To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   TNT trzykrotnie wyróżniony w prestiżowym miesięczniku „Teatr”    -   31/10/2011
Teatr Nie Teraz wśród najlepszych
Opiniotwórczy miesięcznik „Teatr” w swym numerze październikowym (nr 10/2011 – 1132) opublikował podsumowanie sezonu artystycznego w polskim teatrze. Kilkunastu czołowych krytyków teatralnych wskazuje na swoje preferencje w 19 kategoriach tego swoistego rankingu. Trzykrotnie wyróżniony został tarnowski Teatr Nie Teraz, co jest zdarzeniem bez precedensu, gdyż „od niepamiętnych” czasów Tarnowa w tych podsumowaniach nie było!

Ogloszenie

Należy oczywiście zauważyć, że wyróżnienie Teatru Nie Teraz (TNT) ma charakter jednostkowy, co nie umniejsza sukcesu tej tarnowskiej sceny niezależnej, ale pokazuje, jak istotną jest możliwość zaprezentowania się poza Tarnowem i stworzenia liczącym się krytykom możliwości zobaczenia artystycznej oferty wywodzącej się z miejsca, które od dawna nie jest uwzględniane, jako to, w którym „może się coś wydarzyć”. Przypomnijmy, że ostatnia premiera TNT miała miejsce w Warszawie, a gdyby pomoc władz miejskich była większa i konsekwentna, to najprawdopodobniej moglibyśmy mówić nie o jednostkowym wyróżnieniu, ale o stałej obecności tarnowskiej sceny na ogólnopolskim rynku opinii.  

Wróćmy jednak do podsumowania „Teatru”. I tak w kategorii „Najlepsza adaptacja teatralna (opracowanie tekstu)” mamy „Balladę o Wołyniu” Teatru Nie Teraz, gdzie w uzasadnieniu czytamy:
„Autor scenariusza i reżyser spektaklu, Tomasz Żak wykorzystał w swoim niezwykle interesującym artystycznie przedstawieniu wątki fabularne powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz fakty zawarte w dokumentach i świadectwach osób, którym udało się ocaleć ze straszliwego holokaustu dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich na polskim Wołyniu podczas drugiej wojny światowej. A także opiera się na świadectwach rodzinnych, zwłaszcza swoich dziadków, którzy pochodzili z Włodzimierza Wołyńskiego. Zwarta, znakomita dramaturgicznie adaptacja. Warto dodać, iż ten wstrząsający temat, który wciąż pozostaje u nas tematem tabu pojawia się na scenie teatralnej w Polsce po raz pierwszy.”

W kategorii „Najlepsza reżyseria” czytamy:
„Ballada o Wołyniu”, Teatr Nie Teraz, Tarnów. Bardzo udana reżyseria Tomasza Żaka oddająca prym słowu, wzbogacająca je czytelną symboliką znaków, utrzymana w pewnym sensie w konwencji teatru rapsodycznego, nie przekraczająca granicy niezbędnej ekspresji wyrazu, co przy tak wstrząsającym temacie jest niezwykle ważne. Konsekwentnie poprowadzona myśl od pierwszej po ostatnią scenę, interesująco pomyślana klamra kompozycyjna w formie Prologu i Epilogu.”

I trzecie wyróżnienie dla tarnowskiej sceny pojawia się w kategorii „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego”: „Ballada o Wołyniu” - scenariusz, reżyseria i scenografia Tomasz Żak, Teatr Nie Teraz, Tarnów.

Dodajmy, że dwa ostatnie pokazy „Ballady o Wołyniu” miały miejsce na dużej scenie Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Oba przy pełnej widowni, a w przypadku drugiej prezentacji wręcz były problemy z pomieszczeniem chętnych. W listopadzie TNT czekają dwie kilkudniowe  „trasy” z „Balladą…”. Pierwsza w okresie Święta Niepodległości, po Górnym Śląsku i woj. Opolskim, a druga z końcem miesiąca w woj. Wielkopolskim i z punktem docelowym w Poznaniu. W tym roku TNT prezentować będzie jeszcze „Intensywność szkła poza percepcją” (m.in. w Tarnowie) oraz powróci do spektaklu „Kreon”, czyli autorskiej inscenizacji „Antygony” Sofoklesa.

Te dobre wiadomości tonuje wciąż bardzo trudna sytuacja lokalowa i organizacyjna teatru. Pomimo obietnic władz miasta, TNT nadal nie dysponuje normalnym miejsce do pracy warsztatowej i prezentacji swoich spektakli. Również nie pokuszono się o stworzenie warunków, które stabilizowałyby pracę tej tarnowskiej sceny. A wszystko to ma miejsce w kończącym się właśnie jubileuszowym, 30-tym roku działalności artystycznej, edukacyjnej i kulturotwórczej Teatru Nie Teraz.

Teatrowi Nie Teraz gratulujemy sukcesu – i życzymy, by po latach tułaczki został wreszcie przez władze miejskie należycie doceniony i znalazł swoje własne miejsce – siedzibę.
Redakcja
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, October 18, 2021 13:24:52
IP     : 3.234.211.61
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html