Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Szef kuchni poleca    -   03/10/2011
Kartka z Paryża
Czytam w internecie, że w polskim kociołku znów zawrzało. Filmowcy w Warszawie (Wajda, Zanussi, Bromski) są oburzeni, że niemiecki film z Polą Negri - pod tytułem "Mania" z 1918 - będzie promował polską kulturę w Europie podczas polskiej prezydencji. Wczoraj odbył się - po warszawskim - pierwszy pokaz w paryskim kinie Balzac przy Łuku Triumfalnym. Dalej będzie Londyn, Madryt, Berlin, Kijów, Moskwa, Tokio. Niemy film jest na żywo ilustrowany muzyką, a ilustrację przygotował i orkiestrę prowadzi Jerzy Maksymiuk. Byłem wczoraj w Balzacu, widziałem "Manię", zjadłem polskiego kabanosa, wychodząc zwędziłem parę polskich pomadek (chyba z nazwy) i dziś mogę dorzucić trzy grosze w sporze, gdzie role są rozdane, a wynik, jak na socjalny melodramat, do przewidzenia.

Ogloszenie
>

"Mania" nie jest filmem wybitnym. Został za to ładnie odrestaurowany cyfrowo. Obraz jest teraz czysty, bez zadrapań. Żeby oglądało się milej, wykonawca rewitalizacji dodał filmowi kilka tonacji barwnych, raz jest bardziej niebiesko, raz różowo. Na tę restaurację - jak pisze branżowy Presserwis - i promocję Polski za pomocą niemieckiego filmu niemego z Polą Negri, Filmoteka Narodowa dostała z programu "Promesa" 1,5 mln zł. (miało być 2,5 mln zł. ) Sporo.
Kim jest Mania? To zgrabna robotnica z fabryki papierosów. Dzięki zapozowaniu malarzowi do reklamy, udaje jej się wybić i trafić w objęcia przemysłowca, przy tym akcjonariusza opery, w której zostaje wykonana operetka młodego kompozytora, ukochanego Mani. Dylematu, jak nie utracić uczucia kompozytora, pozostając kochanką kapitalisty, ówcześni scenarzyści nie potrafili rozwiązać. Mania ginie i jest to śmierć piękna.
Szef kuchni, Jerzy Maksymiuk, podszedł do zadania kulinarnego wyjątkowo solidnie i skomponował pewną ilość walców, tang i innych marszów, ilustrujących nieme obrazy. Od początku czujemy się jak na balu, mimo, że kamera pokazuje na razie fabrykę papierosów, bal będzie później. Maestro pragnie jednak, aby widzowie bawili się od pierwszej chwili. Jest szarmancko i melodyjnie, tyle że ckliwie i nudno. Wszystko zjechało w operetkę.
Widzów w Balzacu wita ze sceny polski oficjel - jego słowa tłumaczy dziewczyna. Serwowany jest znany i lubiany deser o kulturze europejskiej, integracji i tym podobnych. Kilka słów z kartki wydukanych na koniec po francusku wywołuje salwę śmiechu i oklaski.

Jaś znad Sekwany
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(05-10-2011) trinity :
H3vJqN http://DUIyaPoAghaOOv2A.net

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2011) joseph :
c7cExl http://aAQKOiop2iLyMpBz.biz

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(06-10-2011) Wilman :
bZ3Y3x http://CA6HyasJOMgLwTQE.net

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2011) DrZoibergLo :
http://www.QKiMt6vfLbn1bD0zxU9 QchzPHO25ZYPy.com

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl