To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
OGŁOSZENIA i REKLAMY (arch.)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
Reklama
Reklama
Źródło: Radio MAKS
  
   Nikłe zainteresowanie rolników   -   09/11/2004
Tylko 58 rolników z czterech powiatów regionu tarnowskiego zdecydowało się na złożenie wniosków w sprawie realizacji programów rolno-środowiskowych pod kątem przestawienia produkcji na rolnictwo ekologiczne. Mieszkańcy wsi narzekają na brak informacji. Nie ma też większego zainteresowania ideą grup producenckich uprawiających owoce, którą lansuje Małopolski Rynek Hurtowy.

Ogloszenie

- Liczba zainteresowanych pakietami ekologicznymi nie jest imponująca – przyznaje wicedyrektor Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Jan Grabski. Jednak to i tak wszyscy, którzy dotychczas interesowali się ekologią. Nowych zainteresowanych powinno jego zdaniem przybywać. We wszystkich gminach rolnicy prócz rolnictwa ekologicznego mogą wybierać pomiędzy programami związanymi z ochroną gleb i wody oraz lokalnych ras zwierząt. Ci, którzy składali wnioski jako pierwsi powinni dostać dopłaty w grudniu. Ich wysokość jest zróżnicowana – mówi Barbara Pinczar z ODR-u. Wnioski w sprawie programów rolno-środowiskowych przyjmowane są przez cały rok. Najbliższy termin oceny wyznaczono w połowie stycznia. Podobnych programów w związku z akcesją ODR koordynuje więcej. Zainteresowani mogą telefonować pod numer 633 09 58.

Tymczasem alternatywne zarobkowanie dla mieszkańców wsi zamierza organizować Małopolski Rynek Hurtowy w Tarnowie. Rozpoczęły się pierwsze rozmowy w tej sprawie. W myśl wstępnych ustaleń, rolnicy mieliby się zajmować produkcją owoców miękkich, które skupowałaby firma Fritar w Tarnowie – mówi prezes giełdy Michał Świtalski.
Rozmowy z rolnikami nie są łatwe. Mieszkańcy wsi obawiają się zrzeszania w grupy producenckie. Dlatego wszystkie kwestie organizacyjne wziął na siebie zarząd Małopolskiego Rynku Hurtowego. Rozważano także produkcję ziemniaków w grupach rolniczych. Zdecydowano jednak, że jest już spore nasycenie tych warzyw w regionie tarnowskim. W Małopolsce, która uchodzi za lidera pod względem liczby grup producenckich w kraju, jest ich zaledwie jedenaście.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sat, June 15, 2024 04:24:07
IP     : 3.230.173.188
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html