To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   „Niepogrzebane słowa” - pedagogika pamięci na przykładzie historii i kultury Żydów polskich    -   07/10/2011
Maraton kulturowy
10 października o godz. 8:00 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych odbędzie się spotkanie z pracownikiem krakowskiego oddziału IPN Mateuszem Szpytmą, mające być – jak informuje tarnowski magistrat – przygotowaniem do spotkania z młodzieżą izraelską z Galili High School z Kfar Sava, które z kolei nastąpi dwa dni później, w ramach projektu „Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”. Również 10 października otwarta zostanie wystawa rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945”. W najbliższych dniach tych polsko-izraelskich przedsięwzięć w naszym mieście szykuje się więcej...

Ogloszenie

10 października, Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie – spotkanie z pracownikiem krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej panem Mateuszem Szpytmą
Bezpośrednie przygotowanie do spotkania z młodzieżą izraelską z Galili High School z Kfar Sava odbędzie się podczas spotkania z panem Mateuszem Szpytmą z krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej 10 października 2011 roku.

Osoby zaangażowane w projekt "Zachować Pamięć. Historia i kultura dwóch narodów" tj. 75 osób będą uczestniczyły w spotkaniu od godziny 800 w sali 115.

10-14 października, ZSEG, wystawa IPN Rzeszów "Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945"
Impreza towarzysząca I Maratonowi Międzykulturowemu „Niepogrzebane słowa”, organizowanemu przez Tarnowską Inicjatywę Oświatową „e-ducaTIO”.
Wystawa znajdzie się na terenie naszego miasta bezpośrednio po ekspozycji jej zawartości w Brukseli. Zwiedzanie będzie możliwe po uprzednim poinformowaniu sekretariatu szkoły oraz wyłącznie w trakcie trwania lekcji ze względu na umieszczenie wystawy na głównym holu szkoły.
Dowiedz się więcej na: www.tio-tarnow.pl/aktualnosci.html organizowanego przez Tarnowską Inicjatywę Oświatową wraz z Liderem Przedmiotowym Józefem Parysem przy współpracy naszej szkoły - Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie.
Dowiedz sie więcej na: http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,644,wystawa-polacy-ratujacy-zydow-w-tel-awiwie.html

12-13 październik 2011 roku - Spotkanie polsko-izraelskie - Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie / Galili High School z Kfar Sava
W dniach 12-13 października 2011 roku będziemy gościli w naszym mieście i naszej szkole uczniów z Galili High School z Kfar Sava wraz z Dyrekcją, nauczycielami i rodzicami. Spotkanie jest możliwe dzięki uczestnictwu naszej młodzieży (75 osób) z opiekunem Józefem Parysem w realizacji projektu edukacyjnego „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”.
Spotkanie jest częścią realizowanego od 2007 r. przez szkoły tarnowskie projektu - "Bliżej Siebie", którego celem jest koordynacja i organizacja spotkań młodzieży polskiej i izraelskiej w polskich szkołach. Koordynatorem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, natomiast w naszym regionie MCDN ODN w Tarnowie (Janusz Żak - koordynator regionalny projektu; Arkadiusz Nalepka - koordynator projektu na Miasto Tarnów). Projektowi towarzyszą również warsztaty edukatorskie organizowane dla nauczycieli polskich przez The International School for Holocaust Studies przy Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. W projekcie uczestniczą czynnie 3 szkoły tarnowskie: I LO, II LO oraz ZSE-G w Tarnowie. Dotąd zorganizowanych zostało łącznie 6 spotkań. (II LO - 3 spotkania; Gimnazjum nr 2, VI LO, I LO - po 1 spotkaniu). Przebieg spotkania jest każdorazowo ustalany przez nauczyciela z Polski z nauczycielem-przewodnikiem po stronie izraelskiej.
Do uczestnictwa w tym projekcie został zaproszony w roku szkolnym 2010/2011 nauczyciel historii Józef Parys wraz z młodzieżą działających w poprzednich przedsięwzięciach. Tuż przed spotkaniem polsko-izraelskim uczestniczy w przygotowaniu poprzez pocztę elektroniczną, spotkania pozalekcyjne z nauczycielem przygotowującym 75 osób z klas drugich, trzecich oraz czwartych. Prowadzący działania ze strony Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w celu dobrego przygotowania do spotkania uczestniczył wraz z 20 nauczycielami z całej Polski w seminarium w Jerozolimie w Izraelu dotyczącym nauczania o Holokauście – Zagłady, zorganizowanym w dniach od 4 do 17 czerwca 2011 roku przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji z Warszawy.

HARMONOGRAM

12 październik 2011 roku – ŚRODA

1. 1700 – Przywitanie gości, nauczycieli i młodzieży izraelskiej i nauczycieli w Zespole Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Józefa Piłsudskiego w Tarnowie (ul. Gen Józefa Bema 9/11, Tarnów)
- Dyrektor ZSEG – mgr Jerzy Feret
- Dyrektor Galili High School Kfar Sava
- Zaproszeni goście
- Koordynator projektu – mgr Józef Parys

2. Prezentacja miast – szkół
- Tarnów (Polska)
- Kfar Sava (Izrael)

3. Prezentacja działań w ramach projektu Comenius – Tarnów (Polska) – ukazanie umiejętności współdziałania z szkołami z Unii Europejskiej. Przedstawienie finalnego produktu projektu Comenius  

4. Prezentacja filmu nakręconego na podstawie spektaklu przygotowanego przez polską młodzież „Dziewczynka z ulotkami”

5. Korytarz szkolny: wystawa z Instytutu Pamięci Narodowej z Krakowa dotycząca:
"Polacy Ratujący Żydów w czasie Zagłady. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945" Wystawa zostanie udostępniona przez rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Wystawa znajdzie się na terenie naszego miasta bezpośrednio po ekspozycji jej zawartości w Brukseli. "Fotografie, relacje i dokumenty ukazujące życie Polaków i Żydów pod okupacją niemiecką, a także pomoc Polaków ratujących Żydów w Małopolsce w czasie Zagłady składają się na tę ekspozycję. Przybliża ona sylwetki Polaków, mieszkańców Małopolski, którzy w latach 1939-1945 ryzykując własnym życiem, pomagali ludności żydowskiej uniknąć śmierci z niemieckich rąk.”

6. Prezentacja filmu pt.: „Rodzina Ulmów” na terenie szkoły dla grupy izraelskiej

7. Spotkanie w grupach młodzieży izraelskiej i polskiej. Czas na rozmowy pomiędzy młodzieżą izraelską i polską. Gry z młodzieżą izraelską.

8. Pożegnanie grupy izraelskiej – koniec dnia pierwszego.
Żydowskie Święto Szałasów (KUCZEK)

13 października 2011 roku – CZWARTEK

1. 815 - 915 Warsztat młodzieży izraelskiej i polskiej w budynku MCDN ODN Tarnów (ul. Nowy Świat 30) – warsztat prowadzą polscy nauczyciele (j. polski, historia, j. angielski przy pomocy językowców)
Część 1: podzielenie na grupy robocze, Wyjaśnienia... - 5 minut,
Cześć 2: praca warsztatowa - 30 minut,
Cześć 3: Podsumowująca sesja - 10 minut.

Tekst „CAMPO DI FIORI”

2. 900 – 930 Pokaz tańców
- Polska grupa – POLONEZ
- Izraelska grupa – HORA

3. 930 – 1100 Wyjście na cmentarz. Prace porządkowe młodzieży polskiej i izraelskiej

4. 1100 – 1300 Przemarsz na ul. Wałową pod tablicę pamiątkową poświęcona pierwszej ofierze Zagłady w Tarnowie. Przejście pod pozostałości synagogi (BIMA) znajdującej się przy Placu Rybnym.

5. 1300 – 1430 Czas wolny na rynku tarnowskim na posiłek i integracje młodzieży izraelskiej i polskiej.

6. 1500 – 1630 Wyjazd do Zbylitowskiej Góry

Ceremonia pamięci w Zbylitowskiej Górze (LAS BUCZYNA) poświęcona ofiarom Zagłady i pomordowanym polskim patriotom (harcerze, duchowni)

Godz. 1500 – 1630 – Pomnik upamiętniający pomordowaną ludność żydowską miasta Tarnowa: - Oficjalne wystąpienia
- Uroczystość pamięci poświęcona pomordowanej ludności żydowskiej z miasta Tarnowa oraz polskich patriotów (duchownych, harcerzy)
- Złożenie wieńców i wiązanek
- Hymn państwowy Polski i Izraela

Projekt przewiduje w kolejnych dniach października także inne działania – np. warsztaty dla nauczycieli w MCDN zatytułowane „Magia Świętego Języka – co należy wiedzieć o języku hebrajskim”, warsztaty poświęcone symbolice cmentarza żydowskiego, Shoah i wiele innych.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 14:12:09
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html