Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Maraton pisania listów Amnesty International w Tarnowie (komentarz)    -   08/12/2011
Razem mamy siłę. Możemy zmienić świat!
Pod takim hasłem 10 grudnia odbędzie się Maraton Pisania Listów, którego organizatorem jest Amnesty International w Tarnowie. Maraton wystartuje w Sali Lustrzanej przy ulicy Wałowej równo o godzinie 9.00, koniec przewidziano na godzinę 13.30.

Ogloszenie

Podczas trwania Maratonu każdy uczestnik będzie mógł napisać list skierowany do władz danego kraju, w którym dochodzi do łamania praw człowieka. Więźniowie obozów pracy w Korei Północnej, więzień sumienia z Indonezji, 20-letni bloger z Azerbejdżanu więziony za wpisy na facebooku oraz Jemenka skazana na śmierć to tylko niektóre z osób, którym będzie można pomóc. Na zainteresowanych będą czekali wolontariusze, którzy będą instruowali i objaśniali do kogo można pisać i jak sformułować tego typu przesłanie.

„Zapraszamy wszystkich mieszkańców Tarnowa do tego przedsięwzięcia. Wystarczy przyjść i napisać list, który będzie jednocześnie protestem przeciwko łamaniu praw człowieka” – przekonuje Jeremiasz Filip, organizator Maratonu w Tarnowie.

Z roku na rok coraz więcej państw i sekcji Amnesty International włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka poprzez zorganizowanie Maratonu Pisania Listów. Na świecie powstało 636 tysięcy apeli (listy, kartki, faxy, emaile, SMSy), które skierowane były do władz w danym państwie, bądź były listami wsparcia do osób w zagrożeniu lub do ich rodzin. Najwięcej listów powstało w Polsce – 145 195, dalej znajduje się Francja gdzie powstało 120 000 apeli i Stany Zjednoczone – 60 441 listów.
Warto dodać, że w organizację Maratonu włączył się również Urząd Miasta Tarnowa.

Komentarz
AI ma bez wątpienia ogromne zasługi i dzięki jej akcjom uratowano wiele istnień ludzkich. Z pewnością warto włączyć się w każdą akcję, ratującą konkretne istnienia ludzkie. Warto jednak pamiętać, że od jakiegoś czasu Amnesty International uważa, że nie narodzone dzieci – nie są ludźmi, a prawo do ich mordowania – jest „prawem człowieka” (na razie w przypadkach gdy ciąża zagraża zdrowiu matki lub jeśli pochodzi z gwałtu lub kazirodztwa). M.in. z tej przyczyny część członków odeszła z tej organizacji, zaś Watykan wezwał katolików do zaprzestania wspierania AI.
W kontekście praw człowieka warto też zwrócić uwagę na nasilające się na całym świecie prześladowania, a nawet masowe pogromy chrześcijan – i to nie tylko w krajach muzułmańskich. Fakt, iż chrześcijanie są najbardziej prześladowaną „grupą religijną” na świecie, przez wiele lat był przez Amnesty International niedostrzegany. Podobnie jak niedostrzegany jest fakt, iż chrześcijanie, w szczególności zaś katolicy, prześladowani są również w wielu krajach Europy, za sprawą przepisów prawnych, wymierzonych w wolność sumienia i prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami (np. odnośnie „homoindoktrynacji” w szkołach, a nawet w przedszkolach). Dziś AI niestety coraz częściej staje się narzędziem szerzenia ideologii, którą najogólniej można określić jako „polityczna poprawność”, w odczuciu wielu osób stopniowo odchodząc w ten sposób od celów, którym pierwotnie służyła. Obecnie AI należy do koalicji „Social Watch” (do której należy m.in. Kampania Przeciw Homofobii), poświęcającej wiele uwagi m.in. takim kwestiom jak „prawa reprodukcyjne”, „nierówne traktowanie kobiet i mężczyzn” - w tym w polityce (czytaj: parytety), czy „niedostateczne” prawa gejów, lesbijek, osób transseksualnych itp.
Amnesty International Polska od 2002 roku przyznaje „Pióra Nadziei” za najlepszy tekst poświęcony prawom człowieka – w jury tej kapituły zasiadał m.in. Konstanty Gebert (Dawid Warszawski) z „Gazety Wyborczej”. I tak tytułem przykładu – w 2007 roku Tomasz Kwaśniewski otrzymał tę nagrodę za publikację „Gej i lesbijka uczą dzieci twoje”, poświęconą doświadczeniom nauczycieli – homoseksualistów w Polsce.

Z pewnością jednak warto pisać, czy podpisywać listy w obronie prześladowanych. To nasz chrześcijański obowiązek. Nie tak dawno, bo w październiku b.r. cytowaliśmy nagłośniony przez „Gościa Niedzielnego”, wcale nie odosobniony przypadek Asi Bibi z Pakistanu, matki pięciorga dzieci, która została skazana za śmierć przez powieszenie, za wypowiedzenie do swoich koleżanek słów: „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzech świata. Nie zrobił tego dla was Mahomet”. Wciąż mamy szansę ją uratować: petycję w obronie Asi Bibi można podpisać na anglojęzycznej stronie: http://www.callformercy.com, zaś na polskiej stronie http://www.gpch.pl/index.php/akcje/48-akcje-wsparcia/575-pomoz-uwolnic-asie-bibi można też znaleźć instrukcję w języku polskim, która może ułatwić złożenie tego podpisu.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 © 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl