To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   Prośba o pomoc głodującym w Afryce!    -   10/8/2011
Okaż swoje serce
”Katastrofalna susza, która nawiedziła kraje tzw. rogu Afryki, a więc mieszkańców Somalii, Erytrei, Dżibuti i Etiopii, osiągnęła najpoważniejszą od dziesięcioleci skalę. Głód i pragnienie zmuszają tysiące ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także do ucieczki do sąsiednich krajów. Tam w obozach dla uchodźców, np. w Kenii, z powodu stałego ich napływu, pogarszają się warunki żywieniowe i higieniczne. Śmiercią głodową zagrożone są przede wszystkim dzieci” - pisze biskup tarnowski Wiktor Skworc, zwracając się za apelem o pomoc dla 12 milionów głodujących. Ofiary będzie można składać w nadchodzącą niedzielę, 14 sierpnia, przy kościołach, do puszek Caritas. Poniżej zamieszczamy pełną treść listu biskupa, odczytywanego w parafiach w minioną niedzielę.

Ogloszenie

”Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!
Wszyscy mamy przed oczyma wstrząsające obrazy przekazywane ostatnio za pośrednictwem mediów, ukazujące dramatyczną sytuację głodujących mieszkańców Afryki Wschodniej. Katastrofalna susza, która nawiedziła kraje tzw. rogu Afryki, a więc mieszkańców Somalii, Erytrei, Dżibuti i Etiopii, osiągnęła najpoważniejszą od dziesięcioleci skalę. Głód i pragnienie zmuszają tysiące ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także do ucieczki do sąsiednich krajów. Tam w obozach dla uchodźców, np. w Kenii, z powodu stałego ich napływu, pogarszają się warunki żywieniowe i higieniczne. Śmiercią głodową zagrożone są przede wszystkim dzieci.
Z apelem o pomoc dla 12 milionów głodujących zwrócił się Ojciec Święty Benedykt XVI. Dnia 17 lipca, podczas modlitwy „Anioł Pański” powiedział:
„Z głębokim zaniepokojeniem śledzę doniesienia nadchodzące z regionu Rogu Afryki, a w szczególności z Somalii, dotkniętej poważną suszą, a następnie, na niektórych obszarach, również obfitymi opadami, które są przyczyną katastrofy humanitarnej. Niezliczone osoby uciekają przed tą straszliwą klęską głodu w poszukiwaniu żywności i pomocy. Wyrażam życzenie, aby nasiliła się międzynarodowa mobilizacja w celu wysłania szybkiej pomocy tym naszym braciom i siostrom, i tak już dotkliwie doświadczonym, wśród których jest wiele dzieci. Niechaj cierpiącym mieszkańcom nie zabraknie naszej solidarności oraz konkretnego wsparcia ze strony wszystkich osób dobrej woli”.

Drodzy Diecezjanie!
Już wielokrotnie, jako wspólnota diecezjalna dawaliśmy dowody solidarności i udzielaliśmy pomocy ofiarom różnych nieszczęść i kataklizmów. Trwając w postawie międzyludzkiej i chrześcijańskiej więzi, wypełniając przykazanie miłości bliźniego, chcemy pomóc ofiarom suszy w Afryce Wschodniej. Pierwszą formą pomocy niech będzie nasza modlitwa za ofiary suszy i za udzielających im pomocy, co przy braku struktur, nie jest łatwe ani bezpieczne. Pamiętajmy też w modlitwie o rolnikach w naszym kraju i błagajmy Boga o dar sprzyjającej żniwom pogody.
Proszę też o materialny dar dla głodujących w Afryce. Niech to będzie równowartość bochenka chleba od każdej rodziny. W ten symboliczny sposób podzielimy się chlebem z naszymi braćmi i siostrami w Afryce, wśród których pracuje wielu europejskich misjonarzy i działa międzynarodowa Caritas, a istniejąca sieć placówek misyjnych jest wykorzystywana do udzielania pomocy.
Do złożenia ofiary do puszek będziemy mieli okazję w nadchodzącą niedzielę, 14 sierpnia, kiedy to przy kościołach, osoby tworzące Parafialne Oddziały Caritas, zbiorą nasze dary.
Liczymy także na to, że Unia Europejska – pod prezydencją Polski, przeznaczy odpowiednie fundusze na udzielenie pomocy żywnościowej i rozwojowej dla Afryki, aby dostęp do wody, a następnie rozwój miejscowego rolnictwa, zapewnił mieszkańcom wszystkich jej regionów dostatek żywności.

Wszystkim udzielającym duchowej i materialnej pomocy udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.”
Wiktor Skworc, biskup tarnowski

Foto: z archiwum Caritas
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:41:59
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html