To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Skrawki wspólnego nieba”: Małopolska – Czechy - Słowacja    -   05/9/2011
Europejskie Forum Kultury wystartowało
Dziś, 5 września rozpoczęło Europejskie Forum Kultury, które towarzysząc Forum Mediów Polonijnych, potrwa do dnia 7 września. Zapowiadane już przez nas Forum odbywa się pod hasłem „Skrawki wspólnego nieba: Małopolska – Czechy – Słowacja”.

Ogloszenie

Przypomnijmy, że „Europejskie Forum Kultury „Skrawki Wspólnego Nieba”, to projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Forum przygotowywane zostało przez Tarnowską Fundację Kultury wspólnie z sąsiadami Małopolski – partnerami zagranicznymi – Polskim Związkiem Kulturalno Oświatowym w Republice Czeskiej z siedzibą w Czeskim Cieszynie oraz z gminą Oščadnica w powiecie Cadca, położoną w kraju żylińskim, w północnej Słowacji.
-Ks. prof. Józef Tischner kiedyś powiedział: „Rzetelny dialog wyrasta z pewnego założenia, które musi być przyjęte - wyraźnie lub milcząco - przez obydwie strony: ani ja, ani ty nie jesteśmy w stanie poznać prawdy o sobie, jeśli pozostaniemy w oddaleniu od siebie, zamknięci w ścianach naszych lęków, lecz musimy spojrzeć na siebie niejako z zewnątrz, ja twoimi, a ty moimi oczami, musimy porównać w rozmowie nasze widoki i dopiero w ten sposób jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedź na pytanie, jak to z nami naprawdę jest." Będzie to zatem wyjątkowy i niepowtarzalny europejski dialog międzykulturowy zbliżonych do siebie od wieków narodów, pozwalający na lepsze zapoznanie się z kulturą, tradycjami i doświadczeniami Polaków, Czechów i Słowaków pod małopolskim skrawkiem wspólnego nieba – mówi Lucyna Krupa, prezes zarządu Tarnowskiej Fundacji Kultury.

Nieprzypadkowo na „Europejskim Forum Kultury: Skrawki wspólnego nieba” omawiane będą m.in. powiązania Małopolski w ramach europejskich sieci współpracy, czy finansowe i prawne aspekty realizacji projektów w zakresie współpracy międzyregionalnej. Program Forum oparty został na trzech ważnych pod względem strategicznym liniach tematycznych takich jak: „Rola instytucji kultury w kształtowaniu konkurencyjności i atrakcyjności obszarów transgranicznych, a także w promowaniu zbliżenia kulturowego”, ”Happening Edukacyjno–Animacyjny: Świadomość kulturalna i gust estetyczny jako kreacja kompetencji kulturowych za pośrednictwem mediów”, „Finansowe i prawne aspekty realizacji projektów w zakresie współpracy międzyregionalnej.”
Z okazji Europejskiego Forum Kultury: „Skrawki Wspólnego Nieba „wydana została okolicznościowa gazeta „Skarbiec Polski Małopolska” w dwóch wersjach językowych – j. polskim i czeskim. Gazeta ukazała się również na płytkach CD. „Skarbiec Polski Małopolska” otwiera wywiad Józefa Komarewicza ze Stanisławem Lisem, przewodniczącym Rady Fundatorów Tarnowskiej Fundacji Kultury na temat przeszło dwudziestoletniej działalności TFK.
„Kulturę transgraniczną charakteryzuje przenikanie wartości, światopoglądu, języka społeczności przygranicznych. Współczesna kulturalna kornukopia zostawia miejsce dla wytworów pracy ludzkiej, w której pierwiastki odrębności jednej, kilku społeczności splatają się tworząc niepowtarzalną jakość. Trzeba dodać, że nie tylko zostawia miejsce, ale tworzy nową przestrzeń działań, które przełożyć się mogą na większą popularyzację jej wartości. Choć mało eksponowana, kultura transgraniczna posiada ogromny potencjał rozwojowy, jego odkrycie, zrozumienie i wykorzystanie stanowi niezbędny element wzmocnienia więzi między Małopolską a państwami Europy Środkowo –Wschodniej” – pisze m.in. Magdalena Lis, redaktor naczelna w tekście „W czasach kulturalnej kornukopii”. Magdalena Lis napisała również artykuł pt. „Słowak,Polak dwa bratanki”. Nadto w „Skarbcu Polskim – Małopolska” swoje artykuły zamieszczają: Halina Godecka („Twardowski,ten z Księżyca”), prof. Jerzy Mikułowski Pomorski („Powtórka z tożsamości”), Magdalena Kožuchová („Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w Republice Czeskiej”), Zbigniew Święch („Zbigniew Święch wspomina Jana Pawła II”).

Pierwszy dzień Forum poświęcony był roli instytucji kultury w kształtowaniu konkurencyjności i atrakcyjności obszarów transgranicznych, a także w promowaniu zbliżenia kulturowego.
6 września dojdzie w Tarnowie do spotkania uczestników dwóch największych projektów - Europejskiego Forum Kultury i Światowego Forum Mediów Polonijnych „Tarnów – Szczecin – Zachodniopomorskie 2011” podczas Happeningu Edukacyjno-Animacyjnego: „Świadomość kulturalna i gust estetyczny jako kreacja kompetencji kulturowych za pośrednictwem mediów.” O godz. 9.30 rozpocznie się prezentacja wyników badań ankietowych na temat kompetencji kulturowych mieszkańców pogranicza polsko-czesko-słowackiego. Następnie uczestnicy Europejskiego Forum Kultury i dziennikarze polonijni zostaną zaproszeni na interaktywne warsztaty dziennikarskie poświęcone kodeksowi dobrych praktyk kształtowania świadomości kulturalnej i kompetencji kulturowych wśród Polaków mieszkających w Czechach i Słowacji poprzez media, wpływowi kompetencji kulturowych na jakość życia Polaków w Małopolsce, Czechach i Słowacji, edukacji kulturalnej i promocji talentów w mediach elektronicznych – wyzwaniom, szansom i zagrożeniom, jak również tematowi „Dobre jest wrogiem lepszego”, czyli jak kreować gust estetyczny w przemysłach kultury oraz Atutom i wpływowi kultury na rozwój Małopolski i jej pozycję w Europie i świecie do 2020 roku. O godz. 12 rozpocznie się dyskusja okrągłego stołu poświęcona kulturze jako narzędziu promocji współpracy międzyregionalnej i transgranicznej.”
Po południu drogi uczestników Europejskiego Forum Kultury „Skrawki Wspólnego Nieba” i XIX Światowego Forum Mediów Polonijnych rozejdą się. Uczestnicy Europejskiego Forum Kultury pojadą do Kopalni Soli w Bochni, gdzie zapoznają się z prezentacjami gmin z powiatu tarnowskiego, brzeskiego i bocheńskiego, a także gmin z Czech i Słowacji. Swoje ekspozycje w bocheńskiej kopalni soli przedstawią również instytucje kultury oraz organizacja pozarządowe z Małopolski, Czech i Słowacji. Drugi dzień EFK zakończy się w Bochni „Spotkaniami z kulturą Małopolski”.

Trzeci dzień Europejskiego Forum Kultury „Skrawki Wspólnego Nieba” (7 września) poświęcony będzie tematowi: „Finansowe i prawne aspekty realizacji projektów w zakresie współpracy międzyregionalnej”. Ostatniego dnia Forum przewidziane są następujące wykłady: „Kodeks dobrych praktyk w obszarze współpracy instytucji kultury z partnerami czeskimi i słowackimi”, ”Projektowanie i finansowanie międzyregionalnej i transgranicznej współpracy terytorialnej. Przykłady najciekawszych zrealizowanych projektów w Małopolsce”,” Projektowanie i finansowanie międzyregionalnej i transgranicznej współpracy terytorialnej. Przykłady najciekawszych zrealizowanych projektów w Republice Czeskiej”, „Projektowanie i finansowanie międzyregionalnej i transgranicznej współpracy terytorialnej. Przykłady najciekawszych zrealizowanych projektów w Republice Słowackiej”. Przewidziana jest również dyskusja podsumowująca Europejskie Forum Kultury: Skrawki Wspólnego Nieba. Przyjęte zostaną przesłanie i rezolucje Europejskiego Forum Kultury oraz ich prezentacja przez Przewodniczącego Zespołu ds. Przesłania i Rezolucji EFK . Wręczone również będą certyfikaty uczestnikom EFK – informuje Józef Komarewicz, Rzecznik Prasowy Europejskiego Forum Kultury „Skrawki Wspólnego Nieba”.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(06-09-2011) Liepticle :
Visit us at the moment to come by more knowledge and facts anyway By us at the moment to grasp more knowledge and facts in the matter of Studio filmowe

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-09-2011) Bialaywrasisy :
Visit our site and read more about hmb

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-09-2011) Feloorellvove :
My first post. http://DB89QLLciigudQMN.com

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl