Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sejmowe zapytania posła E. Czesaka    -   29/7/2011
Poselskie interwencje
Z sejmową aktywnością poselską bywa różnie – w skali kraju niektórzy z naszych reprezentantów „śpią”, inni ścigają się na wystąpienia, interpelacje, zapytania o byle co, byle podnieść swoje statystyki, jeszcze inni po prostu wykonują swoją „pracę”, interweniując w poważnych sprawach, czy w tych, które zgłaszają im wyborcy. Do tego dochodzi np. nie zawsze medialna praca w komisjach. Nasza redakcja również okresowo stara się sprawdzać aktywność tarnowskich posłów, odwiedzając strony Sejmu – od czasu do czasu niektórzy z parlamentarzystów (jak w tym przypadku) – nadsyłają nam informacje o swojej aktywności, bywa też, iż pragnąc uzyskać jakąś informację, drogą mailową zadajemy im pytania, które niekoniecznie trafiają na nasze łamy w „bezpośredni” sposób. Tym razem postanowiliśmy przyjrzeć się ostatnim zapytaniom posła PiS Edwarda Czesaka. Dotyczyły one m.in. autostrady A4, czy pożyczki udzielonej przez Bank Światowy; możemy dzięki nim dowiedzieć się również, ile MSWiA przeznacza środków na wsparcie dla mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce...

Ogloszenie

A4 Brzesko – Wierzchosławice
14 lipca ogłoszona została odpowiedź Radosława Stępnia - podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury, na interpelację posła E. Czesaka i Andrzeja Adamczyka w sprawie opóźnień w budowie autostrady A4 na odcinku Brzesko - Wierzchosławice, braku równoległej realizacji łączników autostradowych oraz perspektyw finansowania zniszczeń dróg lokalnych. Odpowiedź ta jest – jak się z niej dowiadujemy – zarazem odpowiedzią na pismo wystosowane do ministerstwa w dniu... 29 kwietnia.
Dowiadujemy się z niego, że w związku z odstąpieniem 23 lutego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad od umowy i opuszczeniem placu budowy przez dotychczasowego wykonawcę – a tym samym w związku z koniecznością wyboru nowego wykonawcy, zakończenie robót planowane jest na III – IV kwartał 2013 roku.
Z kolei do zadania łącznika między węzłem Brzesko na autostradzie A4 a drogą krajową nr 4, „uzyskanie decyzji środowiskowej dla etapu I zakłada się na początku 2012 roku. Rozpoczęcie robót budowlanych uwarunkowane jest zapewnieniem finansowania”, zaś same prace, obejmujące budowę drogi o długości 2 km, w tym 600 m estakady lub wysokiego nasypu, powinny być zrealizowane w ciągu dwóch lat od rozpoczęcia robót.

Licencje lotnicze
W lipcu poseł złożył też zapytanie w sprawie kosztów uzyskania uprawnień i licencji lotniczych. Chodzi o to, że spora grupa osób chcących zdobyć odpowiednie uprawnienia do pilotowania samolotów robi to poza Polską, np. w Czechach – a to nie ze względu o na stawiane pilotom wymagania, ale ze względu na koszty. Jak się dowiadujemy, w pewnym momencie bardziej opłacało się wyjechać nawet do USA, tam pokryć koszty utrzymania i zdobycia licencji, niż dokonać tego w Polsce.

Pożyczka Banku Światowego
E. Czesak pytał też w sprawie udzielonej przez Bank Światowy w czerwcu 2011 r. rządowi polskiemu pożyczki rozwojowej w wysokości 750 mln euro przeznaczonej na działania w zakresie finansowania reform w obszarze poprawy efektywności energetycznej. Szerzej napiszemy o tym po otrzymaniu odpowiedzi.

Finansowanie mniejszości narodowych i etnicznych
Interesująco wygląda kwestia finansowania mniejszości narodowych i etnicznych na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. I tak np. jak dowiadujemy się z pisma MSWiA, od 2004 roku realizowany jest „Program na rzecz społeczności romskiej w Polsce”, na który przeznacza się 10 mln zł rocznie – do tego dochodzą jeszcze programy stypendialne (plus środki MEN – 1,4 mln zł).
Osobną pozycję stanowią koszty „nauczania języków mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego (lub w tych językach)” - w ubiegłym roku było to prawie 182 mln zł, przekazanych przez MEN na ten cel w formie subwencji.
Z tabeli przedstawiającej tegoroczne dotacje na realizację „zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego” wynika, że najwięcej, bo grubo ponad 2,5 mln zł otrzyma mniejszość ukraińska, prawie tyle samo zaś mniejszość białoruska. Blisko 2,2 mln zł otrzymuje mniejszość niemiecka. Powyżej miliona otrzymają jeszcze mniejszości: litewska, łemkowska, żydowska; ponad milion złotych przeznaczony zostanie także na zachowanie i rozwój języka kaszubskiego.

W tym kontekście chciałoby się, by poseł złożył jeszcze jedno zapytanie – ile środków państwo polskie przeznacza na wsparcie dla mniejszości polskiej mieszkającej w innych krajach, najlepiej w rozbiciu na te państwa. Z uwzględnieniem Polaków w Niemczech, gdzie jak wiadomo, wciąż wydają się obowiązywać hitlerowskie ustawy wedle których nasi rodacy w tym kraju nie stanowią „mniejszości narodowej” - podczas gdy u nas Niemcy dostają specjalne „fory” i trafiają do polskiego Sejmu, mimo iż normalnie nie przekroczyliby progu wyborczego. Ciekawe byłoby wiedzieć, czy to nie jedyny taki „brak symetrii”...
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 33)Dodaj komentarz
(29-07-2011) emo :
Drogi Pośle Edwardzie, zszarganej reputacji nic nie zdoła naprawić, ani zapytania, ani dobra mina do złej gry. Ludzie pamietają ci listy do powiatu i to jak rozwalasz struktury od środka. I po co ci to wszystko, dla twojego chłopaka Józefa? Józef zaprowadzi cie na szczyt rankingu na którym królował w 2006 - jak zamienił mandat posła na radnego - jeszcze raz zastanów sie po co ci to???.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2011) xyz :
mówią na miescie, że ani Czechowa ani Kozioł, nie znajdą miesca na liscie bo zagrożona była by skóra Rojka, celowo osłabiają listę, a moze prościej to zrobić, niech otwiera listę Czesok zamyka Rojek a pomiędzy nimi niech niebędzie nikogo hehe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-07-2011) mam propozycję :
Może wreszcie zmądrzejemy i wybierzemy innych posłów? Głosujmy na nowych całkowicie posłów. Rojek, Czesak inni niech ida wnuki bawić. Co zrobili dotychczas? Gdzie byli? Teraz sobie przypomnieli o aktywności?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) ucieszony :
Panie "inaczej obiektywny" redaktorze tfu Poświatowski. Czy mozna teraz kolejno prosić o przedstawienie działalnosci jakiegos posła z PO i SLD, czy raczej pozbywamy się resztek pozorów i godności i robimy czysto partyjną pisowska robotę? Wstydzi sie pan ujawnić, że jest pan członkiem/sympatykiem/pracowni kiem pisu? Nieładnie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) kiki :
Chciałbym się zapytać szanownych posłów pis kiedy skończą z nienawiścią oobrażaniem Ludzi i robieniem kariery na tragedii smoleńskiej bo nie raz wydaje mi się że zachowujecie się jak hieny po trupach do władzy nie ma u was milości tylko samo zło modlicie się a atakujecie dziennikarzy w miejscu świętym i żaden z posłów pis nie odpowie na maila

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) do"mam propozycje" :
Propozycję -głosowania na nowych- rozszerzyłbym takżed na senatorów.Znowu podpychazja nam jakies "spady" z Krakowa,bo tam sie nie dostali na pierwsze miejsca,więc pewnie naiwni tafrnowianie tu ich wybiora.A przeciez mamy własnych liderów!Nalezy do nich Paweł Augustyn,człowiek energiczny,znajacy np. tutejsze rolnictwo także z autopsji,bo sam prowadzi odzinne gospodarstwo( sam,ale nie w pojedynke,rzecz jasna!).A przy tym działający w tych strukturach-był kilka kadencji prezesem Małopolskiej Izby Rolniczej.I na takich głosujmy,bo takich jak "Glapcio"(Adam Glapinski) mielismy juz w bród.P)ryzjchał taki z Warszawy,wypchnęli go do Tarnowa ,a po wyborze na senatora wiecej sie tu już nie pojaiwł.Chcemy powtórki z takich sytuacji?Jeśłi nie-wybierzmy swojego.Bedzie na miejscu,i to nasze miejsce,nasze sprawy powinien reprfezentować w Senacie...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) tak jest! :
Tez tak sadze.Nasz region ma ystarczająco duzy potencjał, byśmy nie musieli siegac po takich jak pan Wiatr czy Kosianika Kamysz.Epoka Glapinskich,przysyłanych nam w teczce to przecież rodzaj upokorzenia dla tutejsyzch wyborców!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) panie ucieszony :
ostatnią informacją o działalność parlamentarzystów PO jaką dostałem była informacja pani Urszuli Gacek w czasie, kiedy była jeszcze eurodeputowaną. Od ministra Grada nie dostałem informacji nigdy, od pani Augustyn - nie przypominam sobie, ale pewnie dostanę, przed wyborami. Spośród radnych informacje nadsyłają jedynie Jakub Kwaśny (SLD) i Robert Wardzała (PO). Natomiast proporcje te zwykle ulegają odwróceniu, gdy "koalicja" staje się "opozycją". I tak do pana wiadomości: nie jestem sympatykiem żadnego z ugrupowań znajdujących się w naszym parlamencie. Moje poglądy oscylują wokół UPR. Niewątpliwie natomiast jestem sympatykiem słusznych inicjatyw, niezależnie od partyjnego koloru. Niestety nie przypominam sobie w ostatnim czasie ani jednej wartej poparcia inicjatywy PO, może poza przedwyborczym "przychylaniem nieba" w temacie spółdzielczości mieszkaniowej. Jest wręcz przeciwnie - zamordystyczne inicjatywy wymierzone w wolność słowa, rodzinę itp. MP

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) do panie ucieszony :
No jakże to tak?Nie było w ostatanim czasie żadnej godnej uwagi inicjatywy PO?A to"Tak!Jestesmy skuteczni!"- to nic?Weźmy,dla przykładu,takiego mnie:taki ja, ilekroć pryzpomnę sobie skutecznośc Grada sprawie jego Kataru, to mnie skręca ze smiechu.Ale też trzeba mieć niemało pychy i tupetu,cech tak bardzo charakterystycznych dla tych chłystków z PO( chłystek:od zachłyśnięcia sie władzą i przekonaniem, ze u władzy będzie sie już na wieki wieków...),żeby takie hasło lansować

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) mądry :
pytać to umie każdy spod budki z piwem - sztuka to wymyślić jak coś zrobić!!! dziękujemy panu, panie pośle - teraz po pana pytaniach to żyje się nam już świetnie... ha h a haaa hhah buuuuachhhaaaaaa......

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) ucieszony :
Tu macie inicjatywy PO. Mnie jako tarnowianinowi to zwisa jakie licencje dostaja czy nie dostają lotnicy i inne pozorne problemy. Podobnie prymitywna, nachalna i nieuczciwa reklama Wardzały. Popierajcie moją inicjatywę !!!!!!!!!!!!!!................ .............................. .................... GRAD na HONOROWEGO OBYWATELA TARNOWA!!!!!!!!!!!!!!!!. Jeżeli uda mu się dokończyć to dzieło i zrobi z AZOTÓW drugi pod względem wielkości, po ORLENIE, koncern chemiczny w Polsce, to należy mu się jak psu zupa!!!!!!! Wyciągnąć Azoty z nad krawędzi bankructwa, w które wpędził je Rojek, Jasiński i ludzie Macierewicza, którzy obsiedli Azoty jak hieny i grabili ile mogi w, tym nieszczesnym okresie IV RP, to juz było osiagniecie. To co teraz udało się zrobić to majstersztyk. Popierajcie mój apel! Zaistnienie w Tarnowie olbrzymiego koncernu da mocnego kopa calemu regionowi. To sie liczy nie jakieś pierdololo Strzesaka o lotnikach. GRAD HONOROWYM OBYWATELEM TARNOWA!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) ucieszony :
Do tych co piszą do mnie.......................... Brak inicjatyw? Chyba sobie kpicie. Nawet na tym portalu, który jest tuba propagandową pis raz po raz przebijają sie plany rozwojowe i inwestycyjne Tarnowa, regionu, powiatu. Aż serce rośnie! Wszystko pięknieje wokół! Rozwija sie komunikacja, powstaje setki kilometró dróg, w oczach rośnie autostrada. Powstają setki domów jednorodzinnych, supermarkety i galerie zatłoczone do ostatnich granic. parkingi zapchane. W Tarnowie zarejestrowanych 70 tys. samochdów. I setki takich przykładów............. I tylko malkontenci i narzekacze z pis: Źle ,źle źle. Wszystko źle. Nam dajcie władzę to nakarmimy was historią, wypowiemy wojnę kacapom i hitlerowcom i wystapimy z jewrokołchozu i wtedy będzie szczęście powszechne. Puknijcie się w te wasze komunistyczne łby i weźcie się do jakiejkolwiek roboty. Nic wam nikt nie da za darmo. Tylko kompletni durnie mogą się dac nabrać na tak głupia propagandę. Howgh!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) do xyz :
niech listę otwiera Czesak, zamyka Rojek a w środku będzie tylko malcowa i jej córeczka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) nie ciesz się... :
Skad wypuszczono kogos takiego jak ten powyzej?Przeciez dokuczliwych upałów,rzucających sie na mózg nie było...A Grad za ten jego nieszczesny Katar- przed Trybunał Stanu.Jesli zas-ze na chwilę tego co powyżej potraktuje jednak powaznie-wszystko dookoła nas sie zmienia, to nie zasługa rzadu,tylko samorzadowców, tych w gmi9nach.A żde tyle domów nowych,samochodów?Widocznie ludzie maja kasę, więc b udują sobie.Grad ani ten skundlony rzad, zajmujący się głównie grą w piłkę im nie dał. "Tak! Jestesmy skuteczni".W czym?W kombinowaniu,miłosci do Rosji,która nas jeleni na każdym kroku?Ą serce" ucierzoznemku" rosnie na widok autostrad?Jakich,gdzie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) ucieszony :
Do tego powyżej...... Jestem Polakiem. Znam i rozumiem język polski. Pisowskiego języka nie znam. Jak sie nauczysz pisać po polsku to porozmawiamy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) do tego powyżej :
Moze i jesteś Polakiem.Ale skoro jesteś z PO,to tak jakbyś był Polakiem połowicznym.Takie ni to ni sio.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) do tego powyżej :
Moze i jesteś Polakiem.Ale skoro jesteś z PO,to tak jakbyś był Polakiem połowicznym.Takie ni to ni sio.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) i jeszcze... :
I jeszcze jedno: Polak z PO ,to taki Polak,tyle ze z Budy Ruskiej...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) i jeszcze... :
I jeszcze jedno: Polak z PO ,to taki Polak,tyle ze z Budy Ruskiej...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) ucieszony :
No tak. Jak na cztery posty to prawdziwy wykwit myśli i inteligencji. Próbuj dalej. Może za piatym razem napiszesz pierwsze poprawne zdanie w swoim życiu? Kto wie?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-07-2011) do xyz :
Jeszcze w srodku powinien być Łabno bo razem z Malcową poszli z listami, on chyba w obstawie. No cóz tak wygląda nasz region jakich mamy posłów, marnie ten region wyglada.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2011) polo :
,, Ucieszony" ty jesteś za bardzo pobudzony. Daj sobie na wstrzymanie. Równomierny rozwój Polski może zapewnić tylko PIS. Przy obecnych rządach bogaci są bardziej bogatymi, biedni bardziej biedniejsi.Tylko wielka propaganda mediów oraz grupy ludzi którzy przed wojną mieli dużo do powiedzenia w naszej Polsce,a teraz z innego kraju popierają szkodliwą organizacje rządzącą NASZYM krajem. Przy małych korektach damy rade wyciągnąć Ojczyznę z kryzysu. Natomiast co do Azotów, to jest to ciekawy ruch, tylko trzeba poczekać do końca konsolidacji, i jakie korzyści przyniesie nie PANOM, tylko zwykłym ROBOLOM!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2011) ucieszony :
Polo śmierdzisz komuną na kilometr!!! Sam podział na panów i roboli dyskwalifikuje cię jako mojego rozmówcę. Pogadaj sobie z innymi komunistami z pisu. Pogadajcie sobie jak równomiernie odebrać ludziom to co zdobyli wlasną pracą i oddać nierobom. Zaraz, zaraz. Skąd ja to znam.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2011) potrzebny chirurg :
PiS Tarnów, pilnie zatrudni chirurga, który Rojkowi i Czesakowi odetnie ryj od koryta :)))

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2011) Wruszony :
Do "Ucieszony", tak trzymać. Masz Mój głos w najbliższych wyborach. Daj znać z jakiej listy startujesz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2011) wyborca :
Ja wiem na kogo mam głosować. PO to dawna Unia Wolności, która i powinna być zdelegalizowana za przekręty polityczne i gospodarcze tak jak komuna. To widać po składzie personalnym lokalnych struktur PO i ,,osiągnięciach" osób reprezentujących te struktury. Zasłużeni to Minister Grad, Poseł Augustyn, Robert Grela, Ryszard Żurowski, Jerzy Wiatr i niewątpliwie lider tego towarzystwa Bartłomiej Babuśka.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-07-2011) woytek60 :
gdziesik dziwnie podobny do Misia

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2011) polo :
Ucieszony ty widzę że oprócz nadpobudliwości masz również kuku na muniu.Lecz się prymitywie!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2011) Wiesław :
Sorry, ale ten portal robi się totalnie PiSowski. Panowie Redaktorzy, może czas skończyć z mydleniem oczów i przyznać się, że PiS Was opłaca i dlatego tańczycie, jak Wam Czesak, Rojek, Marianowska, Wiatr i Klima zagrają zagrają

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2011) a dlaczego? :
a dlaczego ma nie być pisowski?Skoro takie gazety jak ta"wybiórcza",tygodniki od Polityki po Newsweek,Przekrój,Angore i inne,telewizyje takie jak tvn,polsat itp- sa nachalnie,wręcz łajdacko antypisowskie i pro Platformerskie- to czy taki portalik jak ten ma nie mieć swoich poloitycznyzch pfreferencji?A jaki ma byc? Za tymi oszustami z PO,kgóryz twioerdża, ze sa skluteczni(tak swycyztałedm na ich plakiatrach)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-08-2011) a dlaczego? :
a dlaczego ma nie być pisowski?Skoro takie gazety jak ta"wybiórcza",tygodniki od Polityki po Newsweek,Przekrój,Angore i inne,telewizyje takie jak tvn,polsat itp- sa nachalnie,wręcz łajdacko antypisowskie i pro Platformerskie- to czy taki portalik jak ten ma nie mieć swoich poloitycznyzch pfreferencji?A jaki ma byc? Za tymi oszustami z PO,kgóryz twioerdża, ze sa skluteczni(tak swycyztałedm na ich plakiatrach)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-08-2011) OOSMAFI :
Autor artykułu pyta/wnioskuje/puentuje: „Ciekawe byłoby wiedzieć, czy to nie jedyny taki „brak symetrii”...”. Otóż nie jedyny, bowiem, uwzględniając rzeczywiste populacje mniejszości narodowych i etnicznych, ZAJEBISTY brak „symetrii” (proporcji) występuje w zakresie dotacji na realizację „zadań mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych…” w grupie tych trzech mniejszości, które otrzymają nieco powyżej miliona zł. Natomiast, uwzględniając powyższe, niezła symetria występuje jedynie między sumą dotacji dla mniejszości: ukraińskiej, białoruskiej i niemieckiej (ok. 7,2 mln. zł), a sumą dotacji dla mniejszości: litewskiej, łemkowskiej i żydowskiej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(03-08-2011) Jan A. Strusiński :
O li, o li, nie damy si, nie damy si! Tylko Unia - ra, ra, ra!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl