To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Kwesta na Starym Cmentarzu    -   28/10/2011
Ratujmy zabytki
Tegoroczna, tradycyjna już kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków na Starym Cmentarzu w Tarnowie przeprowadzona będzie w dniach 1 i 2 XI 2011 r. To już 18. z kolei kwesta. W poprzednich zebrano łącznie ponad 140 tys. zł, za które udało się uratować 37 nagrobków. Kwestują członkowie Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem oraz wolontariusze. Kwestarzami są ludzie różnych zawodów i profesji: nauczyciele, prawnicy, dziennikarze, lekarze, urzędnicy, kupcy, rzemieślnicy, ludzie wolnych zawodów. W roku 2010 r. zebrano rekordową kwotę blisko 24 tys. zł. Za te pieniądze odnowiono 2 nagrobki – przypomina Antoni Sypek.

Ogloszenie

Podczas kwest wszystkie odnowione nagrobki oznaczone będą specjalnym stojakiem z datą kwesty, przepasane biało-czerwoną wstęgą, przy stojaku będzie palił się znicz. Tegoroczna kwesta, podobnie jak i wszystkie poprzednie, przeprowadzona jest z wyraźną i nieocenioną pomocą Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie. Maria Wójcik, dyrektor MZC, wzorem lat ubiegłych, oddała do dyspozycji kwestarzy pomieszczenie służbowe na Starym Cmentarzu. Kwesta przeprowadzona będzie w dzień Wszystkich Świętych oraz w Zaduszki, w godzinach 8.30-18.30.

Należy dodać, że Marek Tomaszewski, autor ostatnio wydanego albumu z pocztówkami dawnego Tarnowa, zadecydował, że 1 % od każdej sprzedanej książki zasili konto Komitetu. Darczyńcom kwestarze będą wręczać zakładeczki do książki z logo cmentarza, zdjęciami odnowionych nagrobków, w tym także odnowionych w 2010 r. przez MZC. Nieocenioną coroczną pomoc w organizowaniu kwesty niesie firma TARNAWA oraz kwiaciarnia AGAWA.

Na początku bieżącego roku Zarząd Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie na wniosek prezesa Antoniego Sypka podjął decyzję o konserwacji dwóch nagrobków z pieniędzy zebranych podczas kwesty AD 2010. 18 X 2011 r. nastąpiło odebranie odremontowanych nagrobków.
1. Nagrobek Jana Leńka (1857-1920). Jeden z piękniejszych na tarnowskim cmentarzu. Bardzo zniszczony. Komitet od lat zabiegał o jego remont. Niemniej skomplikowane stosunki własnościowe do tego nagrobka nie pozwalały na jego remont. Dzięki inicjatywie dyrektor MZC w Tarnowie Marii Wójcik, która nawiązała kontakt z sędziwymi właścicielami grobowca, grobowiec Jana Leńka został odrestaurowany.
Jan Leniek był wybitnym historykiem Tarnowa. Autor najlepszej do tej pory historii miasta pt. Dzieje miasta Tarnowa wydanej w 1910 r. wraz z pozostałymi dwoma autorami: Franciszkiem Herzigiem i ks. Franciszkiem Leśniakiem. Autor kilku innych źródłowych opracować dotyczących historii Krakowa i Tarnowa. Autor podręczników historii. Był pierwszym dyrektorem nowopowstałego w naszym mieście w 1903 r. II Gimnazjum im. Hetmana Jana Tarnowskiego. Był wieloletnim radnym, inicjatorem wielu przedsięwzięć ratujących zabytki Tarnowa. Stał na czele Komisji ds. Ogrodu Miejskiego. Tarnowski ogród miejski zwany parkiem Strzeleckim uważany był wówczas za jeden z piękniejszych w Galicji. Wybitny pedagog i nauczyciel. W 1916 r. został zawieszony w czynnościach, a następnie zmuszony przez władze szkolne do odejścia na wcześniejszą emeryturę. Powodem wymuszonej dymisji zasłużonego dyrektora był wybryk gimnazjalistów ośmieszających monarchię i cesarza. Leniek energicznie i skutecznie wybronił swoich uczniów nie tylko przed wyrzuceniem ze szkoły, ale i aresztowaniem (trwała I wojna światowa). Zmarł 20 lipca 1920 r. doczekawszy Niepodległej Polski. Wraz z synkami spoczywa na Starym Cmentarzu w Tarnowie, po prawej stronie alei głównej, w kwaterze III, kilkadziesiąt metrów od bramy głównej.
2. Drugim grobowcem poddanym restauracji był grobowiec w kwaterze X, w którym spoczywają prochy zmarłego nieznanego nazwiska (NN). Grobowiec z pięknym żeliwnym krzyżem na obelisku pozbawiony jest niestety napisu epitafijnego, który z upływem czasu zaniknął.
Konserwację obu nagrobków wykonała dyplomowany konserwator mgr Barbara Dworaczyńska.

# Komitet powstał w początku lat 80. XX wieku z inicjatywy grupy miłośników zabytkowego cmentarza na Zabłociu, do których należeli m. in. Jan Preiss, Witold Gryl, Wiesław Kozioł, Stanisław Potępa, Antoni Sypek. Działał nieformalnie, jego zadaniem miało być inspirowanie władz miejskich celem ratowania zabytkowych nagrobków, których rodowód sięgał końca XVIII w. Ten nieformalny Komitet rozwiązał się na początku lat 90.
W 1993 r. z inicjatywy Antoniego Sypka i grupy społeczników doszło do zorganizowania pierwszej kwesty publicznej na Starym Cmentarzu w Tarnowie na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków.
W 1994 r. z inicjatywy Antoniego Sypka, Jana Preissa, Wiesława Kozioła doszło do zawiązania Stowarzyszenia poda nazwą: Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie.
Statut Komitetu określa jego działalność. Opieka nad Starym Cmentarzem wyraża się w akcjach propagandowych przeprowadzanych przez Zarząd oraz członków KOnSC; poprzez monitorowanie władz administracyjnych miasta oraz delegatury Konserwatora Wojewódzkiego w Tarnowie dotyczących stanu cmentarza, prac wykonywanych na tym cmentarzu, porządku, sprzedaży grobowców, czuwanie nad przestrzeganiem przez odpowiednie władze ustawy o ochronie zabytków. Uświadamianie społeczeństwu Tarnowa, czym jest nekropolia, kto na niej spoczywa i dlaczego ze strony żyjących należy się szacunek i opieka nad tym miejscem. Wydawanie publikacji historycznych dotyczących Starego Cmentarza. Wreszcie organizowanie wycieczek po Starym Cmentarzu. Praca jest społeczna. Komitet nie posiada własnej siedziby. Na co dzień pracami Komitetu kieruje Zarząd, na czele którego stoi od początku utworzenia Stowarzyszenia w 1994 r. -Antoni Sypek.

W latach 1993-2010 zebrano podczas kwest ponad 100 tys. Taki był wkład społeczeństwa Tarnowa i ludzi pochodzących z Tarnowa w ratowanie zabytkowych nagrobków. Za tę kwotę odrestaurowano 37 zabytkowych nagrobków. Komitet w l. 1993-2010 wydał Przewodniki po Starym Cmentarzu: tom II, III i IV, ten ostatni pod tytułem Alejami Starego Cmentarza. W 2011 r. KOnSC liczy 27 członków płacących składki. Zarząd pracuje od samego początku społecznie. Od 2007 r. Komitet posiada stronę internetową o nazwie www.starycmentarz.pl.
Kwestarzami o najdłuższym stażu są: Józef Bossowski, Anna Bułdys, Robert Moździerz, Zdzisław Kostrzewski, Zofia Hosaja, Tadeusz Trzos, Ryszard Lis, Ryszard Żądło, Antoni i Tadeusz Sypkowie. Kwestują także wolontariusze. Tradycyjnie mile widziani podczas kwest są osoby publiczne, politycy, aktorzy, sportowcy.
W ostatnich latach odeszli do wieczności członkowie założyciele Komitetu i jego Honorowi Prezesi: Jan Preiss, Piotr Drobiecki, Wiesław Kozioł, Witold Gryl, Marek Sochacki. Corocznie w ich intencji zamawiana jest Msza św. Tegoroczna będzie miała miejsce w kościele xx Filipinów 17 XI o godz. 20.30.

Foto: nagrobek Jana Leńka
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date        : Fri, April 26, 2024 00:17:46
IP          : 3.129.23.30
Browser     : Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)
Referer     : 
PHP Version : 4.4.9
OS          : Linux
Server      : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html