To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Klub Odkrywców Historii zaprasza na kolejny seans, spotkanie dyskusyjne i koncert Adama Macedońskiego    -   05/11/2011
Gdzie jest krzyż ?
Kolejny seans z cyklu Kino Odkrywców Historii i tradycyjną dyskusję po nim z zaproszonymi gośćmi zaplanowano 12 listopada (sobota) o godzinie 16:15. Pretekstem do rozmowy o najnowszej historii Polski i jej konsekwencjach dla współczesności będzie projekcja filmu "Gdzie jest krzyż", będącego pierwszą częścią dokumentalnego cyklu Wojciecha Klaty i Andrzeja Horubały „System: Rewolucja Solidarności”. Dodatkową atrakcją wieczoru będzie ... koncert barda, jakim jest legenda opozycji niepodległościowej i niezwykły artysta, Adam Macedoński. Wstęp na spotkanie i koncert jest wolny.

Ogloszenie
>

Cykl „System: Rewolucja Solidarności” to próba ujęcia wydarzeń 1980 roku przez pryzmat procesów długiego trwania. W jaki sposób przeszłość determinowała pojawienie się Solidarności? Skąd wzięły się symbole, wokół których zgromadzili się ludzie? Jakie były dominujące cechy odtwarzającej się wspólnoty? Co nam z tych symboli zostało? W swoim mini-cyklu autorzy szukają intelektualnych tropów, które pozwalają lepiej zrozumieć procesy, którym podlegamy do dzisiaj, a które wciąż nie są obecne w dominujących opowieściach o Solidarności i jej wpływie na dzisiejszą Polskę.
W odcinku pierwszym pt. „Gdzie jest krzyż?” autorzy skupiają się na pytaniu o to, skąd wzięła się Solidarność? Co pchało ludzi do działania? Częścią jakiej wspólnoty się stali i w jaki sposób mogli tę wspólnotę odczuć.
W szczególny sposób autorzy podchodzą do roli Kościoła w formowaniu się Solidarności, widząc w Nim nie tylko warunek konieczny przemian, ale także instytucję, która w bardzo znacznym stopniu uwarunkowała kształt wielkiej przemiany.
Po spotkaniu zapraszamy do dyskusji. Gościem honorowym będzie Adam Macedoński. Spotkanie zakończy koncert w jego wykonaniu. Adam Macedoński to 80-letni dziś plastyk, poeta, działacz niepodległościowy, m.in. współzałożyciel Konfederacji Polski Niepodległej, pomysłodawca i organizator Instytutu Katyńskiego.
Urodził się w rodzinie kresowej, która w roku 1940 znalazła się w Krakowie. Już w roku 1945 jako uczeń Liceum im. Witkowskiego w Krakowie zorganizował Ruch Oporu Armii Krajowej. Maturę zdał w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie. Represjonowany, zmuszony był przerwać naukę na ASP i UJ.
W 1956 roku był organizatorem pomocy dla antysowieckiego powstania na Węgrzech. W 1960 r. uczestniczył w obronie krzyża w Nowej Hucie. Był pomysłodawcą i wydawcą pisma „Krzyż Nowohucki”. Od 1976 r. współpracował z KOR-em, w 1977 r. uczestniczył w ROPCiO. W 1978 r. zakłada Instytut Katyński, który już od 1978 r. wydaje Biuletyn Katyński. W 1979 r. zostaje współzałożycielem Chrześcijańskiej Wspólnoty Ludzi Pracy (1979-85), a w 1979 r. sygnatariuszem deklaracji założycielskiej KPN. Z okazji 20 rocznicy obrony krzyża, w kwietniu 1980 r., współorganizował pierwszą niezależną manifestację w Nowej Hucie. W sierpniu 1980 r. uczestniczył w głodówce, popierającej strajkujących w Gdańsku stoczniowców, w nowohuckim kościele „Arka Pana”. Od 1980 r. należy do NSZZ „Solidarność”, działa w krakowskim Komitecie Obrony Więzionych za Przekonania. Po wprowadzeniu stanu wojennego internowany 13 grudnia 1981 r., zwolniony w lipcu 1982 r. Więziony w ZK w Nowym Wiśniczu i Załężu. W 1984 r. współtworzył w Krakowie Inicjatywę Obywatelską w Obronie Praw Człowieka „Przeciw przemocy”. W 1986 r. Założył w Krakowie Rodzinę Katyńską, a w 1989 r. był jednym z współzałożycieli Niezależnego Komitetu Historycznego Badania Zbrodni Katyńskiej.
Od 1953 r. aktywnie działa artystycznie publikując rysunki satyryczne w prasie polskiej (Dziennik Polski, Przekrój, Szpilki, Panorama Północy, Magazyn Polski, Tygodnik Powszechny) i zagranicznej (Paese Sera, Dikobraz, Izwiestia, Eulensspiegel). Od 1967 r. na łamach Tygodnika Powszechnego i Przekroju publikuje wiersze i krótkie utwory prozatorskie. W latach 1969-79 był twórcą i realizatorem Międzynarodowego Studia Folksongu. Jest autorem wielu plastycznych wystaw krajowych i zagranicznych.

Spotkanie tradycyjnie odbędzie się w auli Klasztoru Zgromadzenia Sióstr Sacre Coeur przy ul. Pszennej 3 w Tarnowie (Zbylitowska Góra). Wstęp jest oczywiście wolny.
Dojazd z Tarnowa z placu Kościuszki (DH Świt) autobusami: nr 5 o godz. 15.57 lub autobusem linii nr 14 o godz. 15.16.

Portal inTARnet.pl jest partnerem medialnym Klubu Odkrywców Historii.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 23:55:49
IP     : 100.28.0.143
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html