To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gruzińska delegacja w Gminie Tarnów    -   26/8/2011
Międzynarodowa współpraca
Sześcioosobowa delegacja gruzińska reprezentująca miasto i region Khashuri gościła w dniach 11-16 sierpnia w Gminie Tarnów. -Gruzińscy goście przyjechali do nas, aby zapoznać się z funkcjonowaniem demokracji, a w szczególności samorządu w naszym kraju. Bardzo się cieszę, że wybrali właśnie naszą gminę, a po randze tej wizyty widać, że potraktowali oni tę sprawę niezmiernie poważnie – mówi wójt Grzegorz Kozioł.

Ogloszenie

W nawiązaniu kontaktów miasta i regionu Khashuri z Gminą Tarnów zaangażowany był bezpośrednio Ambasador Gruzji w RP Nikoloz Nikolozishvili, stąd też gruzińscy goście pierwsze ze swych spotkań w naszym kraju odbyli właśnie w Ambasadzie Gruzji. Następnie czekała ich wizyta w Sejmie RP i spotkanie z parlamentarzystami, któremu przewodniczył jego organizator poseł Edward Czesak. Gruzińskich gości najbardziej interesowało funkcjonowanie parlamentu, działającej na zupełnie innych zasadach niż parlament gruziński. Natomiast w krakowskim Urzędzie Marszałkowskim Gruzini spotkali się z Członkiem Zarządu Województwa Małopolskiego Stanisławem Sorysem. Podczas tej wizyty zapoznali się z kolei z zasadami funkcjonowania samorządu wojewódzkiego, zwłaszcza w zakresie wykorzystania środków unijnych. -Podczas pobytu w Warszawie i Krakowie pokazaliśmy gościom także najpiękniejsze miejsca dawnej i obecnej stolicy naszego kraju – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł.

Gruzińska delegacja, w skład której wchodzili Sergo Kitiashvili – poseł Republiki Gruzji, Zurab Arsoshvili – gubernator rejonu Khashuri, Mamuka Mosiashvili – burmistrz miasta Khashuri, a także Davit Lomidze, Tamta Kartvelishvili oraz Nino Cheminava, zwiedziła również Gminę Tarnów. -Gruzińscy goście byli pod dużym wrażeniem naszej gminy, zwłaszcza w zakresie zrealizowanych inwestycji. Pytali o źródła ich finansowania oraz sposób funkcjonowania samorządu, zdradzając szczególne zainteresowanie systemem oświaty – relacjonuje włodarz Gminy Tarnów. Gruzini wzięli także udział w gminnych dożynkach, które odbyły się w dniach 13-14 sierpnia. Podczas dożynek goście z Gruzji nie tylko wzięli udział we wspólnej zabawie, ale serwowali także uczestnikom dożynek specjalnie na tę okazję przygotowane gruzińskie danie. Dla gminnego samorządu, na ręce wójta Grzegorza Kozioła przekazali tradycyjną szablę dżigita, czyli kaukaskiego górala, broń symbolizującą hart ducha, wolność i niezależność. W powrotną drogę do swego kraju udali się natomiast we wtorek, 16 sierpnia.
-Z burmistrzem Mamuką Mosiashvilim rozmawiałem na temat nawiązania współpracy, abyśmy mogli realizować wspólnie różne, korzystne dla obydwu stron projekty – podkreśla wójt Grzegorz Kozioł. Szczegóły współpracy zostaną uzgodnione podczas wizyty, jaką przedstawiciele gminnego samorządu złożą w Gruzji. Już otrzymali zaproszenie.

Gruzja jest państwem położonym na Kaukazie Południowym (Zakaukaziu). Zajmuje 69,7 tys. km², liczy nieco ponad 4,5 miliona mieszkańców. Graniczy z Rosją, Azerbejdżanem, Armenią i Turcją, zachodnią granicę kraju wyznacza wybrzeże Morza Czarnego. Stolicą Gruzji jest Tbilisi, a patronem św. Jerzy. Gruzini podobnie jak Polacy zmuszeni byli toczyć liczne walki o swoją niepodległość. Mają wiele związków z Polską i cenią wielu Polaków za udzielaną im pomoc. Na przykład po 1920 roku Józef Piłsudski udzielił schronienia wielu gruzińskim oficerom, który nie akceptowali zagarnięcia ich kraju przez Związek Sowiecki. Ci Gruzini niejednokrotnie dosłużyli się wysokich szarży w polskiej armii, włącznie z generalskimi, brali udział w kampanii wrześniowej, niektórzy spośród nich zginęli np. w Katyniu, inni – kontynuowali walkę w polskich siłach zbrojnych na Zachodzie.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 7)Dodaj komentarz
(26-08-2011) rencista :
Wójt Kozioł I musi mieć świadomość że ewentualna jego rewizyta w Gruzji może zakończyć się bądź obrazą gospodarzy, bądź zatruciem alkoholowym. Jak bowiem przewiduje stara gruzińska tradycja "tamada" czyli "kierownik ochlaju" ma za zadanie wymyślanie i wznoszenia toastów, których niewypicie jest obraźliwe a wypicie może doprowadzić do "zejścia" gościa.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) eradycator :
do wznoszenia toastów zabierze zapewne asystentów / pełnomocników

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) rencista :
Ale problem w tym że w Gruzji toasty wznosi przedstawiciel gospodarzy zwany "TAMADA".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) :) :
Znajesz szto eta CHA-CHA?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(26-08-2011) do powyżej :
To Wy Josifie Wissarionowiczu ?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(27-08-2011) jajko :
Ale jaja ja też chce jechać do gruzinów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-08-2011) Legalny Banita :
Czy ktoś z nich odwiedził Zakłady Mechaniczne? Zdaje się , że po ostatniej wojnie z Rosją mogliby uzupełnić swoje zapasy i podreperować potencjał.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl