Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Sensacyjne fotografie w Muzeum   -   04/11/2004
Do Muzeum Okręgowego trafiło - za pośrednictwem Fundacji Budowy Pomnika Holocaustu w Berlinie - 5 sensacyjnych zdjęć dokumentujących moment likwidacji getta tarnowskiego w roku 1942 i pogrom ludności pochodzenia żydowskiego na tarnowskim Rynku. Dotychczas myślano, że zdjecia ilustrują podobny tragiczny moment ale w ... Mińsku.

Ogloszenie

- Tak sądzono wiele lat. Pod nazwą "Mińsk" zostały nawet skatalogowane w encyklopedii Instytutu Yad Vasszem w Jerozolimie – mówi dyrektor placówki Adam Bartosz. Jednak już na pierwszy rzut oka można rozpoznać na nich charakterystyczny zarys tarnowskiego Ratusza – dodaje. Na jednej z fotografii jest widoczna ściana budynku Muzeum przy Rynku 21 a przy niej rusztowanie. To pozwoliło ustalić dokładnie datę wykonania zdjęcia na 1942 rok, bowiem wtedy właśnie Niemcy odnawiali fasadę obiektu. Teraz władze Muzeum Okręgowego w Tarnowie planują rozpoczęcie starań o pozyskanie oryginałów zdjęć do swojej kolekcji. Byłby to eksponat o niespotykanej wartości historycznej – podkreśla dyrektor. Nie wiadomo w jaki sposób fotografie znalazły się w Berlinie. Możliwe, że zostały znalezione przez Rosjan.

Przypomnijmy, że w Tarnowie w pierwszych miesiącach 1942 roku mieszkało 40 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Od 11 do 19 czerwca około 10 tysięcy osób wywieziono do obozu zagłady w Bełżcu, a kilka tysięcy rozstrzelano w podtarnowskiej Zbylitowskiej Górze. I wszystko wskazuje, że na zdjęciach udokumentowano wydarzenia z tego właśnie czasu - twierdzi Adam Bartosz, dyrektor tarnowskiego Muzeum.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947