To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Oświadczenia Rzecznika Prasowego Prezydenta i młodych działaczy "Kolibra" po spotkaniu w sprawie miejskich długów    -   31/8/2011
UMT: Tarnów ożywa ! Koliber: długi też ...
Kilka dni temu Skarbnik Miasta Sławomir Kolasiński zaprosił do magistratu inicjatorów petycji z apelem o zaprzestanie dalszego zadłużania Miasta - młodych działaczy tarnowskiego oddziału "Kolibra". Obie strony wydały po tym spotkaniu oświadczenia, które przytaczamy w całości. Oświadczenie Rzecznika Prasowego Prezydenta Tarnowa zatytułowano "Tarnów ożył gospodarczo i będzie się rozwijać !" a będącemu odpowiedzią na niego komunikatowi "Kolibra" nadano tytuł "Tarnowskie długi również ożyły !".

Ogloszenie

Tarnów ożył gospodarczo i będzie się rozwijać!

Polityka finansowa miasta nie ma na celu „walki o jak największe wskaźniki wykorzystania środków unijnych”, lecz realną poprawę jakości życia mieszkańców Tarnowa, również poprzez realizowanie nowych inwestycji, w ostatnich latach w większości współfinansowanych ze środków zewnętrznych.

Dzięki środkom europejskim, udało się Tarnów obudzić, grzechem zaniechania byłoby z tych pieniędzy nie skorzystać. Infrastruktura, w którą się wzbogaca w ostatnich latach będzie służyć nie tylko obecnemu pokoleniu. Tarnów staje się również coraz bardziej komfortowy dla mieszkańców. Wydane pieniądze owocują wieloma trafionymi inwestycjami. Realizowanie inwestycji przy wsparciu ze środków zewnętrznych cechuje się koniecznością współfinansowania ich ze środków własnych.

Przede wszystkim drogi, to je widać najbardziej. Znakomitym przykładem jest ponadto park wodny, którego rozbudowa kosztowała 10,5 mln zł, z czego 6 mln pochodzi z miejskiej kasy, a reszta ze środków unijnych. Po rozbudowie, z obiektu korzysta około tysiąca tarnowian dziennie. Wydajemy pieniądze aby poprawiać dostępność komunikacyjną Tarnowa – większość inwestycji drogowych oddanych w ciągu ostatnich lat jest współfinansowanych ze środków zewnętrznych. Inwestujemy w infrastrukturę czasu wolnego – wyremontowaliśmy teatr, rozbudowaliśmy park wodny, jesteśmy w trakcie remontu Pałacyku Bractwa Strzeleckiego. Środki europejskie i miejskie to również trwająca rozbudowa strefy aktywności gospodarczej, która przyciągnie do Tarnowa nowych inwestorów i stworzy miejsca pracy, a podatki trafią do miejskiej kasy. Ale, aby tak się tak stało, nasze miasto musi być połączone z powstającą autostradą, to inwestycja warta około 90 milionów złotych, dzięki środkom europejskim budżet miasta nie finansuje jej w całości, dopłaca 35 milionów. Przykłady podobnych działań i realizowanych inwestycji można mnożyć. Aby wykorzystać rozwojową szansę dla Tarnowa niezbędnym jest wykorzystywanie środków europejskich, stąd zaangażowanie finansowe miasta.

Cieszy aktywność młodych działaczy Stowarzyszenia Koliber, proponuję jednak nieco bardziej wnikliwą lekturę zasad konstruowania budżetu, wieloletniej prognozy finansowej oraz możliwości korzystania z dotacji zewnętrznych. Liczę, że także dzięki spotkaniu w Urzędzie Miasta Tarnowa, zorganizowanemu z inicjatywy Skarbnika Sławomira Kolasińskiego, przedstawiciele Stowarzyszenia lepiej zrozumieją wspomniane kwestie i będą one dzięki temu dla nich dużo bardziej czytelne.

Z pozdrowieniami Dorota Kunc – Pławecka
Rzecznik Prezydenta Tarnowa

Tarnowskie długi również ożyły !

Polityka finansowa, która swój coroczny budżet opiera na zaciąganiu kilkudziesięciomilionowych pożyczek być może prowadzi przez pewien czas do rozwoju, ale w dłuższej perspektywie może mieć efekt całkiem odwrotny. Widzimy to na przykładzie kilku państw eurostrefy czy nawet mającego problemy z długiem Krakowa. Wysoki pułap zadłużenia może w przyszłości zaowocować drastycznym zatrzymaniem przede wszystkim potrzebnych inwestycji, a także podwyżką lokalnych podatków i opłat co, zamiast przyciągnąć, odstraszy potencjalnych inwestorów.

Oczywiście doceniamy szeroką wiedzę magistratu na temat obszarów przedstawionych na końcu oświadczenia Pani rzecznik i żałujemy, że nie jesteśmy na tak zaawansowanym poziomie w tej sferze. Jednakże ciężko zaufać prognozom finansowym miasta podczas, gdy poziom długu osiągnięty po roku 2009 był o ponad 100 milionów większy, niż wcześniej prognozowany przez Prezydenta. Ponadto zasady konstruowania budżetu nie nakazują miastu zwiększania długu, więc nie są sprzeczne z naszą petycją apelującą o zaprzestanie zadłużania miasta. Doskonale rozumiemy także konieczność dołożenia własnych środków w celu finalizacji inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych.

Nie negujemy także strategicznych inwestycji realizowanych przez miasto - wręcz przeciwnie! Chcemy jednak zwrócić uwagę, że wiele mniej istotnych inwestycji, szczególnie tych przynoszących jedynie efekty wizualne, powinno być skutkiem nadwyżki dobrze prosperującego miasta, a nie jedną z przyczyn rosnącego długu. Dziwi nas także fakt, iż pomimo tak „trafnej” inwestycji, jakim jest park wodny, miasto musi dopłacać z pieniędzy podatników do każdej osoby korzystającej z usług obiektu. Warto dodać również, że realizacje inwestycji z pomocą dotacji unijnych zwiększa koszty związane z administracją. Wnioski o dofinansowanie, a także ich realizacja kosztują. Także korzystanie z kredytów niesie ze sobą dodatkowe koszty. W tym roku obsługa długu publicznego będzie tarnowskich podatników kosztować ponad 10 milionów złotych.

Jednak chcielibyśmy również zwrócić uwagę, że gwałtowny wzrost zadłużenia nie może być usprawiedliwiany jedynie wydatkami na inwestycje. Realnie wydatki inwestycyjne finansowane ze środków własnych miasta, w stosunku do 2006 roku, były większe o kilka, kilkanaście milionów w latach 2008 i 2009 do maksymalnie kilkudziesięciu milionów w roku 2010. Tymczasem wydatki bieżące wzrosły w tym czasie o ponad 100 milionów! Oznacza to, że kwoty dokładane do dotacji unijnych wcale nie są tak duże, a wzrosty dochodów są w dużej mierze „przejadane” przez wzrost wydatków bieżących. W związku z tym jeszcze bardziej martwi nas fakt, że podczas spotkania w magistracie mogliśmy zaobserwować - związaną z trudnym do okiełznania prawem samorządowym - bezradność włodarzy miasta wobec rosnących wydatków bieżących.

Mamy jednak wielką nadzieję, że zostaną spełnione zapowiedzi Skarbnika miasta o oszczędnościach rzędu 20 milionów i już w przyszłym roku, zgodnie z wieloletnią prognozą finansową, miasto osiągnie nadwyżkę budżetową rozpoczynając redukcję długu publicznego naszego miasta.

Z pozdrowieniami,
Tarnowski oddział Stowarzyszenia KoLiber
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, July 25, 2024 19:11:59
IP     : 44.210.151.5
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html