Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Cud nad Wisłą” w Tarnowie – i w Wierzchosławicach    -   12/8/2011
Rocznica „Bitwy Warszawskiej”
15 sierpnia jest datą wyjątkową, splotem Święta Państwowego i Kościelnego, scaleniem okoliczności historycznych oraz chrześcijańskich (rocznica Cudu nad Wisłą, czyli Święta Wojska Polskiego oraz Święta Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej) – przypomina tarnowski magistrat. Z tej okazji w naszym mieście odbędą się stosowne uroczystości, zaś w Muzeum w Wierzchosławicach (oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie) – spotkanie ku pamięci Wincentego Witosa, premiera Rządu Obrony Narodowej.

Ogloszenie

W niektórych rejonach Polski w czasie obrzędów religijnych związanych z tym świętem błogosławi się wiązanki kwiatów, kiedyś ten zwyczaj był bardzo popularny. Wierzono, że taki bukiet nabiera cudownych, leczniczych właściwości. Podczas powrotu z kościoła zostawiano go wśród upraw gdzie miał przynieść szczęście w zbiorach po czym, po kilku dniach, zabierano go do domu. Był przechowywany bardzo pieczołowicie, okadzano nim izbę, trzymano w miejscu które było widoczne i dawało pewność, że moc bukietu będzie działała. Są to zwyczaje, które pomimo tego, że zmieniały się przez lata, przetrwały do czasów współczesnych.

Świętujemy także niemniej ważną rocznicę jednej z najważniejszych bitew w historii Europy, w której wzięło udział od 3 do nawet 5 tysięcy mieszkańców Tarnowa i najbliższych okolic, skupionych głównie w 16 Pułku Piechoty, który wtedy stacjonował w Tarnowie.
Cud nad Wisłą 1920 roku połączył Warszawę i Tarnów także z innych powodów – tarnowianin Franciszek Ksawery Latinik, pełnił wtedy urząd gubernatora Warszawy i dowodził I Armią Frontu Północnego, odpierając radzieckie uderzenie. Funkcja gubernatora była wysoka rangą, wyższa od funkcji prezydenta miasta. Jest też oczywiście postać pochodzącego z podtarnowskich Wierzchosławic, ówczesnego premiera rządu – Wincentego Witosa. Dwie najważniejsze osoby mające wpływ na bieg ówczesnych wydarzeń – jednej z najistotniejszych bitew w historii Europy, związane były z naszym miastem.
Żołnierze „Bitwy Warszawskiej” (podobnie jak żołnierze współcześni) nie wiedzieli, jaki będzie rezultat ich wojennych zmagań, uczestnicząc w batalii, nie umieli wskazać, kto wróci a kto polegnie – podejmowali ryzyko dokładając wszelkich starań, aby wrócił każdy, aby wygrać, aby wyjść z opresji obronną ręką.

Prezydent Miasta Tarnowa, Starosta Tarnowski, Polskie Stronnictwo Ludowe, Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach zapraszają 15 sierpnia na obchody 91 rocznicy bitwy Warszawskiej.

PROGRAM
Godz. 11.00: Uroczystości przy pomniku Wincentego Witosa
- wystąpienia okolicznościowe;
- odznaczenia zasłużonych dla Ruchu Ludowego;
- złożenie wieńców i wiązanek;
- przemarsz do Bazyliki Katedralnej
Godz. 12.00:
Msza św. za ojczyznę w Bazylice Katedralnej

- przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza
Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza
- odegranie Hymnu Państwowego
- wystąpienia okolicznościowe
- Apel Pamięci
- salwa honorowa Pododdziału Honorowego Policji w Tarnowie
- wiązanka pieśni w wykonaniu orkiestry Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A.
Godz. 14.00:
- przemarsz pod budynek ZP PSL w Tarnowie i odsłonięcie tablicy Pamiątkowej poświęconej Wiesławowi Wodzie.

SPOTKANIE W WIERZCHOWSŁAWICACH
„Powołanemu z ziemi tarnowskiej w wielkiej chwili dla wielkiej sprawy.....” tak oto brzmią słowa telegramu skierowanego do Wincentego Witosa przez przedstawicieli ówczesnych władz starostwa tarnowskiego, gdy objął on funkcję premiera.
Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa pragnąc utrzymać tradycję Święta Czynu Chłopskiego w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. i ku pamięci Wincentego Witosa - premiera Rządu Obrony Narodowej, serdecznie zaprasza do Wierzchosławic - 15 sierpnia 2011 r.
„Podczas spotkania w zagrodzie Witosa pragniemy przypomnieć iż wójt z Wierzchosławic –Wincenty Witos w obliczu niebezpieczeństwa, jakie zagrażało Polsce ze strony Rosji Radzieckiej w 1920 r. objął funkcję Prezydenta Ministrów” - czytamy w nadesłanej informacji.
Uroczystość rozpocznie się na cmentarzu w Wierzchosławicach, gdzie o godz. 15.30 nastąpi składanie kwiatów przy grobie W. Witosa. Następnie o godz.16.00, w Muzeum W. Witosa będzie można obejrzeć prezentację multimedialną: „Największym dobrem jest Wolna Ojczyzna” – Wincenty Witos, trzykrotny Premier RP , oraz wysłuchać okolicznościowego referatu wygłoszonego przez Jana Chmurę - pracownika Archiwum Państwowego w Tarnowie.

Foto: polski plakat z 1920r. (wikipedia)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(12-08-2011) do magistratu :
Widocznie wiedza historyczna nie jest najmocniejszą stroną zatrudnionych w tarnowskim magistracie skoro gęgają o cudzie nad Wisłą. Przy okazji mają ogrom szczęścia że Komendant już w zaświatach bo zapewne by ich wybatożyć kazał, a w najlepszym razie dostaliby zatrudnienie w charakterze wyprowadzających kury do szczania.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-08-2011) pod pomnikiem :
Pod pomnik Witosa przywieziono w techce z Krakwoa( to już tradycja) kandydata do Senatu,P.Kosiniaka-Kamysza.Kan dydat odezwał sie.Powiedział, ze bitwa warszawska została wygrana.I ze uczestniczyli w niej chłopi polscy. Wszystko to prawda, tylko czy my nie mamy własnych liderów? Musimy koniecznie wybierać do Senatu ludzi przysłanych z Krakowa, bo tam nie zmieścili sie na "jedynkach"?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-08-2011) rgDigqlrRlt :
Leanrnig a ton from these neat articles.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) AUDAbevnwaXa :
YMMD with that ansewr! TX

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) hmfhTVgpiS :
9YQz4b dsgclvhswalk

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) pUDSahOxvsAKGWK :
Thanky Thanky for all this good infoarmtion!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-08-2011) MqQjVsTWSNDoHEe :
Lu1iOx aykdnixhgufd

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl