Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Prośba o pomoc głodującym w Afryce!    -   10/8/2011
Okaż swoje serce
”Katastrofalna susza, która nawiedziła kraje tzw. rogu Afryki, a więc mieszkańców Somalii, Erytrei, Dżibuti i Etiopii, osiągnęła najpoważniejszą od dziesięcioleci skalę. Głód i pragnienie zmuszają tysiące ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także do ucieczki do sąsiednich krajów. Tam w obozach dla uchodźców, np. w Kenii, z powodu stałego ich napływu, pogarszają się warunki żywieniowe i higieniczne. Śmiercią głodową zagrożone są przede wszystkim dzieci” - pisze biskup tarnowski Wiktor Skworc, zwracając się za apelem o pomoc dla 12 milionów głodujących. Ofiary będzie można składać w nadchodzącą niedzielę, 14 sierpnia, przy kościołach, do puszek Caritas. Poniżej zamieszczamy pełną treść listu biskupa, odczytywanego w parafiach w minioną niedzielę.

Ogloszenie

”Drodzy Diecezjanie, Bracia i Siostry!
Wszyscy mamy przed oczyma wstrząsające obrazy przekazywane ostatnio za pośrednictwem mediów, ukazujące dramatyczną sytuację głodujących mieszkańców Afryki Wschodniej. Katastrofalna susza, która nawiedziła kraje tzw. rogu Afryki, a więc mieszkańców Somalii, Erytrei, Dżibuti i Etiopii, osiągnęła najpoważniejszą od dziesięcioleci skalę. Głód i pragnienie zmuszają tysiące ludzi do rozpaczliwego poszukiwania pomocy, także do ucieczki do sąsiednich krajów. Tam w obozach dla uchodźców, np. w Kenii, z powodu stałego ich napływu, pogarszają się warunki żywieniowe i higieniczne. Śmiercią głodową zagrożone są przede wszystkim dzieci.
Z apelem o pomoc dla 12 milionów głodujących zwrócił się Ojciec Święty Benedykt XVI. Dnia 17 lipca, podczas modlitwy „Anioł Pański” powiedział:
„Z głębokim zaniepokojeniem śledzę doniesienia nadchodzące z regionu Rogu Afryki, a w szczególności z Somalii, dotkniętej poważną suszą, a następnie, na niektórych obszarach, również obfitymi opadami, które są przyczyną katastrofy humanitarnej. Niezliczone osoby uciekają przed tą straszliwą klęską głodu w poszukiwaniu żywności i pomocy. Wyrażam życzenie, aby nasiliła się międzynarodowa mobilizacja w celu wysłania szybkiej pomocy tym naszym braciom i siostrom, i tak już dotkliwie doświadczonym, wśród których jest wiele dzieci. Niechaj cierpiącym mieszkańcom nie zabraknie naszej solidarności oraz konkretnego wsparcia ze strony wszystkich osób dobrej woli”.

Drodzy Diecezjanie!
Już wielokrotnie, jako wspólnota diecezjalna dawaliśmy dowody solidarności i udzielaliśmy pomocy ofiarom różnych nieszczęść i kataklizmów. Trwając w postawie międzyludzkiej i chrześcijańskiej więzi, wypełniając przykazanie miłości bliźniego, chcemy pomóc ofiarom suszy w Afryce Wschodniej. Pierwszą formą pomocy niech będzie nasza modlitwa za ofiary suszy i za udzielających im pomocy, co przy braku struktur, nie jest łatwe ani bezpieczne. Pamiętajmy też w modlitwie o rolnikach w naszym kraju i błagajmy Boga o dar sprzyjającej żniwom pogody.
Proszę też o materialny dar dla głodujących w Afryce. Niech to będzie równowartość bochenka chleba od każdej rodziny. W ten symboliczny sposób podzielimy się chlebem z naszymi braćmi i siostrami w Afryce, wśród których pracuje wielu europejskich misjonarzy i działa międzynarodowa Caritas, a istniejąca sieć placówek misyjnych jest wykorzystywana do udzielania pomocy.
Do złożenia ofiary do puszek będziemy mieli okazję w nadchodzącą niedzielę, 14 sierpnia, kiedy to przy kościołach, osoby tworzące Parafialne Oddziały Caritas, zbiorą nasze dary.
Liczymy także na to, że Unia Europejska – pod prezydencją Polski, przeznaczy odpowiednie fundusze na udzielenie pomocy żywnościowej i rozwojowej dla Afryki, aby dostęp do wody, a następnie rozwój miejscowego rolnictwa, zapewnił mieszkańcom wszystkich jej regionów dostatek żywności.

Wszystkim udzielającym duchowej i materialnej pomocy udzielam z serca pasterskiego błogosławieństwa.”
Wiktor Skworc, biskup tarnowski

Foto: z archiwum Caritas
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 2)Dodaj komentarz
(12-08-2011) skowronek :
jako powiat mamy ogromny niewykorzystany potencjał dydaktyczny w zakresie nauk rolniczych ( spuścizna po zlikwidowanym zespole szkół mechanizacji rolnictwa , zespole szkół ogrodniczych na Gumniskach , szkole rolniczej w Wojniczu , wybitnie doświadczona kadra po zUniifikowanych gospodarstwach pomocniczych , wszyscy oni mogli by wydajnie pomóc Afryce w unicestwieniu źródeł głodu. Praktykantów z czarnej afryki nasi samorządowcy winni zapraszać na rekonesans POznawczy. PO okresie restrukturyzacji naszego rolnictwa jesteśmy krajem mlekiem i miodem płynącym

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-08-2011) HARA :
jAK to się dzieje,że umierają z głodu ludzie, a szczególnie dzieci i to na progu XXI wieku, a przecież pełne są różnego dobra piwnice Watykanu. Można by wystawić niektóre wota na aukcjach i otrzymać dobrą cenę i pomóc Afryce. Bo, skoro uczycie nas od pokoleń miłości do bliźniego, niech kler zrobi wreszcie dobry uczynek i okaże serce. A niech nie chowa majątków po piwnicach.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl