Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Łowczówek przyniósł wolność ...   -   03/11/2004
W tym roku przypada 90 rocznica Bitwy pod Łowczówkiem, którą pod Tarnowem stoczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji uroczystości przygotowane w niedzielę 7 listopada na Cmentarzu Legionowym będą miały wyjątkowy charakter. Bitwa legionistów rozegrała się na Święta Bożego Narodzenia 1914 roku. Była krwawa, poległo w niej 128 żołnierzy Piłsudskiego. Przeszła do legendy, ale też wiązała się z nią pewna przepowiednia ...

Ogloszenie
>

Kazimierz Bańburski tak o niej pisze :
"W początku XX w. krążyła po Tarnowie i okolicy legenda, która poniekąd, miała się w kilkanaście lat później sprawdzić prawie co do joty. Jest to zapewne zwykły zbieg okoliczności. Otóż głosiła ta opowieść, iż Polska dotąd nie odzyska niepodległości, dopóki wody Dunajca opodal Góry św. Marcina nie zaczerwienią się od krwi. Miały więc nadejść - przewidywano - straszne wojenne kataklizmy, kończące się jednak radosnym, długo oczekiwanym dniem wolności. W 1914r. wybuchła I wojna światowa. Powstały Legiony Polskie. Pierwsza większa bitwa I Brygady Legionów stoczona została pod Tarnowem, tuż za Górą św. Marcina - pod Łowczówkiem - w wigilię i Boże Narodzenie 1914r. Gdy przewożono przez Dunajec rannych, woda rzeki poczerwieniała od krwi. Wkrótce Tarnów, jako pierwsze miasto w Polsce, odzyskał niepodległość, 31 października 1918r. o godzinie 8 rano, kilka godzin wcześniej niż Kraków. Święto niepodległości obchodzimy 11 listopada, czyli w dzień Św. Marcina, patrona kościoła, który dał nazwę górze. Przepowiednia z początku minionego wieku - jeśli ktoś w ogóle w nią wierzy - sprawdziła się ! Wolność Tarnowa była zwiastunem wolności dla całego kraju."

Większość poległych w trakcie bitwy legionistów została pochowana na Cmentarzu Legionowym w Łowczówku, gdzie przed wojną odbywały się co roku patriotyczne uroczystości niepodległościowe.

Od sześciu lat takie uroczystości na Cmentarzu Legionowym organizuje - w niedzielę przed 11 Listopada - starostwo powiatowe. Stąd najbliższy zlot niepodległościowy w Łowczówku, połączony z powiatowymi obchodami Święta Niepodległości, odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 7 listopada.

- Tradycyjnie uroczystości rozpoczniemy mszą świętą odprawioną na Cmentarzu Legionowym, która będzie celebrowana przez księży z Pleśnej i Tuchowa - mówi Ryszard Żądło z tarnowskiego starostwa, który przygotowuje zlot niepodległościowy w Łowczówku. - Po mszy odbędzie się część oficjalna uroczystości, wtedy odczytany zostanie apel poległych i będzie salwa honorowa.

Po części oficjalnej zapłonie ognisko i śpiewane będą pieśni legionowe. Uczestnicy uroczystości będą mogli skosztować grochówki żołnierskiej przygotowanej przez tarnowskich harcerzy z Komendy Hufca ZHP. Atrakcją ma być pokaz hippiczny w wykonaniu szwadronu jazdy konnej z Tarnowa, którego uczestnicy zaprezentują się w strojach legionistów.

Z okazji 90. rocznicy Bitwy pod Łowczówkiem promowana będzie książka autorstwa Józefa Kozioła, nauczyciela i historyka z Tuchowa. Józef Kozioł na nowo zredagował książkę swojego autorstwa wydaną przed kilku laty. Obecne wydanie tej pozycji traktującej o Bitwie pod Łowczówkiem ma większą liczbę zdjęć i bardziej szczegółowe opisy. Książkę będzie można kupić podczas uroczystości.

Rozprowadzane będą widokówki przedstawiające zdjęcie Cmentarza Legionowego w Łowczówku. Tym sposobem organizatorzy chcą zdobyć pieniądze na prace konserwatorskie.

W swojej historii cmentarz legionowy w Łowczówku był remontowany kilka razy, ale kompleksowy jego remont - zgodnie z dokumentacją archiwalną - odbywał się na przestrzeni ostatnich trzech lat. W tym roku remontowana była kaplica cmentarna, którą przywrócono do pierwotnego wyglądu. (Smol)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 3)Dodaj komentarz
(06-11-2004) Monika M. :
nie znałam tej legendy. ciekawa i pozwalająca na dumę z historii regionu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(04-11-2005) OiO :
Prosze nie mylic Zlotu Niepodleglosciowego, ktory odbedzie sie 7(siodmego) w poniedzialek z uroczystosciami niedzielnymi 6-tego listopada o godz. 11.00. Pozdr.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(07-11-2005) lolita :
spoko spoko

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947