Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Felieton Mirosława Poświatowskiego    -   28/10/2011
Zwycięstwo Świńskiego Ryja
„No i stało się. Świński Ryj, w otoczeniu swej świty, wkroczył na salony pokazując, że i yntelygencja również ma swoją Samą Bronę – no, a przynajmniej ma ją do czasu, dopóki nie przestanie być ona użyteczna dla służb, których z kolei, jak wiadomo – nie ma. (…) Sukces Świńskiego Ryja, wzbudził wszakże niejakie zamieszanie w Zagrodzie Czerwonych Świń. „Jakże to tak, to on miałby reprezentować świńskie interesy? Przecież najlepiej zawsze to my je reprezentowaliśmy!”- podniósł się kwik pod niebiosa, i dalejże, ruszyła licytacja, kto we świństwie godzien jest dzierżyć palmę pierwszeństwa! „A my za tym stoim murem, aby także mógł knur – z knurem!”- gruchnęło hasło, o którym przypomniało sobie przestraszone stadko z Zagrody Czerwonych Świń; hasło, które odtąd śmiało miało łączyć „świnie wszystkich krajów” i wokół którego ogniskować się miała tożsamość, ideowość i cele zagrożonego ugrupowania. „Nie damy się wyprzedzić we świństwie!”.” - w swoim najnowszym felietonie Mirosław Poświatowski opisuje powikłane losy współczesne, mieszkańców Folwarku Zwierzęcego.

Ogloszenie
>

No i stało się. Świński Ryj, w otoczeniu swej świty, wkroczył na salony pokazując, że i yntelygencja również ma swoją Samą Bronę – no, a przynajmniej ma ją do czasu, dopóki nie przestanie być ona użyteczna dla służb, których z kolei, jak wiadomo – nie ma. Stało się zaś to wszystko za sprawą werdyktu znacznej części mieszkańców Folwarku Zwierzęcego, którzy nabrali przekonania, że kto jak kto – ale właśnie Świński Ryj najpełniej będzie reprezentował ich interesy. Wprawdzie w wyborczym pokerze do szulerskiego stolika usiadła tylko połowa mieszkańców Folwarku, uznając, że wolą oni już raczej mandaty otrzymywać, niż przy znaczonych kartach nieco inne mandaty przyznawać – no, ale poszły konie po betonie, czy może raczej świnie po gnojowisku i świńska reprezentacja przy centralnym korycie została znacząco wzmocniona.
Takoż, w jednym szeregu stanęły sfrustrowane zwierzątka, zauroczone retoryką Świńskiego Ryja, obok tych, którzy za czasów Folwarku Zwierzęcego poprzedniej generacji, pełnili funkcję rzeźników; istoty, którym sens życia nadaje nienawiść do dwóch skrzyżowanych kawałków drewna, połączyły siły z miłośnikami osobliwych obyczajów godowych, które wprawdzie przynieść potomstwa nie mają szans, ale przynoszą za to potrzebę karania tych, którzy owe osobliwe obyczaje godowe nazwą „osobliwymi”; do tego całego panopticum dołączyli również śmiało, sympatycy „częściowych” porodów, będący wyrazicielami przekonania, że zwyrodnialcem jest hycel i osobnik trzymający psa na łańcuchu, nie zaś ten, który zabija potomstwo zanim zdąży się ono narodzić - istoty te ten rodzaj mordu nazywały „fundamentalnym prawem”, zgodnie z tezą, że lepiej własne nienarodzone potomstwo zamordować, niż pozwolić, aby jego wychowaniem zajmował się ktoś inny.

Wobec takiego gremium, pozostawało zatem tylko czekać na rozpoczęcie chocholego, międzypokoleniowego tańca, którego ostatnim aktem musi być radosna zabawa nowożytnych barbarzyńców, prowadzona przy ognisku, na którym „w artystycznym akcie twórczym” płoną ostatnie egzemplarze ksiąg, będących fundamentem naszej cywilizacji – oto radość człowieka pierwotnego, zadowolonego, że odkrył możliwość użycia w charakterze papieru toaletowego instrukcji obsługi samolotu, którym leci; oto radość współczesnych troglodytów, zadowolonych ze zrzucenia „okowów”, z „wyzbycia się przesądów”, z wyszczerbienia kluczy do własnych serc, domów i własnego zbawienia – kluczy zniszczonych wskutek otwierania nimi ostatnich butelek piwa; butelki leżą teraz ułożone w krzyż i szyderczo szczerzą zęby odbić twarzy rozochoconej dziczy, nieświadomej jeszcze nadchodzącego kaca oraz faktu, że rankiem przyjdzie inny pan, w najlepszym wypadku ten, który nie zapiera się własnej kultury – i może wówczas przyjdzie im pod batem czytać sury, tudzież uczyć się języka Strasznych Braci w Wierze, tak przydatnego do czytania napisów na cudzych kamienicach, gdy się chodzi po własnych ulicach - lub też krwią własną i kolejnych pokoleń płacić za naukę istoty człowieczeństwa.

To jednak później. I najpierw na sąsiednich folwarkach. Póki co jednak, na rodzimym urągowisku sukces Świńskiego Ryja, wzbudził niejakie zamieszanie w Zagrodzie Czerwonych Świń. „Jakże to tak, to on miałby reprezentować świńskie interesy? Przecież najlepiej zawsze to my je reprezentowaliśmy!” - podniósł się kwik pod niebiosa, i dalejże, ruszyła licytacja, kto we świństwie godzien jest dzierżyć palmę pierwszeństwa! „A my za tym stoim murem, aby także mógł knur – z knurem!” - gruchnęło hasło, o którym przypomniało sobie przestraszone stadko z Zagrody Czerwonych Świń; hasło, które odtąd śmiało miało łączyć „świnie wszystkich krajów” i wokół którego ogniskować się miała tożsamość, ideowość i cele zagrożonego ugrupowania. „Nie damy się wyprzedzić we świństwie!” - poniosło się po zagrodzie i wykrystalizowana w ten sposób z szamba idea, zapłonęła pochodnią postępu, koniecznością dziejową i rywalizacją, kto bardziej przychyli nieba tym, którym wprawdzie nikt nie wzbrania „knurzyć się inaczej” - aliści chcą oni, by owe przeciwnaturalne obyczaje prywatne, stały się obowiązującym prawem, na podobieństwo tych praw, które mają samiec i samica łączący się celem posiadania potomstwa. Stąd też z niebytu dobyły się głośne pochrząkiwania wiekowych i dawno zapomnianych na centralnym urągowisku knurów i loch; wypasione, wyszczotkowane, lub też całkiem wyłysiałe okazy te, wychynęły z nagła ze swych legowisk, próbując zaznaczyć swoje ideologiczne terytorium, poprzez dobrze wszystkim znane podgryzanie i obsikiwanie tych wszystkich wartości, które nawet ze świni są w stanie zrobić człowieka, jeśli porzuci swój grzech, a które stanowią o trwałości rodziny, jak też i o suwerenności państwa.

Poczucie zagrożenia, wywołane sukcesem Świńskiego Ryja, wraz z wonią trupiego rozkładu unosiło się nad Zagrodą Czerwonych Świń, zmuszając tworzących Zagrodę postępowców nie tylko do umizgiwania się na wyścigi do swego elektoratu zastępczego, ale również – do powrotu do korzeni, do źródeł. Stąd też okazało się, że najbardziej żywotnym problemem dla Folwarku Zwierzęcego, nie jest bynajmniej kryzys, czy cywilizacyjny problem spadku urodzeń – problemem tym są natomiast, po pierwsze: osobliwe obyczaje stanowiących margines, knurzących się ze sobą jednopłciowo knurów i knurzyc; a po drugie: problemem jest gorsząca obecność w życiu publicznym zbitych na krzyż dwóch kawałków drewna, już to metalu, noszonych przez niektóre osoby lub powieszonych na ścianie. Zbite na krzyż dwa kawałki drewna, wystawione na widok publiczny, wzbudzały bowiem u Świńskiego Ryja głośno manifestowane uczucie furii, strachu, obrzydzenia lub paranoicznej niechęci; uczucie to zbliżone było do tego, jakie oglądać można w horrorach z wampirami, gdy im skrzyżowane dwa kawałki drewna wetknąć między oczy – a przecie uczucie owo miało być domeną nie Świńskiego Ryja, ale właśnie Zagrody Czerwonych Świń! I to Zagroda Czerwonych Świń miała być wyrazicielem i rozsadnikiem tego żywionego przez wszystkie wampiry uczucia! Tego rodzaju alergie, fobie i paranoidalne reakcje były bowiem znakiem rozpoznawczym wszystkich postępowych, cywilizowanych i ziejących tolerancją i miłością bliźniego istot...
Oczywiście, w filmach wszystkie te wysysające krew z ludzi stworzenia, równie mocno jak dwóch skrzyżowanych kawałków drewna, bały się też osinowego kołka, święconej wody - no i czosnku, ale przynajmniej w zakresie tego ostatniego warzywa, mieszkańcy Zagrody Czerwonych Świń zmuszeni zostali się doń przyzwyczaić, jako orędownicy walki z wszelkimi przejawami antyczosnkizmu, która to walka, polegająca na produkowaniu i wskazywaniu antyczosnkistów, przynosiła coraz to więcej wymiernych finansowo korzyści, ku satysfakcji Strasznych Braci w Wierze. Tak więc czosnek przeszedł. Co innego taka „zoofobia”, penalizowana kryminalnie, niegodna cywilizowanej świni – o nie, zoofobia nie przejdzie! No pasaran! Podejrzany i niebezpieczny jest także folwarkizm, no bo umiłowanie własnego Folwarku musi przecież stać na przekór zawołaniu „świnie wszystkich krajów łączcie się!”.
Taaak, w Zagrodzie Czerwonych Świń wszystkie knury i knurzątka wszystkich płci (ile by tych płci nie było), a nawet całkiem małe jeszcze warchlaki, miały nie lada zagwozdkę – bo oto pojawił się Świński Ryj, które wszystkie te szczytne ideały zaczął im podkradać; ba! - mało tego: między konkurującymi ze sobą na odcinku „postępu” zagrodami, szykowały się kolejne, zdradzieckie transfery, a nawet „transy” - które to „transy” zaczęły całkiem oficjalnie wkraczać na główny Salon w folwarku, przemieniając najważniejszą arenę pleplemencką - w arenę cyrkową, z galerią osobliwości „jakiej świat nie widział” i jakiej nawet żaden Wiesiołowski nie przeskoczy. Taką samą galerię osobliwości, „jakiej świat nie widział” prezentowali zresztą przed wojną w swych namiotach wędrowni sztukmistrze, zachwalający swoje atrakcje, wśród których też, ku uciesze wiejskiej gawiedzi, poczesne miejsce zajmowała „baba z brodą”...

Ale niepokój udzielił się również w Podgardlu Obywatelskim – oto bowiem partner, który może się okazać niezastąpiony w obiektywnie bezpłodnym parzeniu się przy korycie, wymaga nawiązania dialogu – oczywiście najlepiej w duchu ekumenizmu, a duch ten nakazuje przychylić się ku partnerowi, a może nawet nachylić, bo tylko przy takim nastawieniu (się), czy może nawet nadstawieniu się, możliwy jest ten osobliwy dialog... „No, a przecież, do diaska, i my świni spod ogona nie wypadliśmy i również o świńskich interesach pamiętamy! Tak i nam trzeba w licytacji tej, z jakąś świńską inicjatywą wyskoczyć, pokazując, że i w naszej zagrodzie pochodnia postępu płonie, podpalając kolejne obszary życia; i my przecie znamy nieubłagane prawa konieczności dziejowych i sondaży!” Taaak, w Podgardlu Obywatelskim również trwały gorączkowe narady, związane z pojawieniem się Świńskiego Ryja na salonach – i chodziło już tylko o to, by każda zagroda własny świński ryj pokazała, dowodząc, że właśnie jej ryj jest najprawdziwszy, a pozostałe – to tylko nędzne podroby...

I kiedy tak dyskurs publiczny kręcił się wokół różnorakich aspektów świństwa, tudzież tego, co knur ma między nogami i jak owego narządu używać, a z każdego telewizora czy innej betoniary spozierał co i rusz Świński Ryj, Folwark Zwierzęcy, choć na zewnątrz pięknie pomalowany, stopniowo próchniał i popadał w ruinę. Dlatego mimo wszystko cały pożytek ze Świńskiego Ryja był tu niezaprzeczalny – odkąd bowiem Folwark Zwierzęcy przystąpił do głównego Kołchozu, wszystkie świnie ulokowane przy korycie miały coraz mniej do gadania, rekompensując sobie tę stratę wewnętrznym przymusem, by mieć przynajmniej „jak najwięcej do powiedzenia” - i coraz trudniej było ten fakt ukryć, tak jak i coraz trudniej ukryć było fakt, że po dokonaniu tejże akcesji, pora szlachtunku zbliżała się coraz bliżej. Tak więc, niezależnie od konieczności licytowania się, kto też większą świnią jest i lepiej świńskie interesy reprezentuje, a wobec braku możliwości uprawiania realnej polityki i zajmowania się rzeczywistymi problemami Folwarku – Świński Ryj był prawdziwym darem z nieba, odwracającym uwagę od istotnych spraw, o których wszystkie zwierzątka nie powinny były dowiedzieć się przedwcześnie.
Stąd też w sytuacji, gdy przyszłość Folwarku Zwierzęcego stawała się coraz bardziej podobna do gnojowiska, udeptanego racicami przepychających się przy korycie świń – nic dziwnego, że uprawianie polityki, rządzenie, a i całe życie publiczne, sprowadziło się do uprawiania, gloryfikowania, lub też przynajmniej obserwowania świństwa – zaś do rangi racji stanu, wartej pielęgnowania i podtrzymywania jak najdłużej – urósł nagle wielki i zniewalający w swej knurowatości – Świński Ryj...
I cóż z tego, że przemawia ludzkim głosem... W końcu i on, i inne świnie, choć ludzkim głosem gadają, to jednak nie potrafią już mówić „po ludzku”...

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 26)Dodaj komentarz
(28-10-2011) Ciekawski :
A tak bez podpierania się Orwellem to Poświatowski nie jest w stanie spłodzić jakiegoś tekstu? Mądry zapewne nie będzie (jak wszystkie dotąd) ale może chociaż krótszy.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-10-2011) Dark :
A gdzie Potwory i Spółka? Nie chce mi się dokładnie czytać tego gniota, a jestem ciekaw czy i frakcja nielotów także zamieszkuje ten folwark.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-10-2011) jak widać powyżej :
...chyba zamieszkuje...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) o nielotach :
sądząc po ciekawskim i darku oraz wynikach ostatniej elekcji frakcja nielotów jest nie tyle nawet w sporej reprezentacji ale w większkości. Aktualnie liczy ponad 60 % tych, którzy poszli na wybory

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) do powyżej :
A ty kim jesteś statystyku? Latającą świnią?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) nie zgadłeś :
mimo wyniku, w folwarku są wciąż nie tylko wieprzki (jeszcze) a latających świń to już ze świecą szukać

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) Ewa :
Chyba jesteś jedną z tych znalezionych ze świecą.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) ech :
mordy wy moje...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) Dark :
+ 2 nieloty na Wawelu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) max :
Bidnemu skrybie porażka PIS w głowie pomieszała :(

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) co komu pomieszało :
Wynik wyborów pomieszał w głowie maxom darkom, ciekawskim i innym poplecznikom świńskich ryjów. Skryba jest jaki był , wzrok i pióro ma dalej ostre

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) ucieszony :
Weredyku, czy to prawda, że pan Rojek już nie lubi pana Kaczora i został ziobrystą?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) cc :
jakoś, pełen goryczy ten tekst - hmmmm jakby koryta brakło :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-10-2011) Dark :
CC masz rację. Wreszcie głos rozsądku... A pióro ostre, ale używane przez tępaków... Żal... a jeszcze wolska nie zginęła...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) do cc :
Komu brakło koryta ? Autorowi ? Kiedyś był przy korycie? Ciekawe, bo chyba sam o tym nie wie ... A poza tym to raczej opowieść o utrzymaniu koryta i próbie jego powiększenia do rozmiarów folwarku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) polo :
Mądrość Małopolan jest wielka. Od Galicji zacznie się marsz po WIELKĄ POLSKĘ, prawdziwą, równych szans oraz bez tak ogromnego rozwarstwienia społecznego. Obecny rząd dąży do stworzenia klastry bogaczy i tych co na nich pracują.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) bolecki :
Jak ja lubię skowyt PiSowskich dziennikarzy po przegranych przez Prezesa wyborach. Mniam Mniam!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) cc :
gwoli ścisłości - Wielkopolska już istnieje :-) i ma się doskonale :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) do do cc :
uderz w stół :-) hi hi hi

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) ktoś :
Jak dla mnie ten tekst to tylko chamstwo i drobnowieśniactwo. A koncept słaby, pamflet na polską lewicę wymaga chyba sprawniejszego pióra... Ja nie podołałbym, ale autorowi P. Poświatowskiemu też się nie powiodło.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-10-2011) SMAFIOO :
A czymże jest chamstwo?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(31-10-2011) koti :
mieć ksywkę SMAFIOO :-)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-11-2011) obywatel Tarnowa :
Jedno jest pewne i to bardzo dobrze-p.Poswiatowski nie moze zniesc kolejnej porazki swoich pisuarow i to dzieki strategowi prezesika Jareczka III z pistolecikiem.Panie Poswiatowski,przeciez to dzieki wam mamy to co mamy.Zamiast zajac sie problemami Polski zajmowaliscie sie walka polityczna ktora po raz 6 przegraliscie-czy faktycznie brakuje wam rozumu i logiki.Czemu placzecie nad wlasna glupota,myslicie ze biskup i KK pomoze?Czasy sie zmieniaja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2011) HARA :
DO REDAKCJI PORTALU-Wywalcie na zbity pysk tego redaktorzynę bo zaniża wasz poziom i to znacznie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2011) mieszkaniec :
o ile wiem to pan Poświatowski jest bezpartyjny i tak dalej panie redaktorze a niektórych prawda w oczy kole i boją się prawdy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2011) SMAFIOO :
„Jak ja lubię skowyt” polskojęzycznego "inwentarza" z Landsitz-ów, Kołchoz-ów, Kibuc-ów i „obywateli” nie pozbawionych „rozumu i logiki” oraz licznych (niestety) lokalnych miłośników tychże, po wygranych przez nich wyborach. „Mniam Mniam!!!”. W duchu "ekumenizmu" i zasad „medialnej demokracji”, nawet tak egzotycznej trzódki, nie godziłoby się wyrzucać „na zbity pysk” z rodzimego Folwarku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl