Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Poseł Michał Wojtkiewicz – o nieprzemyślanych działaniach oszczędnościowych samorządów w oświacie    -   13/12/2011
W sprawie zamykania szkół i przedszkoli...
„Niektóre samorządy lokalne w regionie tarnowskim, w tym samorząd Miasta Tarnowa, nasiliły w ostatnim czasie działania, których celem jest zmniejszenie wydatków na oświatę poprzez likwidację czy przekształcenia szkół i przedszkoli. Spotykają się one ze sprzeciwem lokalnych społeczności, nie mogących się pogodzić z tym, że tracą placówkę w wiosce czy na osiedlu, traktowaną jako ośrodek, wokół którego przez lata koncentrowało się życie kulturalne i społeczne. Zwracają też uwagę na niedogodności, jakie stworzy dowożenie dzieci do odległych o kilometry budynków” - czytamy w otrzymanym stanowisku posła Michała Wojtkiewicza - w sprawie działań oszczędnościowych samorządów w oświacie oraz zamykania małych szkół i przedszkoli.

Ogloszenie
>

A oto treść niniejszego pisma:
”Rozumiem władze samorządowe, które z niepokojem patrzą na rosnące koszty utrzymywania placówek oświatowych. Wskaźniki ekonomiczne nie mogą być jednak w tym przypadku jedynym kryterium. Przy decydowaniu czy dana szkoła lub przedszkole ma istnieć albo zniknąć z mapy oświatowej gminy czy miasta trzeba przede wszystkim uwzględnić dobro dziecka. Fakt, że rodzice tak bronią małych szkół czy przedszkoli, powinien dawać wiele do myślenia. Bo znaczy to, że są to placówki przyjazne ich pociechom, że są po prostu zadowoleni z ich funkcjonowania (a kto nie chciałby jak najlepiej dla swojego dziecka?).

Niestety, polskie prawo nie sprzyja istnieniu i rozwojowi takich małych, środowiskowych placówek, bo samorządy muszą z własnego budżetu do nich sporo dopłacać. Sytuacja zmienia się, gdy stają się niepublicznymi – wówczas niejednokrotnie całkiem nieźle sobie radzą finansowo. W czym jest problem? Otóż samorząd zobowiązany jest do przestrzegania Karty Nauczyciela, a podmiotu niepublicznego już ona nie obowiązuje. Czy tak być powinno? Dlaczego prezydent, burmistrz czy wójt, pragnący rozwijać małą, przyjazną uczniom szkołę nie może posługiwać się takimi samymi instrumentami, jak np. fundacja czy stowarzyszenie?

Wystąpię w tej sprawie z interpelacją poselską do Ministra Edukacji Narodowej. Będę zabiegał o przygotowanie rozwiązań prawnych, w tym o uelastycznienie w pewnych paragrafach ustawy dotyczącej nauczycieli, aby mniej liczne ale sprawdzone placówki, znajdujące się blisko miejsca zamieszkania ucznia, nie musiały być zamykane.

Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że likwidując szkołę czy przedszkole powinno się obliczać nie tylko ile pieniędzy zostanie w samorządowej kasie, ale także koszty społeczne takiego kroku. A niejednokrotnie mogą one być wyższe od uzyskanych oszczędności. Przy okazji pragnę zapytać: czy zamykające placówki samorządy dysponują taką analizą? Warto też mieć na uwadze to, że przerzucanie kosztów z samorządów na ubożejących przez złą sytuację gospodarczą kraju rodziców (choćby związanych z dowozem dziecka) nie jest właściwym postępowaniem. Zwłaszcza wobec zagrożenia zapaścią demograficzną.”


Podpisano: poseł Michał Wojtkiewicz
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(13-12-2011) moherowy hipis :
Jestem bardzo zdziwiony szybkością z jaką poseł Wojtkiewicz reaguje na problemy mieszkańców powiatu tarnowskiego. Toż sprawa przedszkoli wypłyneła nie dalej jak kilka tygodni temu, a poseł już zdążył zabrać w tej kwestii głos. Podobnie sprawa ul Krakowskiej, interwencja była szybka i zdecydowana już po 4 miesiącach od zaistnienia problemu. Brawo, takich polityków trzeba nam więcej.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-12-2011) otto :
hehehehe..:) ale sobie humor poprawiłem:)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-12-2011) ttt :
a może ktoś z urzędu napisze ,jak wygląda program dobrowolnych odejść???ilu np strażników miejskich jest na wypowiedzeniu??? myślę ze nikt- a i w urzędzie oprócz emerytów nikt nie odejdzie, bo tyłki uratują im nauczycielki z przedszkoli, ze szkoły 19 i pracownicy izby wytrz.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-12-2011) obywatel Tarnowa :
Wg. mnie znowu puste gadanie w stylu pisowskim.Tyle gadania a nic w kwestji skad nalezy doplacac do tych plasowek ktore sa puste.Kto to ma utrzymywac i to w imie socjalu jaki ponoc musi byc -bo nadal mamy PRL.Wszystko pieknie ladnie ale powiedzcie panowie jak i skad nalezy brac te kase.Moze tak zrobcie cos w kwestji przyrostu naturalnego np.in-vitro miejsca pracy ,dochodu w rodzinie,edukacje itd.itd.To spowoduje ze puste szkoly i przedszkola same sie zapelnia.Od populistycznego gadania nic nie powstanie.Ostatnio dla znajomych probowalem znalezc jakies informacje,strony internetowe w rejonie Tarnowa na temat domow opieki spolecznej,miejsca dla czlowieka chorego i nie mogacego sie utrzymac ..i co ...pustki zadne linki i informacje.Problemow jest setki a gadania bez sensu- tysiace

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-12-2011) do obywatela Tarnowa :
ale likwidowane przedszkola nie cierpią na brak dzieci...wręcz przeciwnie jest tam pełny stan!!!! i nigdy na brak dzieci nie narzekały!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) ok :
pismo dobre, gramatycznie poprawne , metytorycznie także tylko co z tego winika ? - jaki jest jego cel ? bo chyba żaden

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) churzw :
Ktoś to ładnie Posłowi npisał

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) imadło :
Nie będzie żłobków, przedszkoli i szkół, ale za to jakże okazałe europejskie skwerki z fontannami będą! To ewenement w naszym układzie planetarnym!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) mak :
A co na to pani poseł Augustyn siedzi cicho jak mysz pod miotłą i brak jej poselskiej odwagi na zbranie głosu

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) Weredyk :
A i ukonstytuowany " frajer roku" Ziutek dziwnie zamilkł

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl