Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nowa ulotka posła Michała Wojtkiewicza dotycząca spółdzielczości mieszkaniowej    -   22/7/2011
Poseł M. Wojtkiewicz o spółdzielczości
Do skrzynek na listy mieszkańców całego regionu trafiają właśnie najnowsze ulotki posła Michała Wojtkiewicza poświęcone spółdzielczości mieszkaniowej, a zatytułowane „Spółdzielco, uwłaszczenie mieszkań jest nadal możliwe!” Możemy się z nich dowiedzieć m.in. czym jest „prawo odrębnej własności”, w odróżnieniu od innych tytułów prawnych do mieszkania oraz z czym wiąże się dokonanie takiego przekształcenia.

Ogloszenie

Jak się dowiedzieliśmy, ulotka stanowi pokłosie poprzedniej ulotki, wydanej rok temu i w pewnym stopniu jest odpowiedzią na część pytań i problemów z którymi zwracali się mieszkańcy różnych miast do M. Wojtkiewicza po wydaniu poprzedniej publikacji. Ze względu na fakt, iż problemy spółdzielczości mieszkaniowej częstokroć gościły na naszych łamach, uzgodniliśmy z posłem M. Wojtkiewiczem, iż zasadniczą treść ulotki zamieścimy na naszym portalu. Oto i ona:

Warto wiedzieć że:

- Spółdzielca mający mieszkanie lokatorskie (niezadłużone) może żądać ustanowienia prawa własności po spłacie pełnego kosztu budowy. Oznacza to, że po wniesieniu wkładu i spłacie kredytu na budowę zobowiązany jest wpłacić tylko nominalną kwotę kredytu umorzonego przez Państwo, który po denominacji stanowi niewielkie kwoty, ponieważ nie może on być waloryzowany według wartości rynkowej jak do 14.06.2007 r.

- Czym innym jest spółdzielcze lokatorskie, czym innym spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a czym innym prawo odrębnej własności, będące „najmocniejszym tytułem prawnym”. Nawet jeśli jesteśmy nabywcą mieszkania, którego kupno potwierdziliśmy aktem notarialnym, nie musi to oznaczać, iż posiadamy prawo odrębnej własności. Osoby posiadające spółdzielcze własnościowe mieszkania stają się w pełni właścicielami dopiero po ustanowieniu odrębnej własności. Odrębna własność lokalu, oznacza konieczność posiadania wyodrębnionego udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu, lub też wykupu na własność części gruntu (którego całość może być np. własnością gminy (miasta), a w użytkowaniu wieczystym spółdzielni). Oznacza to, że zostajemy wówczas wpisani w Księdze Wieczystej jako użytkownicy wieczyści lub właściciele części gruntu oraz właściciele lokalu.

- Wiele gmin stosuje wysokie bonifikaty przy wykupie gruntów podczas przekształcania użytkowania wieczystego nieruchomości w prawo własności.

- Uzyskanie prawa własności mieszkania wymaga złożenia wniosku i pokrycia kosztu aktu notarialnego i księgi wieczystej (ok. 900 zł), osoby o niskich dochodach mogą występować o zwolnienie ich z tych opłat.

- Wnioski o przekształcenie mieszkania spółdzielczego w odrębną własność powinny być zrealizowane w terminie 6 miesięcy od ich złożenia.

- Uzyskując odrębną własność (prawo własności) pozostaje się nadal członkiem spółdzielni i spółdzielnia nie ma prawa żądać większych opłat eksploatacyjnych, na fundusz remontowy, aniżeli od pozostałych członków.

- Wyodrębnienie własności wszystkich lokali w budynku lub danej nieruchomości daje możliwość uniezależnienia się od dotychczasowych spółdzielczych molochów i utworzenia własnej wspólnoty mieszkaniowej racjonalnie wydającej środki na utrzymanie i zarządzanie nieruchomością.

- Nie ma potrzeby przeprowadzania postępowania spadkowego w przypadku śmierci współmałżonka, aby dokonać uwłaszczenia.

- Ewidencja przychodów i kosztów funduszu remontowego i ich rozliczenie powinna być prowadzona oddzielnie dla każdej nieruchomości, co ułatwia członkom kontrolę gospodarności i prawidłowości ustalanych przez spółdzielnię opłat. Gdy spółdzielnia nie prowadzi takiej ewidencji i rozliczenia za dany rok walne zgromadzenie nie powinno podejmować uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania zarządu spółdzielni.

Kontakt w sprawach spółdzielczych – Biuro Poselskie Michała Wojtkiewicza, ul. Chopina 5, 33-170 Tuchów, tel./fax 14 652 31 70.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 16)Dodaj komentarz
(22-07-2011) g.c. :
no dobrze,ale czy można zrywać plakaty Grada,Ciepieli i tej byłej redaktorki Radia Dobra Nowina- kórzy twierdzą jakże obłuydnie obłudnie że sa skuteczni?W czym,j a się pytam ? w prywatyzacji stoczni z udziałem jakiegoś porąbanego Katarczyka z Kataruyw budowie nieistniejących autostrd i stadionów? Odpowieźzjest jedna: można,a nawet trzeba je zrywać.Bo nie podlegają ochronie prawnej- jeszcze nie oigłoszono kampanii.A oni ju żpchają się do żłobu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2011) do gc :
popieram, choć to niezupełnie w temacie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2011) do Wojtkiewicza :
A może już czas zaopatrzyć się w różaniec i zacząć go codziennie odmawiać (to już ten wiek), zamiast mieszać biednym ludziom w głowach i obiecywać "INFLANTY"? Chyba żeś Waść Zagłobą naszych czasów poczuł się był.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2011) g.c. :
Jak to nie w temacie? W temacie,jak najbardfiej.Sam zrywałem co tchu w piersiach te bezczelne plakaty PO. I mam taką cicha, a nawet głośną ndziejeze już żdane z nich do parlamenrtu się nie doatnie.Grad wróci do Plesnej i obliczania mórg i pól, Ciepiela donikąd( stanoiowska w MORD już obsadzone prze Benka Karasiedwicza), a ta Augustynka...chyba juz jej nie wezmą do Radia Dobra Nowina.Bo to katoilickie radio,a ona sie sprzeniewierzyła naszej wierze....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-07-2011) do gc :
ale biskupem jest Skworc, więc jeśli chodzi o Augustynkę to niekoniecznie. Ale pamiętajmy o forsowanym przez nią projekcie posyłania sześciolatków do szkół

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2011) Świnionoga :
kiedy Radio Dobra Nowina było katolickie ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2011) g.c. :
od kiedy je założył TW"Filozof"

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2011) bart :
Te plakaty i ulotki pokazują jedno - są równi i równiejsi wobec prawa. Informacyjne ... brzuch mnie boli ze śmiechu. W okresie kadencji to jakoś o nich i ich pracy cicho wszędzie, głucho wszędzie - zbliżają się wybory "jaśnie państwo" przypominają sobie o szarym elektoracie i informują. A jesteśmy skuteczni - chyba w okłamywaniu ludzi - w tym na pewno, w tłumaczeniu własnego nieróbstwa napewno też, i oczywiście w bywaniu na salonach ... bo w prawdziwej pracy do której 4 lata temu wynajeli ich wyborcy na pewno - nie jesteście skuteczni !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2011) spółdzielca :
bardzo dobra i prosta ulotka

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-07-2011) wiking z Oslo :
w kontekście wydarzeń w Norwegii - biskup Wiktor Skworc powinien jasno i otwarcie w liście pasterskim do wiernych odciąć się od jawnie katolickich polityków typu Michał czy Rysiek P. , a nie poprzestawać na rozsyłaniu cichaczem proboszczom w diecezji , ostrzeżeń o pleniącej się i niebezpiecznej dla dobrostanu owiec sekcie . Wszyscy chcemy być jak pierwsi chrześcijanie , ale jak daleko nam jeszcze do kościoła katakumbowego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2011) g.c. :
Jesteśmy skuteczni!To hasło Platformy.Takich wybitnych skutecznycyh jak ta Augustyn,jak ten Grad ,Ciepiela i inni.Pytam raz jeszczee: w czym jetescie skuteczni?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2011) spółdzielca :
Nareszcie konkret wyborczy. Głosuję na Wojtkiewicza.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-07-2011) marcel :
Gdzie byl od poczatku kadencji???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-07-2011) chłopak spopd oslo :
jestem chłopakiem spod osslo.GFlosuję na pawłwła auisgusrtyna.A wy,chg.łopcui z osółó,na kogo>?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-07-2011) imadło :
PiS wraz z SLD blokuje prace legislacyjne nad ustawą o likwidacji kastowych spółdzielni mieszkaniowych.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-07-2011) do imadło :
Czyżby Ci chodziło o góralskie spółdzielnie typu kas ta ..wa?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl