To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Od kogo nie wzięli podatku?   -   29/10/2004
W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła w Tarnowie liczba umorzeń podatku od nieruchomości przyznanych osobom prawnym. Od stycznia do września kwota umorzeń wyniosła w tym przypadku aż 2.621.769,69 zł - pisze w najnowszym numerze tygodnik TEMI. To zresztą nie jedyny temat dotyczący finansów Gminy Miasta Tarnów. Byli prezydenci Tarnowa - J.Rojek i J.Łabno zarzucają Mieczysławowi Bieniowi niegospodarność. O swoich podejrzeniach poinformowali prokuraturę.

Ogloszenie

Jak poinformował nas skarbnik miasta Marek Witek, w porównaniu z analogicznym okresem 2003 roku, w ciągu trzech kwartałów roku bieżącego, liczba umorzeń podatku od nieruchomości przyznanych osobom prawnym wzrosła z 61 do 79, natomiast spadła liczba umorzeń przyznanych osobom fizycznym z 47 do 10.

Od stycznia do września, do prezydenta Tarnowa zwróciło się 37 podmiotów gospodarczych z podaniem o umorzenie podatku od nieruchomości, 15 podmiotów prosiło o odroczenie terminu płatności, a 2 podmioty zabiegały o rozłożenie tego podatku na raty. Najczęściej pojawiające się uzasadnienia wnioskodawców dotyczą trudnej sytuacji finansowej, która rzutuje na ogólną kondycję ekonomiczną przedsiębiorstwa. Niejednokrotnie wskazują także na konsekwencje takiego umorzenia w postaci pozytywnych skutków dla miasta lub społeczności lokalnej, zwłaszcza w zakresie wzrostu zatrudnienia.

W okresie trzech kwartałów tego roku prezydent Tarnowa, kierując się ważnym interesem podatnika lub ważnym interesem publicznym, umorzył podatek od nieruchomości wraz z odsetkami za zwłokę osobom fizycznym w łącznej kwocie 10.448,25 zł (za cały rok ubiegły umorzenie to wyniosło 67.736,00 zł). Natomiast kwota umorzeń w przypadku osób prawnych wyniosła 2.621.769,69 zł (w roku poprzednim było to 934.086,98 zł).

Szczegółowe dane na temat umorzeń objęte są tajemnicą skarbową, jednak zgodnie z obowiązkiem ustawowym, nawiązującym do zasady jawności i przejrzystości finansów publicznych co kwartał wywieszana jest w holu Urzędu Miasta Tarnowa przy ul. Nowej 4 pisemna informacja zawierająca nazwy beneficjentów ulg podatkowych. Podany do wiadomości publicznej wykaz podatników dotyczy umorzeń zaległości w kwocie wyższej, niż 100 zł z tytułu podatków i opłat lokalnych oraz podatku rolnego i leśnego.

W pierwszym kwartale tego roku najwyższe umorzenia dotyczyły spółki akcyjnej Tarnokop, której za pierwszym razem umorzono 130.000,00 zł, a za drugim - 23.395,40 zł. Jako przyczyny podano wyniki ustaleń dotyczących ekonomicznej kondycji spółki oraz konieczność wsparcia podjętego w przedsiębiorstwie procesu naprawczego. Cegielni „Cegbud” umorzono 40.473,70 zł biorąc pod uwagę m.in. podjęte przez podatnika inwestycje. W II kwartale rekordzistą był Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza, któremu z tytułu udziału w realizacji zadań publicznych umorzono 730.587,00 zł.

Natomiast w obecnym kwartale na pierwszym miejscu znajduje się Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Wspierając działalności przewozową spółki i prowadzone przez nią inwestycje zdecydowano się na umorzenie sięgające 524.101,10 zł.(AD)

W TEMI również znaleźć można artykuł pt. "Prokurator zbada decyzje prezydenta". Były prezydent Józef Rojek i jego zastępca - Jacek Łabno dopatrzyli się nieprawidłowości w procedurze sprzedaży gruntów przy ul. Lwowskiej i XVI Pułku Piechoty firmom, które zamierzają postawić tam supermarkety (jeden z nich - Kaufland - na terenie byłej kotłowni MPEC nad Wątokiem - za kilka dni zostanie uruchomiony). O całej sprawie radni postanowili zawiadomić prokuraturę i NIK. Ale sprawa nie jest jednoznaczna ... Szczegóły - w "TEMI".
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, June 17, 2024 05:17:19
IP     : 3.236.83.154
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html