To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Nauczyciele w Wojniczu walczą o mieszkania aktualizacja   -   03/8/2011
Mieszkańcy kontra Starostwo
Mieszkańcy Domu Nauczyciela nr 1 w Wojniczu walczą o swoje mieszkania. O ile w przypadku młodszego bloku, Starostwo Powiatowe w Tarnowie przy wykupie zastosowało bonifikatę w wysokości 80 procent, o tyle w tym wypadku – wynosi ona tylko 30 procent – i to jeśli lokatorzy zapłacą gotówką. W praktyce przykładowe mieszkanie o powierzchni 57 m kw. wyceniono ogółem na 117 tys. zł. Za podobne lokum w młodszej nieruchomości, mieszkańcy, po bonifikacie, płacili tylko 11 tys. zł...

Posłuchaj wypowiedzi: radnego Powiatu Tarnowskiego Zbigniewa Karcińskiego, Wiktorii Stach, mieszkającej w spornym bloku oraz członka Zarządu Powiatu Pawła Augustyna :

Ogloszenie

Mieszkańcy Domu Nauczyciela o wykup mieszkań starali się od 1999 roku. Jak wynika z ich relacji, przez lata dowiadywali się wciąż, że konserwator zabytków nie zgadza się na wyodrębnienie działki, znajdującej się na zabytkowym terenie – jednak na tym samym terenie powstała np. oczyszczalnia ścieków. W końcu niespodziewanie dowiedzieli się, że będą mieli 21 dni na podjęcie decyzji o wykupie z zastosowaniem bonifikaty w wysokości 30 procent – bonifikata ma obowiązywać przy wpłacie gotówkowej. -Moje mieszkanie o powierzchni 58 m kw. wyceniono na 117 tys. zł! - mówi pani Wiktoria Stach. -Tymczasem w przypadku innego bloku, bonifikata wynosiła 80 procent i za porównywalne mieszkanie ludzie płacili 11 tysięcy. Starosta mówił, że to dlatego, że ten blok był ruiną – ale przecież on był młodszy od naszego! Więc ja się pytam, gdzie tu jest sprawiedliwość? Słyszeliśmy też, że to dlatego, że tamten blok stoi na terenie zalewowym – jaki to teren zalewowy, skoro w zeszłym roku oddali tam salę gimnastyczną?! Wcześniej starosta powiedział nam też: „nie będziecie mieć pieniędzy, kupi kto będzie miał”. My nadal chcemy kupić mieszkania, my niczego nikomu nie zabieramy, chcemy być tylko traktowani na sprawiedliwych zasadach.
Mieszkańcy Domu Nauczyciela nie pragną wiele – domagają się jedynie wyższej, ale kompromisowej, bo 50-procentowej bonifikaty. W ich wniosku złożonym 28 lipca do Rady Powiatu Tarnowskiego, czytamy o propozycji zmiany uchwały Rady z 28 czerwca w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż w trybie bezprzetargowym 9 lokali w budynku przy ul. Jagiellońskiej 22 w Wojniczu, m.in. ze względu na fakt, iż zgodnie z inną uchwałą cenę nieruchomości ustala zarząd, a nie rada (!), zaś bonifikata na poziomie 50 procent konieczna jest ze względu na „zachowanie równego traktowania najemców przez organy samorządu terytorialnego”. W piśmie tym mieszkańcy podnoszą m.in., że przyznana im 30-procentowa bonifikata uwzględnia jedynie nakłady na remont budynku poczynione przez Starostwo (które sięgały nawiasem mówiąc 27 procent wartości nieruchomości) - bez uwzględnienia nakładów najemców; wytykają liczne błędy formalne dokonanej wyceny, która jest nieważna (nieaktualna), sporządzona do innych celów i oparta na niewłaściwych przesłankach – wśród błędów w wycenie zwraca uwagę także m.in. wadliwe określenie materiału ścian konstrukcyjnych (nie bloczki gazobetonowe, lecz płyta żelbetowa) itp. ”Do wartości nieruchomości odrębnie doliczono wartość gruntu, choć w nieruchomościach przeznaczonych do porównania (przy wycenie – przyp. Red.) nie wyodrębniano wartości gruntu. Powyższe oznacza, że w istocie płacimy dwa razy za to samo” - to jeden z fragmentów pisma.

Problemowi temu poświęcona była wczorajsza (2 sierpnia) konferencja prasowa w Starostwie Powiatowym w Tarnowie m.in. z udziałem radnych powiatowych Zbigniewa Karcińskiego, Józefa Lazarowicza i Andrzeja Słowika, mieszkańców wspomnianej nieruchomości oraz członka zarządu Powiat Pawła Augustyna.
Ze słów Z. Karcińskiego, który wraz z innymi podjął się zainterweniować w sprawie mieszkańców, radni podejmując uchwałę dotyczącą sprzedaży, nie mieli pełnej informacji ze strony Zarządu i świadomości wszystkich aspektów tej kwestii. -Dlaczego mamy zarabiać na własnych mieszkańcach? Tym bardziej, że przecież powiat tego budynku nie budował, tylko go otrzymał - mówi Zbigniew Karciński.

Obecny na konferencji prasowej członek Zarządu Powiatu Paweł Augustyn obiecał, że na najbliższym zarządzie cała sprawa zostanie ponownie przeanalizowana, natomiast on sam zaproponuje zastosowanie 50-procentowej bonifikaty, tak jak domagają się tego mieszkańcy. Posiedzenie Zarządu zaplanowano na dzień dzisiejszy, 3 sierpnia. O finale tego konfliktu będziemy jeszcze informowali.

Aktualizacja z dnia 5 sierpnia
Wszystko wskazuje na to, że Zarząd Powiatu Tarnowskiego nie ma zamiaru ustąpić wobec nacisku i zastrzeżeń części radnych oraz mieszkańców bloku nauczycielskiego w Wojniczu. Po posiedzeniu Zarządu, podczas konferencji prasowej starosta Mieczysław Kras oraz członek zarządu Paweł Augustyn przedstawili informacje dotyczące oferty sprzedaży mieszkań w ww. bloku, w tym ścieżkę procedur „które od kilku lat wdrażano, aby sprzedać lokale z korzyścią dla mieszkańców”. Do tarnowskich redakcji trafiło też wyjaśniające pismo, w którym czytamy m.in., iż to na wniosek mieszkańców „od kilku lat Starostwo Powiatowe podejmowało starania, aby wydzielić nieruchomość na której stoi blok z mieszkaniami nauczycielskimi, z obrębu zabytkowego parku w Wojniczu: ”Starania podejmowano po to, aby mieszkańcy mogli wykupić swoje lokale a nie sprzedawać ich na wolnym rynku. Po blisko rocznych negocjacjach z konserwatorem zabytków ten wydał wreszcie zgodę na wydzielenie nieruchomości.
Zainteresowani mieszkańcy od co najmniej 2 lat wiedzieli o zamiarze sprzedaży mieszkań. Po raz pierwszy sprawa pojawiła się bowiem na posiedzeniu Zarządu Powiatu Tarnowskiego w sierpniu 2009 r. Również starosta tarnowski spotkał się z mieszkańcami i rozmawiał z zainteresowanymi na ten temat.
To Rada Powiatu Tarnowskiego w 2010 r. – po propozycji Zarządu Powiatu – zdecydowała o udzieleniu 30-procentowej bonifikaty na zakup mieszkań przez ich dotychczasowych lokatorów. Stwierdzenie pana radnego Zbigniewa Karcińskiego (...) że „radni zostali źle poinformowani o zasadach sprzedaży” nie mają podstaw, ponieważ p. Karciński był 2010 r. radnym powiatu tarnowskiego i powinien wiedzieć o całej sytuacji.
Zdaniem Zarządu Powiatu Tarnowskiego 30-procentowa bonifikata na zakup mieszkań przez lokatorów jest adekwatna do nakładów, jakie powiat poniósł na remont budynku. Przedmiotowy budynek przeszedł gruntowną termomodernizację – wymieniono centralne ogrzewanie, kaloryfery, stolarkę okienną, elewację.
Powiat tarnowski sprzedawał mieszkania w podobnym obiekcie w Wojniczu za 20 procent wartości, ale było to w… 2002 r. Budynek nie był modernizowany i znajdował się w niezbyt dobrym stanie technicznym, więc mieszkańcy otrzymali dużą bonifikatę na wykup mieszkań. Nie można porównywać więc sytuacji sprzed blisko 10 lat do obecnej.
Powiat tarnowski uczynił wszystko, aby ułatwić mieszkańcom procedurę – zdecydował o sprzedaży mieszkań na drodze bezprzetargowej a także umożliwił zakup mieszkań na raty.
Mając na uwadze powyższe Zarząd oraz Rada Powiatu Tarnowskiego wszystkie swoje działania skierowali w celu ułatwienia mieszkańcom zakupu mieszkań i zabezpieczenia ich interesu. Działania prowadzono mając na uwadze dobro lokatorów, o czym świadczy zgromadzona dokumentacja na przestrzeni kilku lat.”

Podpisano: Starosta tarnowski Mieczysław Kras.

M. Poświatowski

Na zdjęciu: delegacja mieszkańców Domu Nauczyciela nr 1 w Wojniczu
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:54:00
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html