Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dobiega końca Forum Mediów Polonijnych    -   10/9/2011
Polonijne „wici”
Karlino, Ustronie Morskie, Połczyn-Zdrój, Czaplinek, Wałcz i Drawno – to ostatnie z miejscowości które odwiedzą dziennikarze uczestniczący w XIX Światowym Forum Mediów Polonijnych „Tarnów – Szczecin – Zachodniopomorskie”. Forum, rozpoczęte zwyczajowo w Tarnowie, 5 września, zakończy się w poniedziałek, 12 września. Moim zdaniem jest to jedna z najcenniejszych inicjatyw, jakie zrodziły się w naszym regionie.

Ogloszenie
>

Podczas Forum, jak co roku wręczono nagrodę Fidelis Poloniae 2011. Laureatką w kategorii osoba została Maria Mirecka-Lorys za kilkudziesięcioletnie umacnianie więzi pomiędzy Polonią i Polakami mieszkającymi za granica i krajem oraz za promocje Polski w świecie poprzez redagowanie Głosu Polek, prowadzenie audycji w Chicago oraz pomoc duchowa, rzeczowa i materialna okazywana Polakom. W kategorii organizacja nagrodę Fidelis Poloniae otrzymał Koszaliński Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska za ponad 20. letnia działalność Koszalińskiego Oddziału na rzecz promocji polskiej pieśni chóralnej na świecie poprzez organizacje światowych festiwali chórów polonijnych i wszystkich imprez związanych z tym przedsięwzięciem. Dzięki stowarzyszeniu polska pieśń chóralna rozbrzmiewa na całym świecie, promując polską kulturę i miasto Koszalin jako stolice pieśni polonijnej.
Warto też zaznaczyć, że w Tarnowie przedsięwzięciu temu po raz pierwszy towarzyszyło Europejskie Forum Kultury, w którym, na zaproszenie organizatorów, aktywnie uczestniczył niżej podpisany.

Forum, organizowane głównie przez Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, co roku gromadzi około 150 dziennikarzy z ponad 30 krajów z całego świata. Przedstawicieli bardzo różnych mediów, niekiedy lokalnych, lecz bezcennych dla Polonusów. Tak samo bezcenne jest dla dziennikarzy polonijnych samo Forum – jak przyznają, pozwala im podładować baterie, bo żadna chyba nacja tak jak nasza, nie odczuwa tak dużej tęsknoty i nostalgii za Ojczyzną.
Osobiście w Światowym Forum Mediów Polonijnych – w części odbywającej się w Tarnowie – ostatnimi czasy uczestniczę rzadziej, niż bym sobie tego życzył i minęło już parę lat od czasu, gdy z przedsięwzięcia tego przygotowywałem wiele wywiadów, relacji, nagrań. Jestem jednak w stanie rozpoznać się ze „starymi znajomymi” z minionych lat, choć oczywiście co i rusz pojawiają się nowe twarze. Rozmowy, spotkania, wizytówki; różne opowieści, tak różne jak tylko potrafią być splątane losy ludzkie. USA, Austria, Francja... Polonia na Zachodzie i Polacy na Wschodzie. Piszę Polacy, bo oni częstokroć ojczystych stron opuszczać nie musieli; to oddaliła się od nich Polska, której wysepki tworzą dziś w różnych warunkach na Ukrainie, Litwie, Białorusi... Nie sposób też odnieść wrażenia, że Polacy za granicą, choć rozproszeni i często mało „skonsolidowani”, stanowią, dla chaotycznej polskiej polityki zagranicznej ogromny, nie wykorzystany, lub w niektórych przypadkach, wręcz porzucony czy zmarnotrawiony potencjał. Także o tym Forum mi każdorazowo przypomina. Tym cenniejsza to inicjatywa. Moim zdaniem, jedna z najcenniejszych, jakie zrodziły się w naszym regionie.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 6)Dodaj komentarz
(11-09-2011) artyoool :
how many time i do not do what i want to do but do what i dont want to do

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-09-2011) Dociekliwy :
Z jakiego to powodu sciagano młodziez z liceów tarnowskich na konferencje mediów? trzeba było zrobic publike bo dzień wczesniej wieczór był tak udany? kto zapłaci za dodatkowe lekcje dla tej młodziezy? może by tak sie zainteresowął tym problemem Kurator Oswiaty.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2011) fefsmexia :
Get in our website and read more about Gaspari Nutrition PlasmaJet

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-09-2011) Slulsewet :
idrtethyasdinfh makeityourring diamond engagement rings oLbgopsogtryulew

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-09-2011) Annoubsrino :
Wydzayajemokdd kohls printable coupons ellbibecbwall

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-10-2011) Aregojage :
WeeasahbFVrarf jc penney printable coupons uemfDwcjed

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947