostatnich singli – anglojęzycznej kompozycji „Breathing you” i „Nad brzegiem tęczy”. Nie sposób wyobrazić sobie także występu Budki Suflera bez „Takiego tanga”. Na koniec zagrali „Ciszę” i monumentalny „Jest taki samotny dom”, zaś na bis – ponownie „Bal wszystkich świętych”. Szkoda, że powtórzyli tę niezbyt, moim zdaniem, udaną kompozycję, skoro w koncercie nie zmieściły się takie perełki, jak: „Cień wielkiej góry”, „Ratujmy co się da”, „Cały mój zgiełk”, czy „V bieg”.

Zagrali tak, jak na profesjonalistów przystało. Muzycy potwierdzili, że wciąż utrzymują wysoki poziom, a utożsamianie ich jedynie z mało udanymi wyborami drogi artystycznej w ostatnich kilku latach jest błędem. I choć nie było energii żywiołowości, to nie zabrakło emocji w tym starannie odegranym materiale. W tym spokoju i minimalizmie wizualnym, cała uwaga skupia się na muzyce, która przez te 30 lat, nie bez powodu, przyciągała słuchaczy do Budki Suflera. Sądzę, że zdecydowana większość publiczności była zadowolona z koncertu, który był niewątpliwie udany. W tej konwencji – muzyki wyważonej, a jednocześnie popularnej, w Polsce trudno znaleźć coś lepszego.

Tekst i foto dla portalu inTARnet.pl Bartłomiej Biga (wkrótce na stronie również - obszerny fotoreprtaż z koncertu oraz wywiad z Krzysztofem Cugowskim i Romualdem Lipko).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 04:01:43
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html