To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
  
   W kolejce do specjalisty   -   22/10/2004
Coraz trudniej w regionie tarnowskim dostać się do specjalisty. Szpital im. Szczeklika może pod koniec roku ograniczyć wykonywanie zabiegów, wydłuża się czas oczekiwania do niektórych poradni w Zespole Przychodni Specjalistycznych, m.in. Poradni Leczenia Bólu. Wszystkich pacjentów przyjmuje Szpital im. św. Łukasza podobnie jak szpital powiatowy w Dąbrowie Tarnowskiej.

Ogloszenie
>

W tarnowskim Zespole Przychodni Specjalistycznych nie stosuje się limitów, przyjmowani są wszyscy pacjenci. - Nigdy nie ograniczaliśmy przyjęć. Jednak mamy już przekroczenia środków przyznanych w kontrakcie z NFZ-em, średnio o 10-15 proc. W najtrudniejszej sytuacji są 2, z blisko 30 poradni, wynika to nie z większej liczby osób, które się zgłaszają, ale z innej punktacji. Liczba przyjęć jest na podobnym poziomie jak w roku ubiegłym - mówi Artur Asztabski, dyrektor Zespołu Przychodni Specjalistycznych.

Jedną z nich jest Poradnia Lecznienia Bólu, gdzie na wizytę trzeba czekać około miesiąca. - Wyznaczono mi termin na 25 listopada, to bardzo długo. Lekarz przyjmuje jeden dzień w tygodniu, do poradni zgłasza się wiele osób i choć często przyjmuje wszystkich oczekujących pacjentów, potrzeby są znacznie większe - mówi jedna z pacjentek poradni.

W tarnowskim Szpitalu im.E.Szczeklika istnieje zagrożenie wstrzymaniem zabiegów planowych w listopadzie i grudniu. - Jako jeden z trzech w Małopolsce nasz szpital otrzymał na ten rok mniej funduszy niż w roku ubiegłym, podczas, gdy ilość wykonywanych świadczeń pozostaje na takim samym poziomie. Kontrakt został przekroczony już o 3,6 mln złotych, podczas gdy w roku 2003 było to około 170 tys. - wyjaśnia dyrektor Marcin Kuta.

W tej sytuacji dyrekcja wspólnie z władzami miasta podejmie decyzję, czy szpital na pierwszym miejscu postawi dobro pacjentów, kosztem dalszego zadłużania się placówki, czy też w ostatnim miesiącu lub dwóch zabiegi zostaną ograniczone.

W Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie nie ma obaw o zaprzestanie przyjęć pacjentów. Część zabiegów na niektórych oddziałach jest przesuwana, ale nie są to ograniczenia drastyczne. - Na części oddziałów mamy "nadwykonania", głównie na neurologii. Udało się jednak poprzesuwać nieco środków w ramach porozumienia z NFZ-em i nie ma obaw, by na jakimś oddziale zaprzestać przyjmowania pacjentów - podkreśla Zdzisław Wolak, rzecznik prasowy szpitala.

Zaznacza również, że może zdarzyć się sytucja, kiedy zabiegi niezbyt pilne są przesuwane na przyszły rok. Nie ma jednak takich obaw, jeśli stan pacjenta wymaga szybkiego działania, a odłożenie zabiegu w czasie mogłoby stanowić zagrożenie dla zdrowia.

W Szpitalu Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej znaczne przekroczenia są na wszystkich oddziałach z wyjątkiem chirurgicznego. "Nadwykonanie" za ten rok wynosi 1,6 mln złotych. - Teraz w praktyce kredytujemy NFZ, jeśli chodzi o przyjmowanie pacjentów. Jednak szpitale powiatowe nie mają możliwości odesłania chorego i przesunięcia wizyty na termin późniejszy. Ustalenie, czy występuje zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta jest przecież możliwe po wykonaniu badań. W nielicznych przypadkach może się to odbyć na poziomie Izby Przyjęć - mówi dyrektor Teresa Kopczyńska.

Obecnie w szpitalu trwają remonty związane z wypełnianiem zaleceń Sanepidu. Z powodu prac na 1-2 tygodnie wyłączane są całe oddziały.

Barbara Jaworska
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 03:31:56
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html