To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów    -   20/7/2011
Tabor wkrótce rusza...
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski objął Honorowym Patronatem obchody upamiętniające Romów – ofiary niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej. Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów objął patronatem Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik. Tabor wyrusza w czwartek, 21 lipca – szczegółowy program prezentujemy poniżej.

Ogloszenie

Jak czytamy w nadesłanej przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie informacji, do składników, wokół których Cyganie budują od niedawna własną tożsamość narodową należą m.in.: język, świadomość wspólnoty pochodzenia i historii, tradycja (romanipen) i – pamięć Zagłady. Wobec trudności zdefiniowania innych komponentów (język jest bardzo zróżnicowany, a nawet przez znaczną część Cyganów zapomniany; tradycja jest również obrośnięta wątkami z innych kultur; pamięć historii i pochodzenia – na ogół jest nieznana poza nieodległą tradycją ustną) – pamięć Zagłady, która dotknęła Cyganów, jest dziś przez elity romskie kreowana na podstawowy składnik rodzącej się tożsamości narodowej. Do tegoż zjawiska nawiązuje inicjatywa Adama Bartosza, podjęta po raz pierwszy w 1996 r. przez Muzeum Etnograficzne (Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) – rekonstrukcja tradycyjnego romskiego taboru, na którego szlaku znajdują się miejsca upamiętnione męczeństwem Cyganów.

Celem wędrówki Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów jest Szczurowa, położona ok. 50 km od Tarnowa, miejsce na mapie cygańskiej martyrologii szczególne. Do 1943 r. mieszkało tam kilkanaście rodzin cygańskich, zżytych z miejscową ludnością do tego stopnia, że trafiały się wśród nich małżeństwa mieszane. 3 lipca 1943 r. niemal cała ta społeczność została wymordowana. Policja niemiecka rozstrzelała na miejscowym cmentarzu 93 Cyganów, których lista zachowała się w dokumentach parafialnych (byli chrzczeni w szczurowskim kościele). 8 maja 1956 r. z inicjatywy miejscowych ludzi (Powiatowy Zarząd ZBOWiD w Brzesku) na mogile Cyganów ustawiono pamiątkowy głaz z odpowiednim napisem. Jest to zarazem pierwszy pomnik, postawiony dla upamiętnienia cygańskiej Zagłady.
Poza Szczurową Tabor Pamięci odwiedza inne miejsca martyrologii Romów: Żabno, z mogiłą 49 zamordowanych Cyganów, Borzęcin Dolny – 29 zamordowanych; Bielcza – 28 ofiar. Trasa Taboru jest każdorazowo tak pomyślana, by przebiegała jak najbardziej atrakcyjnymi drogami, wygodnymi dla koni, ludnymi (chodzi o najbliższy kontakt z ludnością), a obozowiska organizowane są na stadionach wiejskich, pod lasami czy, jak w tym roku, w parku. Karawanie wozów, które wyruszają z Tarnowa i przemierzają drogi Małopolski zawsze towarzyszy ogromne zainteresowanie.
Poza pamięcią o Zagładzie Romów Tabor ma również znaczenie edukacyjne – dla Romów i nie-Romów. Posługiwanie się symbolami (flaga, hymn), podkreślanie ważności tradycji (wozy, konie, wędrówka, wieczorne opowieści przy ognisku) przyczyniają się do wzmocnienia poczucia tożsamości i podniesienia wartości własnej kultury romskiej. Nie-Cyganie poprzez uczestnictwo w Taborze budują własną tolerancję, przestają postrzegać Romów stereotypowo i negatywnie. Tabor Pamięci stanowi zatem również narzędzie społecznej integracji. Wieczory w obozowisku zaś dają możliwość zakosztowania przez wszystkich – tradycyjnego, a dzisiaj zapomnianego, sposobu życia dawnych Romów: muzykowania, tańca, opowieści, spotkań, wspólnego święta.

XII Taborowi Pamięci Romów towarzyszą wystawy: Dzieci z Jarovnic–prace dzieci romskich ze Słowacji ze zbiorów Konsulatu Generalnego Republiki Słowacji w Krakowie, prezentowane w Centrum Kultury w Żabnie, Cyganie – fotografie Josefa Kolarčika z Muzeum w Prešovie, w Gminnym Ośrodku Kultury w Szczurowej oraz Małopolski Szlak Martyrologii Romów, wystawa autorstwa Natalii Gancarz, prezentowana w Galerii w obozowisku

PROGRAM TABORU:
21.07 (czwartek): Początek w Muzeum Etnograficznym ok. godz. 10:00. Wyjazd autobusem z Tarnowa (ul. Goldhammera). Przystanek: Żabno, modlitwa przy mogile pomordowanych Romów. Przyjazd na miejsce obozowania w Parku w Szczurowej ok. godz. 13:00. Wieczorem modlitwa na zbiorowej mogile Romów w Szczurowej. W obozowisku otwarcie wystawy Małopolski Szlak Martyrologii Romów.
22.07 (piątek): Po śniadaniu wyjazd taborem do Bielczy; modlitwa na miejscu mordu Romów w przysiółku Biedacz i przy zbiorowej mogile na cmentarzu w Bielczy.
23.07 (sobota): Po śniadaniu wyjazd taborem do Borzęcina; modlitwa przy mogile. O 12:00 uroczyste odsłonięcie Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w lesie borzęckim. Wieczorem w obozowisku dla mieszkańców Szczurowej i okolicy odbędzie się koncert muzyki cygańskiej w wykonaniu kapeli rumuńskiej Romano Vodźi („Romska dusza”) oraz spektakl Romano jiło („Romskie serce”) w wykonaniu Catherine Andrault z Francji.
24.07 (niedziela): Powrót do domu.

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Centrum Kultury Romów w Tarnowie
Gmina Borzęcin, Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej

Partnerzy: Stowarzyszenie Kobiet Romskich Kcher w Tarnowie
Romskie Stowarzyszenie Oświatowe - Harangos
Gmina Szczurowa
Gmina Żabno

Tabor poprowadzą: Adam Bartosz - dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie
Adam Andrasz - dyrektor Centrum Kultury Romów w Tarnowie.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, July 20, 2024 18:53:45
IP     : 44.192.94.177
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html