To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Pod butem „Buca Galicyjskiego”...    -   12/8/2011
Tramwaj w Tarnowie
„Urzędnicy magistraccy są pod obstrzałem. Nic w tym dziwnego, jak świat światem magistrat jednemu dogodził drugiemu nie, stąd ciągłe jego krytyki. Tym razem rzucają kłody pod nogi niejakim Bujakom. Media tarnowskie jak gdyby się zmówiły i także gromią na magistrat. Dziwne. Bronię urzędników, co mi się nigdy nie zdarzało... Przypomnę, Bielakowie od kilku lat mają pomysł sprowadzenia do Tarnowa wagonu tramwajowego, wagonu pamiętającego jakoby lata przedwojenne, jeżdżącego po ulicach Tarnowa, a dziś dożywającego swoich dni w stołecznym niegdyś Lwowie. Bielakowie chcą wagon postawić przy placu Sobieskiego. Przypomnę także, że już za kadencji Mieczysława Bienia plan podobny narodził się komuś w głowie i nawet zainstalowano przy Wałowej kawałek szyny tramwajowej i ławeczkę, czekano na sprowadzenie wagonu” - pisze do nas tarnowianin ukrywający się pod pseudonimem „Buc Galicyjski”.

Ogloszenie

Jest dobrze, jest bardzo dobrze. Demokracja oraz zażyłość między władzą a obywatelem realizuje się w Tarnowie idealnie. Wynika z tego, że każdy może podzielić się z prezydentem lub jego urzędnikami, mądrzejszym lub głupszym pomysłem na upiększenie miasta. Nie byłoby w tym nic nagannego, wprost przeciwnie. Mało tego, każdy pomysł ma szansę na realizację. Nie ważna jest historia, przestrzeń zabytkowa, tradycja, estetyka. Ważny jest cool, dziwactwo, oryginalność rodem z jarmarku prowincjonalnego.
Dość żartów. Miejsce dla wagonu tramwajowego, jeżeli jest autentyczny i pamięta czasy międzywojenne, jest w Muzeum Kolejnictwa w Szczucinie. Od biedy można wagon postawić przed dworcem kolejowym, gdzieś z boczku przy plantach. Roman Brandstaetter w jednym ze swoich pięknych opowiadań o Tarnowie pisał, jak zaraz po II wojnie przyjechał do Tarnowa, którego nie widział od lat szkolnych i pod dworcem stanął przy dawnym przystanku tramwajowym, czekał na jego przyjazd, by dostać się na rodzinną Wałową. Dopiero po jakimś czasie ktoś usłużny poinformował go, że tramwaju dawno już nie ma.
Wagon można od biedy postawić przy ulicy Mostowej lub Lwowskiej, w pobliżu dawnej zajezdni tramwajowej. W końcu można wagon postawić tam, gdzie pierwotnie miał być, na Wałowej, obok dawnej Kasy Oszczędności, tam czeka na niego kawałek toru i ławeczka z przystankiem.
Ale na Boga, pod karą śmierci nie wolno go stawiać przy placu Sobieskiego. Plac ma wyglądać tak, jak wygląda od ponad 100 lat. Plac jest niewielki, zgrabnie wkomponowany, utworzony w średniowieczu w pobliżu Bramy Krakowskiej, znajdował się wtedy poza murami miasta. Plac Pocztowy, bo taką nazwę nosił, stał się dla kolejnych pokoleń tarnowian miejscem spotkań, miejscem, gdzie biorą swój początek pięć ulic Tarnowa: Katedralna, Targowa, Wałowa i Krakowska, Batorego. Zabudowa placu jest niezmieniona od ponad stu lat. Jest więc przestrzenią zabytkową podlegająca takiej samej ochronie, jak na przykład Ratusz, katedra, podcienia, kamienice w Rynku. Wagon tramwajowy naruszy tę zabytkową przestrzeń. Będzie czymś obcym i trzeba będzie kolejnych pokoleń, aby się do niego przyzwyczaić, tak jak do Sheratonu koło Wawelu. Pomysł z urządzeniem w wagonie lub wokół baru kawowego, rożna, czy innej małej gastronomii jest rodem z Wilkowyji. Absurdalny, jarmarczny, groteskowy. Każdemu wolno mieć pomyły, ale prezydent miasta, ludzie od wizerunku miasta, nie muszą tych pomysłów brać pod uwagę. Rok temu konserwator zabytków w Warszawie nie wydał zgody za postawienie krzyża na placu Zamkowym, argumentując naruszenie zabytkowej przestrzeni publicznej.

Za poprzedniej prezydencji na Rynku hetmańskim urządzono lodowisko, ludziom od kultury nawet się to czkawką nie odbiło. Niech obecnych decydentów ręka boska broni od pomysłu zainstalowania na placu Sobieskiego wagonu tramwajowego. Do Muzeum Kolejnictwa w Szczucinie z tym wagonem. A jeżeli już, to należy spowodować, by tramwaj w całości wrócił do Tarnowa, to znaczy uruchomić linię tramwajowa na nowo. Z Rzędzina do Mościc.

Buc Galicyjski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:30:34
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html