Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Uroczystości i rozstrzygnięcie konkursu „Widokówka z Muzeum Wincentego Witosa”    -   09/11/2011
Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach
Zgodnie z wieloletnią tradycją 6 listopada o godzinie 9: 30, w kościele parafialnym w Wierzchosławicach odprawiona została msza św. za śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, wnuka Witosa-Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców. Jak informuje Muzeum Okręgowe w Tarnowie, tego samego dnia rozstrzygnięto również konkurs „Widokówka z Muzeum Wincentego Witosa”.

Ogloszenie

Zaduszki Witosowe w Wierzchosławicach - uroczystości
Zgodnie z wieloletnią tradycją 6 listopada o godzinie 9: 30, w kościele parafialnym w Wierzchosławicach odprawiona została msza św. za śp. Wincentego Witosa, Stanisława Mierzwę, wnuka Witosa-Wincentego Stawarza i zmarłych ludowców. Następnie na wierzchosławickim cmentarzu uczestnicy Zaduszek zgromadzili się wokół Kaplicy Witosa i Jego rodziny, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło parlamentarzystów Polskiego Stronnictwa Ludowego na czele z prezesem PSL, wicepremierem Waldemarem Pawlakiem, wiceprezesem PSL Ewą Kierzkowską, posłami na sejm RP, ziemi małopolskiej Andrzejem Sztorcem i ziemi podkarpackiej Mieczysławem Kasprzakiem. Uroczystość swoją obecnością uświetnili również posłowie do parlamentu europejskiego w osobach Jarosława Kalinowskiego, Czesława Siekierskiego, Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL w Małopolsce- dr Andrzej Kosiniak- Kamysz, wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak, marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, dyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie Andrzej Szpunar, samorządowcy, poczty sztandarowe, kombatanci, młodzież szkolna.
Wierzchosławicki cmentarz w tym wyjątkowym dniu zapełnił się 104 sztandarami delegacji przybyłych z województw: małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, dolnośląskiego i śląskiego.
Podczas kolejnej części uroczystość zorganizowanej w dawnym Uniwersytecie Ludowym -wierzchosławickim Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa miało miejsce spotkanie ludowców i sympatyków PSL z przedstawicieli rządu. Tam również odbył się finał konkursu organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oddział Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach „Widokówka z Muzeum W. Witosa. Z Wierzchosławic do Wiednia. W 100 rocznicę wyboru Wincentego Witosa do wiedeńskiej Rady Państwa” Podczas Zaduszek, Zarząd Gminny PSL Bejsce ( woj. świętokrzyskie), przekazał do Muzeum W. Witosa cenna pamiątkę, jest nią sztandar Polskiego Stronnictwa Ludowego. Sztandar ZG PSL Bejsce jest kolejnym nabytkiem do bogatej kolekcji sztandarów ludowych jakimi może poszczycić się wierzchosławicka placówka. Muzeum Wincentego Witosa odwiedziło w tym dniu ponad 300 osób.

Organizatorami tegorocznych Zaduszek Witosowych byli: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum W. Witosa, Polskie Stronnictwo Ludowe, Muzeum Okręgowe w Tarnowie- Oddział Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Gminne Centrum Kultury w Wierzchosławicach, Fundacja Polska Miedz. Partnerem Przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie.

WIDOKÓWKA Z MUZEUM WINCENTEGO WITOSA. Z Wierzchosławic do Wiednia, w 100. rocznicę wyboru Wincentego Witosa do Wiedeńskiej Rady Państwa
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie - Oddział Muzeum Wincentego Witosa, nastąpiło podczas tegorocznych „Zaduszek Witosowych” w dniu 6 listopada.
Konkurs na najciekawszą widokówkę promującą Muzeum Wincentego Witosa miał za zadanie przypomnieć i zachęcić młodzież do poznania historii z 1911 r. gdy Wincenty Witos z ramienia PSL został wybrany posłem do Wiedeńskiej Rady Państwa. Był on adresowany do uczniów szkół podstawowych kl. IV - VI. Głównym celem było pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży o Wincentym Witosie jako pośle do Sejmu Krajowego we Lwowie , Parlamentu w Wiedniu i pośle II RP, mieszkańca naszego regionu oraz zapoznania najmłodszych z Muzeum jego imienia. „Mamy nadzieję, że dał on możliwość rozwoju wyobraźni i poszerzył ich wiedzę historyczną” - piszą organizatorzy konkursu.

Z pośród nadesłanych 33 prac Jury nagrodziło następujących uczestników:
Miejsce I - Bartłomiej Mirek, uczeń kl. VI SP im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach Filia Nr 2 w Wierzchosławicach – Dwudniakach,
Miejsce II - Gabriela Golec, uczennica kl. IV SP im. W. Witosa w Rudce.
Miejsce III - Wiktoria Dżalak, uczennica kl. V SP im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach Filia Nr 1 w Bogumiłowicach
Miejsce III - Joanna Golec, uczennica kl. IV SP im. W. Witosa w Rudce
Wyróżnienia:
Joanna Urbanek, uczennica kl. V A Zespół Szkół w Radłowie SP im. Batalionów Września 1939 r.
Szymon Iwanek, uczeń kl. V SP im. ks. J. Twardowskiego w Ostrowie.
Klaudia Cnota, uczennica kl. IV B Zespół Szkół w Radłowie Szkoła Podstawowa im. Batalionów Września 1939 r.
Wioletta Pach, uczennica kl. VI SP im. W. Witosa w Rudce
Komisja przyznała poza konkursem dodatkowe wyróżnienie dla uczniów :
Kamil Gołąb uczeń kl. III SP im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach.
Aleksandra Nosek uczennica kl. III SP im. 100-lecia Ruchu Ludowego w Wierzchosławicach.

Nagrody i dyplomy laureatom zostały wręczone przez Waldemara Pawlaka - Wicepremiera RP, prezesa PSL, Ryszarda Ochwata - prezesa Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa w Wierzchosławicach i Monikę Machalską – pracownika Muzeum W. Witosa, podczas spotkania w Centrum Kultury Wsi Polskiej im. Wincentego Witosa w Wierzchosławicach.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(12-11-2011) interesujące... :
Interesujące swoja droga, a juz z pewnoscią wartej refleksji( gorzkiej),ze Zaduszki Witosowe i inne związane z Witosem imprezy w Wierzchosławicach interesuja niemal wyłaczni9e tzw."ludowców".Miedjscowych tyle na nich co kot napłakał.A przeciez to ta słynna" witosowa" wies.I ludzi o nazwisku Witos tu nie brakuje.Lata temu zapytałem znajomego z tej wsi,o nazwisku Witos własnie,na kogo głosował w wyborach prezydenkich."Na Kwasniewkiego"-odparł całkiem powaznie. Witos sie w grobie przewraca...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl