To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Odtwarzanie cmentarza wojennego nr 202    -   21/11/2011
Zapomniana nekropolia...
Trwają prace nad odtworzeniem cmentarza wojennego nr 202 usytuowanego na zbiegu ulic Szpitalnej i Matki Bożej Fatimskiej – poinformował tarnowski magistrat. W zeszłym roku zrealizowano pierwszy etap prac, który obejmował m.in. wykonanie alejki głównej oraz pomnika głównego.

Ogloszenie

Aktualnie realizowany jest drugi etap inwestycji. Obejmuje on wykonanie ogrodzenia od strony zachodniej włącznie z bramą cmentarną. Koszt tej inwestycji to prawie 80 tysięcy złotych. Dodatkowo, w przyszłości, zostaną odtworzone kwatery oraz powstanie ogrodzenie od strony wschodniej.

O cmentarzu nr 202 pisaliśmy w lipcu ub. r. Przypomnijmy, że składa się on z trzech zespołów grobów wojennych zlokalizowanych na terenie starego cmentarza garnizonowego. Po wybuchu I wojny światowej, zaczęto na nim grzebać żołnierzy wszystkich walczących armii, stąd spoczywają w tym miejscu żołnierze armii austro-węgierskiej, rosyjskiej i niemieckiej. Z dokumentacji archiwalnej wynika, że na cmentarzu tym znajdowały się 193 mogiły wyposażone w nagrobki z krzyżami żeliwnymi i tablice emaliowane oraz kamienny obelisk stanowiący pomnik główny. W sumie liczba pochowanych na cmentarzu osób wynosi 1 485, w tym 682 żołnierzy jest znanych z nazwiska. Daty śmierci pochowanych zawierają się w przedziale od początku wojny do 25 maja 1915 roku.
Pierwsze zniszczenia na cmentarzu miały miejsce w okresie II wojny światowej. Zniszczono wówczas bramę cmentarną, pomnik, zniszczono i usunięto cześć nagrobków, a na terenie cmentarza wykonano gniazda karabinów i stanowiska artylerii.
Dalsza dewastacja, po roku 1945, spowodowana była brakiem stałej opieki nad cmentarzem. Z chwilą uzyskania decyzji o jego zamknięciu usunięto z tego terenu wszystkie pozostałości związane z wyposażeniem - resztki ogrodzenia, pomników, krzyży i tablic nagrobnych.
W 2009 opracowania została dokumentacja techniczna odtworzenia. Środki na ten cel, blisko 20 tysięcy złotych, pozyskano od Wojewody Małopolskiego. Jak informował w lipcu 2010 r, rzecznik UMT, było to możliwe dzięki zabiegom prezydenta Ryszarda Ścigały.

Nekropolią opiekowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 23, Gimnazjum nr 8 i XIX Liceum Ogólnokształcącego oraz harcerze (1 Tarnowska Wędrownicza Drużyna Harcerska. Ze strony tej drużyny pochodzi zamieszczone zdjęcie z 2010 r).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:01:20
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html