Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   "Od słowa do rzeczy" z dystansu   -   03/11/2004
Minął już przeszło tydzień od zorganizowanego po raz pierwszy w Tarnowie przeglądu najlepszych prac niezależnych twórców "od słowa do rzeczy". Tę imprezę, otwartą dla każdego (dosłownie) twórcy, zorganizowało powstałe zaledwie kilka miesięcy wcześniej, tarnowskie stowarzyszenie "my niezależni". Wczoraj naszą redakcję odwiedziła Małgorzata Budzik - szefowa sowarzyszenia i główna organizatorka przeglądu. Jej zdaniem, a oceniała to już na chłodno i z pewnego dystansu, impreza odniosła spory sukces. - Poza osobami dotychczas związanymi ze stowarzyszeniem, podczas trzech dni przeglądu swoje prace zaprezentowało jeszcze około 20 twórców. To świetnie, że mieli taką możliwość i chcieli z niej skorzystać. Właśnie o to nam chodziło ! - cieszy się M. Budzik.

Ogloszenie

Przegląd „od słowa do rzeczy”, trwający od 22 do 24 października, miał formę otwartą. Każdy chętny, tworzący dotychczas "do szuflady" mógł przynieść i zaprezentować gościom imprezy swoje prace - obrazy, grafikę, rysunki komiksowe, fotografie a także poezję i prozę. Obserwatorów i słuchaczy (pokazom towarzyszyły również koncerty młodych muzyków) nie brakowało - przez sale wystawowe, piwnice i sale kawiarni "do rzeczy" przewinęło się setki, o ile nie więcej ludzi.

Na pytanie, co zrobiło na uczestnikach przegladu największe wrażenie Małgorzata Budzik miała problem z odpowiedzią. - Tyle się działo ... - mówiła. Ale chyba najwięcej mówiło się o pracach Maćka Słowika (wernisaż prac plastycznych tego młodego Tarnowianina, zatytułowany "Epogeum" zainaugurował cały przegląd - przyp.red). Znakomicie bawiliśmy się podczas drugiego piątkowego wernisażu w "Ander Pasydż", gdzie chłopcy (Jakub Słowik i Łukasz Borowiecki, dołączył do nich również Bartosz Żołyński) prezentowali prace komiksowe, o różnej tematyce. Świetnie zaprezentowała się też rockowa kapela z Krakowa - Chemical Addiction. Wiele ciepłych słów zebrał Egil Bjornsson za wieczór autorski ze swoją poezją ... Ale wydarzeń artystycznych było naprawdę wiele.
Czy wszystko się udało ?
Z programu imprezy wypadła w sobotę parada "art nuwo". Był to rodzaj naszego protestu przeciwko kradzieżom, które spotkały kilku uczestników przeglądu dzień wcześniej. Gdy my przeżywaliśmy początek imprezy jacyś złodzieje myszkowali po kieszeniach naszych ubrań pozostawionych w przedsionku Galerii... Ale poza tym "zgrzytem", wszystko udało się wspaniale. Jesteśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję już niebawem zorganizować kolejne imprezy "niezależnych".
Pierwsza szansa już za niecałe dwa tygodnie. Galeria Miejska przygotowuje imprezę ART FEST, do wzięcia udziału w niej zostaliśmy zaproszeni. W kawiarni "Do rzeczy" (ul. Rybna) do tej pory można natomiast oglądać prace fotograficzne, plastyczne i komiksy, które pozostały po październikowym przeglądzie. Zapraszamy.


Po udanym przeglądzie pozostał też specjalnie wydany tomik, zatytułowany "obiekty wierszopodobne".
W przedmowie członków stowarzyszenia do tej publikacji czytamy coś na kształt manifestu :

Jesteśmy młodymi twórcami i nie chcemy ginąć wśród kolorowych billboardów i blokowisk, chcemy zaznaczyć swoją obecność na tle szarych ulic! Nasza działalność ma na celu zebranie ludzi o podobnych nam zainteresowaniach i zrezeszenie ich wokół idei tworzenia/dawania innym alternatywy dla tego, co podaje nam dzisiejszy świat, co usiłują podać nam media.
Zależy nam na wszystkich, tych Wielkich i tych Małych, którzy tworzą do szuflady, bo niezrozumienie otaczającej ich rzeczywistości nie pozwala im zaistnieć (...) Stawiamy przede wszystkim na niezależność myśli twórczej, autentyczność zapisu rzeczywistości, nieufność wobec utartych schematów, kanonów. Nieraz jest nazywane sztuką to, co nią nie jest, lub jest nią tylko pozornie , a nie sztuką, to co nią w istocie jest ... a sztuka to po prostu wszystko, co nas otacza, ona jest w nas, bo wszystko jest sztuką ...


Małgosia Budzik pozostawiła w naszej redakcji kilka egzemplarzy tomiku dla inTARnautów. Aby go dostać wystarczy do nas po prostu przyjść (Rynek 12). Dobrze też napisać do nas e-maila (tarnow@okay.pl), upewniając się, czy jeszcze posiadamy publikację.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 1)Dodaj komentarz
(06-11-2004) A-TOM-an :
Nie chcę być odbierany jako malkontent. Poszedłem sobie na wernisaze w piatek w trakcie trwania tej imprezy. I ... czułem się jak intruz. Fajnie, że nazywacie imprezy otwartymi, ale nie potraficie stworzyć atmosfery na przyjęcie autorów spoza waszego środowiska. świetnie się bawiliscie, to było widać i słychać, ale ... pomyślałem sobie "towarzystwo wzajemnej adoracji". Widziałem też inne osoby, które czuły się trochę zażenowane. życzę wam wszystkiego najlepszego, ale następnym razem najpierw nastawcie się na przykmowanie obcych, przybywających ludzi a już potem, po ich wyjsciu lub "zintegrowaniu" bawcie się,śmiejcie, dowcipkujcie, pijcie ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947