Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Powstaje film o Pierwszym Transporcie do Oświęcimia zdjęcia w niedzielę    -   24/11/2011
Film o Pierwszym Transporcie...
Biuro Wystaw Artystycznych – Galeria Miejska w Tarnowie oraz Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem Oddział w Tarnowie realizuje artystyczny film Huberta Czerepoka dotyczący Pierwszego Transportu do Oświęcimia, który odjechał z tarnowskiego Dworca PKP 14 czerwca 1940 roku. Zdjęcia do filmu rozpoczną się w niedzielę 27 listopada o godz. 8.00 na tarnowskim Dworcu. Montaż filmu skończony będzie przed końcem roku. Oficjalna premiera planowana jest 27.01.2012 w związku z 67. rocznicą wyzwolenia KL Auschwitz.

Ogloszenie
>

Przygotowania do filmu poprzedzało spotkanie z artystą (w ramach projektu „Alfabet polski”) oraz warsztaty dla uczniów Liceum Plastycznego w Tarnowie (14.06.2011). Realizacja filmu jest bezpośrednio związana z programem BWA Galerii Miejskiej łączącym sztukę współczesną z lokalnym kontekstem historii i miejsca oraz aktualną siedzibą Galerii – Dworcem PKP. “Dnia 27 listopada w specjalnym pociągu relacji Tarnów – Oświęcim będziemy robić zdjęcia do filmu o pierwszym transporcie więźniów, który dotarł do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Nie będzie to jednak film dokumentalny, czy historyczny, w sposób dosłowny opisujący tą tragiczną podróż. Będzie to rodzaj mrocznej etiudy, która obrazem, klimatem, dźwiękiem będzie się starała oddać klimat podróży do obozu zagłady, do „jądra ciemności“. Chciałbym oddać stan niepewności, zagrożenia, ciemności, który był udziałem wszystkich tych, których dotknęła ta straszliwa historia“ - tak o idei filmu mówi Hubert Czerepok.

Hubert Czerepok - (ur. 1973) absolwent zakopiańskiej Szkoły Kenara, oraz poznańskiej ASP, gdzie studiował w pracowniach Izabeli Gustowskiej i Jana Berdyszaka. W duecie artystycznym Magisters (ze Zbyszkiem Rogalskim) produkował absurdalne fotografie i filmy. Współpracując z Sebastianem Mendezem, opracował strategiczną grę Survivors of The White Cube - symulację świata sztuki. Aktualnie, ze Stevem Rushtonem, tworzy death-metalową grupę Children of Sodom.
Rysuje, maluje, tworzy obiekty, instalacje, realizuje wideo, animacje, wykonuje filmy found footage. Opracowuje projekty multimedialne, oraz działa w przestrzeni publicznej. Jednym z tematów przez niego podejmowanych są relacje pomiędzy fikcją i prawdą historyczną, przy czym to nie fakty same w sobie interesują artystę najbardziej, ale sposób w jaki mutują i ulegają formalnym i semantycznym przekształceniom. Obecnie adiunkt na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Realizacja filmu współfinansowana z budżetu Miasta Tarnowa
Możliwa dzięki wsparciu PKP CARGO i PKP PLK

Na zdjęciu: warsztaty artysty z tarnowską młodzieżą przeprowadzone 14 czerwca b.r. przy okazji przygotowań do filmu (fot. Marek Kalafarski).
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(24-11-2011) noo! :
Może przebije się odrobina prawdy.Po pierwsze: w I transporcie byli głównie członkowie bolszewickiej partii KPP i kryminaliści. Po drugie obóz nie został "wyzwolony". Niemcy ( a nie naziści, tych było w III Rzeszy tylu co aparatczyków PZPR za naszej komuny) uciekli znacznie wcześniej, więc Iwan nie miał czego wyzwsalac.To tak jak pisano przez tyle lat o " wyyzwoleniu"Warszawy: Nimecy ( a nie "naziści" jak każe nam mówić tzw. poprawnośc polityczna od michnika i całej tej zgrai) wysadzili ją w powietrze zaraz po Powstaniu, we wrześniu 1944. A Iwan wlazł do ruin dopiero w styczniu 1945.Nie było czego "wyzwalać"...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2011) ja78 :
Coś z tym wyzwalaniem jest na rzeczy...ale z tymi KPP i kryminalistami to już chyba autor wymyślił...dowody Panie autorze.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2011) jeszczerazja &* :
14 czerwca 1940 roku hitlerowcy deportowali do nowo utworzonego niemieckiego obozu Auschwitz pozostałą grupę 728 Polaków, głównie młodych ludzi, harcerzy, studentów, członków podziemnych organizacji niepodległościowych, żołnierzy kampanii wrześniowych 1939 roku, którzy próbowali się przedrzeć na Węgry do powstającej tam Armii Polskiej.Taka prawda Panie autorze, więc nawet jeśli byli tam osobnicy wymienieni przez Pana to na pewno nie stanowili większości....vide strona http://www.14czerwca1940.pl/in dex.php

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) Pete :
Długie lata znałem pewnego człowieka, który przybył do Oświęcimia pierwszym transportem, był On przedwojennym działaczem robotniczym. Pięć lat siedział w obozie i zmarł dopiero w latach osiemdziesiątych. Wybór kontrowersyjnego artysty dla celów realizacji tak trudnego tematu na pewno będzie budził kontrowersje konserwatywnych środowisk, ale to już ryzyko zleceniodawców.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) pamięttacie? :
Pamiętacie taką kanalię jaką był były premier PRL Ziutek Cyrankiewicz? Kapo w obozie Auschiwtz.Przeżył obóz ,wyszedł bez szwanku, został premierem, zrobionym przez Ludzi Radzieckich. A Bohaterta, majora Pileckiego, kazał zamordować, bo mógłby mu wypomnieć jego "działalność" w Auschwitz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) pamięttacie? :
Pamiętacie taką kanalię jaką był były premier PRL Ziutek Cyrankiewicz? Kapo w obozie Auschiwtz.Przeżył obóz ,wyszedł bez szwanku, został premierem, zrobionym przez Ludzi Radzieckich. A Bohaterta, majora Pileckiego, kazał zamordować, bo mógłby mu wypomnieć jego "działalność" w Auschwitz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) a ja znałem :
Znałem takiego ubeka, pana N., który przez długie lata był opieeany jako więzień Auschwitz.Oczywiście ubekiem był potem,wcześniej więźniem Auschwitz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2011) do ja78 :
To proszę sięgnąć do dokumentów historycznych ( jeślio nie zostały sfałszowane przez bezpieę".Tam się Pan dowie, kogo wywieziono.Oczywiście, było tio niemieckie ( nie nazistowskie- niemieckie!) łajdcctwo..Ale prawdzxwa prawda jest taka właśnie, że byli to członkowie KPP i inni. Gdybym ja okupował NImcy ro też wywióżlbym członków Komunistycznej Partii Niemiec do łagyrucz yli obozu koncentracyjnego, żeby mi w tej okupacji nie przeszkadzali..Oczywiście potem, na wieśc że Ruscy zblizają sie do Berlina, strzelił bym sobie w łeb.Ale co bym tedj komunistycznej zarazy nie wytłukł - to moje..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl