To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Zamiary UMT: likwidacja Szkoły Podstawowej nr 19, przedszkoli nr 9, 22 i 23 oraz przeniesienie przedszkola nr 27 (film)    -   23/11/2011
Zniknie 5 placówek oświatowych ?
Na środowej konferencji prasowej w magistracie poinformowano o zamiarach reorganizacyjnych w tarnowskiej oświacie. Na grudniową sesję Rady Miasta trafią uchwały intencyjne dotyczące zamiarów likwidacji Szkoły Podstawowej nr 19 oraz trzech przedszkoli (9, 22 i 23) a także wchłonięcia Przedszkola nr 27 przez Przedszkole nr 8 na ul. Olszynowej. - Tarnowska oświata kosztuje coraz więcej, a liczba dzieci spada. Dane demograficzne nie pozostawiają złudzeń. Planowane działania dotyczące reorganizacji sieci przedszkoli wymuszane są ponadto przez wysokie koszty utrzymania niektórych placówek oraz ministerialne plany zakładające naukę sześciolatków w szkołach - mówiły wczoraj z-ca prezydenta Krystyna Latała oraz dyrektor Wydziału Edukacji UMT Bogumiła Porębska

Ogloszenie

Zobacz/posłuchaj co o powodach i szczegółach planowanej reorganizacji w tarnowskiej oświacie mówiła w środę dyrektor Wydziału Edukacji UMT Bogumiła Porębska (nagranie zawiera też odpowiedzi na pytania dziennikarzy udzielane przez z-cę prezydenta Krystynę Latała) :

Pobierz wtyczkę Flash PlayerZlikwidowane mają zostać cztery miejskie, małe, dwuoddziałowe przedszkola mieszczące się w wynajmowanych lokalach. W zamian jednak pojawi się jedno duże, w którym funkcjonować będzie aż osiem oddziałów. Przedszkole Publiczne nr 27 przy ul. Okrężnej zostanie wchłonięte przez Przedszkole nr 8 przy ul. Olszynowej, którego nowy budynek właśnie powstaje i już teraz wygląda imponująco. Do pozostałych trzech przedszkoli uczęszcza ok. 150 dzieci (sześć oddziałów).

Plany likwidacji dotyczą również placówek nr 9, 22 i 23. Jednym z powodów tej decyzji jest fakt, że od 2012 roku wszystkie sześciolatki będą musiały rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Szacuje się, że spowoduje to spadek liczby przedszkolaków o ok. 25% (ok. 900 dzieci). -Warto w tym miejscu przypomnieć, że od kilku lat placówki oświatowe zmagają się z niżem demograficznym spowodowanym zmniejszającą się liczbą narodzin w naszym mieście i kraju. Tarnów się wyludnia - mówi szefowa Wydziału Edukacji UMT.

Kolejny powód likwidacji przedszkoli nr 9, 22, 23 to względy ekonomiczne - informują przedstawiciele magistratu. Placówki te mieszczą się w wynajmowanych pomieszczeniach, za które miasto musi dodatkowo płacić. Ponadto obiekty te wymagają sporych nakładów inwestycyjnych.
W likwidowanych przedszkolach pracę stracić ma ponad 50 osób.

Włodarze miejskiej oświaty deklarują, że dzieci z likwidowanych przedszkoli będą mieć pierwszeństwo przyjęcia do dowolnie wybranego przedszkola (znajdującego się najbliżej likwidowanej placówki bądź też innego na terenie miasta). - Jak wielokrotnie informowaliśmy, tarnowska oświata pochłania ogromne koszty – to prawie połowa nakładów budżetowych i stale rośnie. Subwencja nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków - każdego roku miasto dokłada do niej dodatkowe 20 milionów złotych. Utrzymanie przedszkoli w bieżącym roku to koszt 43 milionów złotych. Co ciekawe – wzrasta liczba urlopów dla podratowania zdrowia. Rekompensata kosztów z tego tytułu, to mniej więcej tyle samo co roczne wydatki na remonty drogowe. W tej sytuacji konieczne są działania oszczędnościowe dotyczące w szczególności wykorzystania nieużywanych powierzchni oraz racjonalizacji kosztów bieżących. - mówiła podczas konferencji Bogumiła Porębska.

Podczas środowej konferencji przypomniano o tym, że w budynku obecnej Szkoły Podstawowej nr 19 od przyszłego roku szkolnego działalność może rozpocząć placówka niepubliczna. Rodziców protestujących w obronie publicznej szkoły w tym miejscu zapewniono przy tym, że do budynku przy ul. Skorupki na pewno nie przeprowadzi się młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy. Taką obawę wyrażali oburzeni rodzice, w związku z faktem, że szkołę niepubliczną poprowadzić ma Tarnowska Fundacja Dobrosąsiedzkiej Współpracy - podmiot prowadzący też działalność szkoły działającej przy tarnowskim OHP.
Protest dotyczy też formy komunikowania się władz miasta z Radą Rodziców w sprawie zamiaru likwidacji. Rada zarzuca magistratowi brak wcześniejszych konsultacji i złamanie danego przez urzędników słowa. Zdaniem rodziców uczniów "dziewiętnastki" zaledwie rok temu - w czasie kampanii wyborczej - prezydent Ryszard Ścigała oficjalnie zagwarantował, że decyzja o losie szkoły nie zostanie podjęta wbrew woli społeczności lokalnej Osiedla "Kolejowego". Do deklaracji tej nie chce odnosić się obecna zastępczyni prezydenta, która stanowisko objęła już po wyborach. Zdaniem Krystyny Latała powody likwidacji publicznej szkoły przy ul. Ks. Skorupki są jednak racjonalne i merytoryczne. Zastępczyni prezydenta twierdzi też, że wielokrotnie rozmawiała o tym zamiarze z przedstawicielami wszystkich zainteresowanych stron.
PD
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Mon, July 22, 2024 10:17:38
IP     : 35.172.230.21
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html