Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie Dolnym odsłonięty    -   25/7/2011
„Tabor...” w Borzęcinie
Jak relacjonuje LGD „Kwartet na Przedgórzu”, w dniu 22 lipca br., wędrujący po Małopolsce XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów odwiedził Bielczę w gminie Borzęcin, gdzie na miejscowym cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła 28 Romów zamordowanych w przysiółku Biedacz tej miejscowości. Z kolei w sobotę 23 lipca w lesie borzęcińskim w Borzęcinie Dolnym odsłonięto Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów.

Ogloszenie
>

Modlitwa nad mogiłą Romów pomordowanych w Bielczy
W dniu 22 lipca br., wędrujący po Małopolsce XII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów odwiedził Bielczę w gminie Borzęcin, gdzie na miejscowym cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła 28 Romów zamordowanych w przysiółku Biedacz tej miejscowości. Uczestnicy Taboru wespół z władzami samorządowymi gminy Borzęcin odprawili modlitwę za pomordowanych, której przewodniczył Krajowy Duszpasterz Romów w Polsce Ks. Stanisław Opocki. Prowadzący Tabor, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Adam Bartosz oraz wójt Gminy Borzęcin Janusz Kwaśniak przybliżyli uczestnikom taboru historię bieleckich romów i okoliczności mordu na tej społeczności.
Po modlitwie, Tabor udał się na obozowisko w Szczurowej.

Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie Dolnym odsłonięty
W sobotę 23 lipca br., w trakcie XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów w lesie borzęcińskim w Borzęcinie Dolnym odsłonięto Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów. Jest to drugi tego typu obiekt upamiętniający martyrologię Romów w Polsce, po pomniku znajdującym się na terenie dawnego Zigeunerlager hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Birkenau i pierwszy na świecie pomnik autorstwa romskiej artystki. W uroczystości, która odbyła w miejscu mordu dokonanego w lipcową sobotę 1942 roku na 29 Romach udział wzięli liczni goście z Polski i z zagranicy, reprezentujący administrację rządową i samorządową, korpus dyplomatyczny, instytucje i organizacje oraz środowiska Romów. W borzęcińskiej uroczystości udział wzięli: Bożena Opioła – Dyrektor Biura Inicjatyw Społecznych w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciel Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Minister Elżbieta Radziszewska – Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, przedstawiciel Premiera Donalda Tuska, Heinz Peters - Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie wraz z małżonką Christine Hafok – Peters, Jefrrey Vick - Konsul Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie, Brett Dvorak – Vice Konsul Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie wraz z małżonką Sophie, Stanisław Kracik - Wojewoda Małopolski, Roman Ciepiela - Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Jan Musiał - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Potępa - Starosta Powiatu Brzeskiego, Mirosław Banach - Wicestarosta Powiatu Tarnowskiego, Zbigniew Matuła - Nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, Lucjan Pałucki - Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Brzesku, Ks. Stanisław Opocki - Krajowy Duszpasterz Romów w Polsce, Marian Zalewski - Wójt Gminy Szczurowa, przedstawiciele Romów z Polski, Szwecji, Czech, Holandii, Anglii i Francji, Adam Bartosz - Dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, a zarazem organizator XII Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów i inicjator budowy Pomnika Pamięci o Zagładzie Romów w Borzęcinie Dolnym, Radni Rady Gminy, Sołtysi i inni znamienici goście oraz mieszkańcy miejscowości gminy Borzęcin.

Autorką pomnika jest Małgorzata Mirga - Tas, cyganka ze szczepu Romów Górskich i absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Pomnik ma formę betonowej płyty, pod którą znajduje się stylizowana figura upadającego człowieka. Na płycie jest inskrypcja zawierająca fragment wiersza romskiej poetki Papuszy: "Nie było życia dla Cyganów w mieście/ i na wsi zabijali, zabijali nas./ Co robić? Szły z dziećmi Cyganki w las,/daleko w las, by nie znalazły nas niemieckie psy". Pod spodem znajduje się informacja "Miejsce Pamięci o 29 Romach: 3 mężczyznach, 5 kobietach i 21 dzieciach, zastrzelonych tutaj przez Niemców w 1942".

Pomordowani w Borzęcinie Dolnym Romowie należeli do rodzin Majewskich, Kwiatkowskich, Chmielewskich i Cioroniów. Nazwiska wskazują, że byli to Cyganie ze szczepu Polska Roma oraz miejscowi, osiadli (Cioronie). Ofiary masakry zostały ekshumowane w 1959 roku i złożone w zbiorowej mogile na cmentarzu w Borzęcinie Dolnym.

Gościem specjalnym uroczystości był jedyny żyjący świadek mordu 89 - letni Józef Siudut z Borzęcina, który w swoim wzruszającym wystąpieniu przedstawił świadectwo wydarzeń sprzed 69 - lat. Po wystąpieniach Pana Józefa i oficjalnych gości, odbyła się Msza Święta w intencji pomordowanych, po której nastąpiło poświęcenie Pomnika, złożenie wiązanek przez poszczególne delegacje oraz odpalenie 29 zniczy symbolizujących 29 ofiar mordu i złożenie ich pod pomnikiem przez dzieci romskie.

Na zakończenie uroczystości inicjator budowy pomnika Adam Bartosz podziękował wszystkim tym, którzy do jego powstania się przyczynili: autorce pomnika Małgorzacie Mirga - Tas, wójtowi gminy Borzęcin Januszowi Kwaśniakowi, nadleśniczemu nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska Zbigniewowi Matuła, dyrektorowi gminnego ośrodka kultury w Borzęcinie Piotrowi Kania oraz tym, którzy inicjatywę budowy pomnika wspierali. Po zakończonej uroczystości barwny tabor udał się do swojego obozowiska w Szczurowej.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl