To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Środowisko medyczne – na rzecz budowy hospicjum    -   13/12/2011
Niezapomniany koncert
To może być kamień milowy dla tarnowskiego życia społecznego i kulturalnego. W niedzielę, 11 grudnia grono kilkudziesięciu lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, ratowników i studentów nauk medycznych, przy wypełnionej po brzegi sali Tarnowskiego Teatru im. L. Solskiego (z dostawkami) – prezentowało na scenie swoje pasje i talenty, by tym niecodziennym koncertem wesprzeć ideę budowy Hospicjum Via Spei. Były wspomnienia, relacje – jak prezentacja z pracy w szpitalu w RPA Anny Warchoł, były wiersze, pokazy taneczne, popisy wokalne i instrumentalne, stojące nie raz i nie dwa na bardzo wysokim poziomie. M.in. uwagę zwracał śpiewający w czterogłosie, stworzony „naprędce” chór „Panaceum” , pod dyrekcją wieloletniego dyrygenta Chóru Polskiego Radia w Krakowie Włodzimierza Siedlika (odbyło się tylko 5 prób!); z kolei doktor Antoni Sydor, na co dzień ordynator oddziału chorób wewnętrznych i nefrologii z ośrodkiem dializ w „Łukaszu” zaprezentował się jako pianista, wykonując Mazurek B-dur Opus 7 Nr 1 Fryderyka Chopina; Justyna Turaj, pielęgniarka w Zakładzie Radioterapii przepięknie wykonała piosenkę „Kocham cię życie” W. Korcza i W. Młynarskiego, zaś w prawdziwe zdumienie publiczność wprawiła Katarzyna Plewniak, pielęgniarka w Center-Medzie, brawurowo wykonując arię z I aktu opery „Carmen” G. Bizeta, czy w duecie ze Zdzisławem Wojtynkiewiczem, fizjoterapeutą, absolwentem Medycznego Studium Zawodowego w Tarnowie – śpiewając fragment z I aktu operetki I. Kalmana „Księżniczka Czardasza”...

Zachęcam do wysłuchania reportażu :

Ogloszenie

Rzecz jasna wszystkich wykonawców wymienić nie sposób. Pisząc jednak o tym wydarzeniu jako o „kamieniu milowym”, czynię to z dwóch powodów: po pierwsze, cieszący się tak wielkim zainteresowaniem (szkoda że nie radnych i władz miasta) koncert odbywał się dla szlachetnej idei budowy hospicjum. Po drugie – zdumiewa i cieszy, jak wiele talentów i pasji przejawia tarnowskie środowisko medyczne, które potrafiło się zorganizować dla potrzeby tej inicjatywy. Czy zatem wreszcie Tarnów, w większym niż dotąd stopniu zacznie tętnić tego rodzaju kulturalnymi przedsięwzięciami, animowanymi i tworzonymi przez rodzimych pasjonatów, nie zaś przez instytucje? Czy doczekamy się chwili, kiedy w podobny sposób zechcą się zaprezentować inne grupy zawodowe, choćby i sędziowie, osoby związane z zawodami prawniczymi? Przed kilkudziesięciu laty, przed wojną, to m.in. oni animowali amatorski ruch kulturalny w naszym mieście, pozwalając sobie nawet na wystawianie szopek satyrycznych. Czy przyjdzie dzień, gdy rozmaite, twórcze środowiska zaczną śmielej wychodzić z różnymi propozycjami, zaczną się ze sobą integrować, wymieniać doświadczeniami, łączyć siły, tworzyć wspólnie różne inicjatywy pokazując, choćby na niwie kulturalnej, że Tarnów ma potencjał, że tętni w nim prawdziwe, nie instytucjonalne życie pełne ludzkich pasji i inicjatyw, że nasze miasto nie jest tylko biernym konsumentem tego, co przychodzi z zewnątrz lub co zaprezentują przywiezieni „profesjonaliści”?
Oczywiście i dziś działają w Tarnowie różne stowarzyszenia, realizowane są różne szczytne inicjatywy – czasami jednak chciałoby się więcej międzyśrodowiskowej współpracy. I większego, bardziej aktywnego, świadomego udziału społecznego w rozmaitych, nie tylko kulturalnych przedsięwzięciach. Udziału – przede wszystkim ze strony elit, od których wymaga się więcej, oczekuje się dobrego przykładu.
Dlatego wiele sobie po minionym koncercie obiecuję. Zawstydziliście Państwo wielu. Może zacznę wierzyć, że coś takiego jak „społeczeństwo obywatelskie” jednak w Polsce potrafi zaistnieć.

Organizatorami tego unikatowego wydarzenia kulturalnego są Okręgowa Izba Lekarska w Tarnowie, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie we współpracy z Fundacją Kromka Chleba.
Sponsorami wydarzenia są Karpacka Spółka Gazownictwa, Tauron Dystrybucja i Tauron Wytwarzanie oraz DH ZENIT i firma Bruk Bruk - Bet.

M. Poświatowski

fot. www.tarnow.pl
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, June 19, 2024 04:02:18
IP     : 100.28.2.72
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html