Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   TNT trzykrotnie wyróżniony w prestiżowym miesięczniku „Teatr”    -   31/10/2011
Teatr Nie Teraz wśród najlepszych
Opiniotwórczy miesięcznik „Teatr” w swym numerze październikowym (nr 10/2011 – 1132) opublikował podsumowanie sezonu artystycznego w polskim teatrze. Kilkunastu czołowych krytyków teatralnych wskazuje na swoje preferencje w 19 kategoriach tego swoistego rankingu. Trzykrotnie wyróżniony został tarnowski Teatr Nie Teraz, co jest zdarzeniem bez precedensu, gdyż „od niepamiętnych” czasów Tarnowa w tych podsumowaniach nie było!

Ogloszenie
>

Należy oczywiście zauważyć, że wyróżnienie Teatru Nie Teraz (TNT) ma charakter jednostkowy, co nie umniejsza sukcesu tej tarnowskiej sceny niezależnej, ale pokazuje, jak istotną jest możliwość zaprezentowania się poza Tarnowem i stworzenia liczącym się krytykom możliwości zobaczenia artystycznej oferty wywodzącej się z miejsca, które od dawna nie jest uwzględniane, jako to, w którym „może się coś wydarzyć”. Przypomnijmy, że ostatnia premiera TNT miała miejsce w Warszawie, a gdyby pomoc władz miejskich była większa i konsekwentna, to najprawdopodobniej moglibyśmy mówić nie o jednostkowym wyróżnieniu, ale o stałej obecności tarnowskiej sceny na ogólnopolskim rynku opinii.  

Wróćmy jednak do podsumowania „Teatru”. I tak w kategorii „Najlepsza adaptacja teatralna (opracowanie tekstu)” mamy „Balladę o Wołyniu” Teatru Nie Teraz, gdzie w uzasadnieniu czytamy:
„Autor scenariusza i reżyser spektaklu, Tomasz Żak wykorzystał w swoim niezwykle interesującym artystycznie przedstawieniu wątki fabularne powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje” oraz fakty zawarte w dokumentach i świadectwach osób, którym udało się ocaleć ze straszliwego holokaustu dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich na polskim Wołyniu podczas drugiej wojny światowej. A także opiera się na świadectwach rodzinnych, zwłaszcza swoich dziadków, którzy pochodzili z Włodzimierza Wołyńskiego. Zwarta, znakomita dramaturgicznie adaptacja. Warto dodać, iż ten wstrząsający temat, który wciąż pozostaje u nas tematem tabu pojawia się na scenie teatralnej w Polsce po raz pierwszy.”

W kategorii „Najlepsza reżyseria” czytamy:
„Ballada o Wołyniu”, Teatr Nie Teraz, Tarnów. Bardzo udana reżyseria Tomasza Żaka oddająca prym słowu, wzbogacająca je czytelną symboliką znaków, utrzymana w pewnym sensie w konwencji teatru rapsodycznego, nie przekraczająca granicy niezbędnej ekspresji wyrazu, co przy tak wstrząsającym temacie jest niezwykle ważne. Konsekwentnie poprowadzona myśl od pierwszej po ostatnią scenę, interesująco pomyślana klamra kompozycyjna w formie Prologu i Epilogu.”

I trzecie wyróżnienie dla tarnowskiej sceny pojawia się w kategorii „Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego”: „Ballada o Wołyniu” - scenariusz, reżyseria i scenografia Tomasz Żak, Teatr Nie Teraz, Tarnów.

Dodajmy, że dwa ostatnie pokazy „Ballady o Wołyniu” miały miejsce na dużej scenie Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego. Oba przy pełnej widowni, a w przypadku drugiej prezentacji wręcz były problemy z pomieszczeniem chętnych. W listopadzie TNT czekają dwie kilkudniowe  „trasy” z „Balladą…”. Pierwsza w okresie Święta Niepodległości, po Górnym Śląsku i woj. Opolskim, a druga z końcem miesiąca w woj. Wielkopolskim i z punktem docelowym w Poznaniu. W tym roku TNT prezentować będzie jeszcze „Intensywność szkła poza percepcją” (m.in. w Tarnowie) oraz powróci do spektaklu „Kreon”, czyli autorskiej inscenizacji „Antygony” Sofoklesa.

Te dobre wiadomości tonuje wciąż bardzo trudna sytuacja lokalowa i organizacyjna teatru. Pomimo obietnic władz miasta, TNT nadal nie dysponuje normalnym miejsce do pracy warsztatowej i prezentacji swoich spektakli. Również nie pokuszono się o stworzenie warunków, które stabilizowałyby pracę tej tarnowskiej sceny. A wszystko to ma miejsce w kończącym się właśnie jubileuszowym, 30-tym roku działalności artystycznej, edukacyjnej i kulturotwórczej Teatru Nie Teraz.

Teatrowi Nie Teraz gratulujemy sukcesu – i życzymy, by po latach tułaczki został wreszcie przez władze miejskie należycie doceniony i znalazł swoje własne miejsce – siedzibę.
Redakcja
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947