Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
  Tarnów w dyskusji na temat finansów polskich miast (komentarz)    -   14/12/2011
Zaciskanie pasa i spóźniony apel
Samorządy zmuszone zostaną do zaciśnięcia pasa kosztem rozwoju i dalszych inwestycji. To skutek regulacji, które proponuje Ministerstwo Finansów – zauważył tarnowski magistrat, wyraźnie zdziwiony tym, o czym było wiadome od dawna. W polskich miastach sytuacja staje się coraz bardziej napięta, głos w tej sprawie zabierają kolejne gremia. Z apelem do władz centralnych występują także władze Tarnowa. -Będziemy zmuszeni do ostrych cięć, ale nie chcemy by miasto popadło w gospodarczą stagnację. Obudziliśmy Tarnów, wykonane zostało szereg inwestycji, na które w najbliższych latach nie byłoby szans. Wzrósł majątek miasta, który zostanie dla pokoleń. To samorządy mają największy wpływ na przemiany w kraju, ale teraz grozi im zamrożenie gospodarki – mówi prezydent Ryszard Ścigała. Apel władz miasta trafi w najbliższym czasie do wojewody małopolskiego jako przedstawiciela rządu oraz parlamentarzystów.

Ogloszenie

Jak czytamy w nadesłanym komunikacie, polityka władz centralnych zmierza do zmniejszenia deficytu sektora finansów publicznych z 7,9 proc. PKB do 2,9 proc. na koniec 2012 roku. Co więcej, gdy po 2014 roku zmienią się progi dotyczące zadłużenia (60% - ogólny wskaźnik zadłużenia, 15% - wskaźnik obsługi długu), jego limit będzie liczony według wzorów, znajdujących się w znowelizowanej ustawie o finansach publicznych. Nowa metoda wyliczeniowa będzie skutkowała brakiem ogólnego limitu zadłużenia, ale w przypadku miasta takiego jak Tarnów wskaźnik obsługi długu będzie mógł wynosić maksymalnie 8 – 9 %.
Jakie mogą być skutki? Tak mały wskaźnik obsługi długu będzie skutkował znacznemu spowolnieniu tempa inwestowania. -Mówiąc obrazowo - pieniądze będą wolniej przepływać przez budżet i nie będziemy mogli na tyle szybko uwalniać środków, aby inwestować. Ograniczy to możliwość pozyskiwania środków z Unii Europejskiej, bo nie będzie pieniędzy, aby zapewnić wkład własny – wyjaśnia skarbnik Sławomir Kolasiński.

Jednocześnie wzrastają koszty wykonywania zadań – dobitnym przykładem jest oświata będąca największym biorcą środków z budżetu miasta. Teoretycznie subwencja ogólna powinna pokrywać funkcjonowanie całej oświaty w mieście. Rzeczywistość jest taka, że do rządowej subwencji w roku 2010 dopłaciliśmy ok 67 milionów złotych, a w 2011 – 78 milionów.
Z drugiej strony trzeba mieć świadomość, że wraz ze spadkiem liczby uczniów spadła wysokość subwencji oświatowej. Należy to zderzyć z liczbą nauczycieli, która nie zmieniała się proporcjonalnie do liczby uczniów.
Planowane działania dotyczące reorganizacji sieci przedszkoli wymuszają ponadto wysokie koszty utrzymania niektórych placówek oraz ministerialne plany zakładające naukę sześciolatków w szkołach. -Jeżeli ten ostatni aspekt ostatecznie nie dojdzie do skutku, być może działania oszczędnościowe prowadzone będą na mniejszą skalę. Ale teraz zmuszeni jesteśmy do oszczędności – mówi zastępca prezydenta Krystyna Latała.
Jak informowaliśmy, zostanie podjęta procedura likwidacyjna dla czterech miejskich przedszkoli mieszczących się w wynajmowanych lokalach. W zamian jednak pojawi się jedno duże, w którym funkcjonować będzie aż osiem oddziałów. Jego budowa jest już na ukończeniu, a nowy budynek już teraz wygląda imponująco.
Plany likwidacji dotyczą również placówek nr 9, 22 i 23. Mieszczą się one w wynajmowanych pomieszczeniach, za które miasto musi dodatkowo płacić. Ponadto obiekty te wymagają sporych nakładów inwestycyjnych.
Dodajmy, że dzieci z likwidowanych przedszkoli będą mieć pierwszeństwo przyjęcia do dowolnie wybranego przedszkola (znajdującego się najbliżej likwidowanej placówki bądź też innego na terenie miasta).

Miasto ma przygotowany pakiet antykryzysowy – dotyczy to m.in. racjonalizacji gospodarowania majątkiem, ograniczenia wydatków bieżących, w tym na administrację, ale z drugiej strony także wzrostu dochodów miasta i uszczelnienia systemów opłat, czy dalszych przedsięwzięć na rzecz nowych inwestycji. -Dyrektorzy miejskich jednostek i placówek, którym powierzono w zarząd majątek miejski zobligowani są do skrupulatnej troski o wydatki eksploatacyjne – począwszy od energii – bo tu zainwestowaliśmy grube miliony w termomodernizację, po koszty wynikające z utrzymywania pustostanów, ochrony, sprzątania itd. – zapowiada szef tarnowskiego samorządu.

Komentarz
Cóż, nie jestem sympatykiem zadłużania się samorządów i uchwalania deficytów (o ile pamiętam wpisanie do Konstytucji RP zakazu ich uchwalania, postulował na początku lat 90-tych, wyśmiewany z tego powodu Janusz Korwin – Mikke).
Jednak obawy prezydenta Tarnowa Ryszarda Ścigały wobec groźby „zamrożenia gospodarki” samorządów co najmniej dziwią. O zamiarach Ministerstwa Finansów i tzw. „regule wydatkowej” wiadomo było od dawna, od kilkunastu miesięcy. Prezydent pytany przez nas przy okazji konferencji prasowych – bagatelizował ten, dokładnie przez nas wskazywany, problem. Możliwości widzę więc dwie – albo prezydent okazał się niekompetentny w tej kwestii ("kompetencję" władz tarnowskiego magistratu w zakresie układania budżetu i „zdolności prognostycznych” wykazało dopiero co stowarzyszenie KoLiber (artykuł „Tarnów bez długu!” z 2 grudnia b.r.) - albo wcześniejsze lekceważenie zagrożenia ministerialnymi planami, wynikało z faktu zbliżających się wyborów.
A przed wyborami, jak wiadomo, lepiej nie poruszać drażliwych tematów dotyczących koalicjanta, a już na pewno nie nagłaśniać rodzącego się potencjalnie konfliktu.
Z zaistniałej sytuacji płynie jednak dla naszych tarnowskich włodarzy jeden plus – zamiast mówić o zadziwiająco mylnych prognozach samorządu, czy o wzroście wydatków bieżących jako głównym czynniku windującym poziom zadłużenia Tarnowa – konieczność radykalnych, niekoniecznie trafionych budżetowych cięć czy zahamowania lub zrezygnowania z planowanych inwestycji, wytłumaczyć będzie można działaniami Ministerstwa Finansów. Sprytnie. Obywatele nie mogą tego i innego resortu rozliczyć przez najbliższe 4 lata (było to możliwe jeszcze kilka tygodni temu, gdyby oczywiście dziś "oburzeni" i "protestujący" postawili ten temat publicznie w kampanii).
W tym kontekście wystosowywanie akurat teraz „apelu” do Wojewody czy parlamentarzystów, to swego rodzaju „musztarda po obiedzie” i działania pozoracyjne. Prezydent miał dość czasu, by w porozumieniu z innymi samorządami próbować przedsięwziąć odpowiednie kroki. Kiedy się jest w koalicji z rządzącym ugrupowaniem, lub wręcz startuje się z jego błogosławieństwem i finansowym wsparciem – protestowanie przeciwko koncepcjom tego ugrupowania, gdy właśnie są zaprowadzane (i wiedziało się o nich od roku !) - to faryzeizm najczystszej wody.
Nie można jednocześnie zjeść ciastka i mieć ciastka. Obecna reakcja Ryszarda Ścigały, „zdumienie” czy też „oburzenie” biegiem wydarzeń akurat teraz, jest dla mnie równie wiarygodna, jak wczorajszy „marsz w obronie niepodległości” w wykonaniu PiS, który przemierzył ulice Warszawy w 30. rocznicę nie tylko wybuchu stanu wojennego, ale też w niechlubną czwartą rocznicę podpisania Traktatu z Lizbony, którego kształt, obejmujący rezygnację z naszej suwerenności wynegocjował dla "nas" ... premier Jarosław Kaczyński.

I taki też będzie prezydencki przekaz na najbliższej sesji – kierowany do „zmiękczanych” w ten sposób radnych, czy do rodziców likwidowanych placówek: „to nie my, to oni”. „Musicie towarzysze, zrozumieć...”. „Chcieliśmy dobrze, ale wyszło jak zwykle...”

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 10)Dodaj komentarz
(14-12-2011) woj :
miasto ma przygotowane pakiety antykryzysowe tzn. co ? Zakup nowego auta dla zastępców, zwolnienie /nazywane dobrowolnym/ urzędników, a pozyskanie na ich miejsce lepiej opłacanych/ po linii parti/i, teraz pozamykanie szkół i przedszkoli a tym samym kolejne zwolnienia...I tak Ryszard Wspaniały pojmuje oszczędności /zapomniałem o wojażach zagranicznych/, które mają przynieść korzyści dla naszego miasta/ te korzyści to wystawa na forum fotografii naszego wspaniałego prezydenta/..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) haha :
jakie pakiety?????oprócz zamykania przedszkoli i oddawanie szkoły w rece kolesi-to jakie???w kilku budynkach urzędu jest tylu znudzonych urzędników, że szkoda gadać-3 v-ce-po co??????żeby im auta kupować- opamiętajcie się wreszcie -zacznijcie oszczędności od góry!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) ucieszony :
Poświatowski, czy już nawet nie potrafisz normalnie skrytykować, tylko zawsze ci się coś ulac ulać z tymi "towarzyszami"? Może do żony tak w domu się zwracasz i ci się przedłużyło? Lecz się człowieku jak najszybciej!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) fly :
KoLiber ostrzegał a magistrat wmawiał, że problemu nie ma i do prognoz odsyłał jednoczesnie pouczając z zasad ich konstruowania=) jak widać i to i to okazało się zwykłym mydleniem oczu a magistrat się skompromitował tworząc bezsensowne prognozy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) do ucieszony :
rację ma Pośwatowski bo sposób traktowania opinii publicznej i argumentowania przez pana ścigałe i jego przydupasów jest podobny do Towarzyszy. Kolesie wiedza lepiej a reszta to motłoch i idioci , którym coś się zawsze wmówi, coś przemilczy, na kogoś tam zwali. byle się kręciło dla swoich i nie wsypało prawdziwych towarzyszy od którychh tak wiele zależy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) SMAFIOO :
„…!!!!”, gdyż objawem zdrowia psychicznego jest potrafić normalnie i nie po chamsku skrytykować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-12-2011) kwakwa :
"Kompetencję" władz tarnowskiego magistratu w zakresie układania budżetu i „zdolności prognostycznych” wykazało dopiero co Stowarzyszenie Hodowców Żółtych Kanarków popierane przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjacół Złotej Rybki. kwakwa czolgiem Towarzyszu kwakwa

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-12-2011) imadło :
Będzie tragedia jak koledzy z Platforny spowodują, że obecnym tarnowskim oświeconym wizjonerom braknie pieniędzy m. in. na wodę do nowych fontann - jakże utrafionych inwestycji na czas kryzysu wywołanego przez spekulantów światowej finansjery.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-12-2011) Dziemba Dziemba :
Moja propozycja oszczędności w UM: - po zakończeniu "remontu" Krakowskiej rozliczyć pana vice-prezydenta Słomkę-Narożańskiego, co automatycznie pozwoli podjąć decyzję o jego odwołaniu, a także likwidacji jednego z trzech vice-prezydentów. Tarnów nie ma obowiązku mieć trzech viceprez., wystarczy w zupełności dwóch i to najlepiej jakiś konkretnych bo Panie Skrzyniarz i Latała zbytnio się nie przepracowują. Jeden viceprezydent zapewne zarabia około 4 tysiecy złotych, co w przeliczeniu razy 12 miesięcy daje blisko 50 tysięcy złotych, czyli w ciągu trzech lat to 150 tyś zł. Poza tym skoro idzie kryzys to prezydent i radni powinni dać nam przykład oszczędzania i obniżyć swoje uposażenia o np. 10%, co także da oszczędność rzędu kilkuset tysięcy zł w skali roku. A w kwestii zakupu nowego samochodu dla viceprezydentów to zamiast wydawać 100 tyś zł na "nówkę z salonu", można kupić auto 2-3 letnie o b.dobrych parametrach za połowę tej kwoty. I ostatnia sprawa, podobno wykonawca remontu Krakowskiej nie dotrzyma terminu na luty 2012, a więc ładować mu kary za zwłokę, na tym też można zarobić - trzeba tylko chcieć... REASUMUJĄC OSZCZĘDNOŚCI ZACZNIJCIE OD SIEBIE DROGA WŁADZO!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(16-12-2011) maja :
Dziemba Dziemba 4 tys. to zbyt mało by pracować tak ciężko jako v-ce. A wszyscy raczej są nie do ruszenia , bo są po tzw linii, a każdy ma potężny zakres obowiązków i jak sam widzisz nie bardzo dają rady

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947