Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: TEMI
  
   Salwy i pieśni dla legionistów   -   10/11/2004
Jutro mija 86 rocznica odzyskania niepodległości a w grudniu - 90 lat od krwawej bitwy pod Łowczówkiem, jaką stoczyli legioniści Józefa Piłsudskiego. 5 listopada zorganizowano tu XVI Złaz Patriotyczno – Turystyczny Szlakami Legionistów Łowczówek 2004, a w minioną niedzielę 7 XI - powiatowe uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości oraz VI Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy Łowczówek 2004.

Ogloszenie
>

Nad doliną Białej, powyżej Pleśnej i Łowczowa stromo wznosi się zalesione, pocięte wąwozami wzgórze Kopaliny (399 m npm), przez które podczas I wojny światowej przebiegał front, a którego zbocza o 200 m wysokości bezwzględnej czyniły je trudnymi do zdobycia. Doskonała panorama na dolinę rzeki i leżące za nią wzgórza Słonej Góry była dodatkowym atutem obronnym, stąd każdej armii ówczesnej wojny zależało na zdobyciu i utrzymaniu pozycji na Kopalinach. Starzy ludzie, mieszkający w tych okolicach, długo pamiętali Boże Narodzenie 1914 roku, kiedy o północne wzgórza nad Łowczówkiem biła się i trwała na swych pozycjach przez 4 dni i 3 noce I Brygada Legionów Piłsudskiego. Okupione to zostało niemałą ceną: zginęło 128 żołnierzy, w tym 38 oficerów, z walki zostało wyeliminowanych 342 rannych, kilkunastu dostało się do niewoli.

Już po raz 16. szlakami Małopolskiego Złazu Patriotyczno – Turystycznego Łowczówek 2004 licznie podążała w piątek młodzież szkolna, by oddać hołd poległym w boju, zapalić znicze i złożyć wykonane przez siebie wieńce. Złaz zorganizowany przez tarnowski oddział PTTK Ziemi Tarnowskiej, wydział edukacji i sportu UM w Tarnowie i tarnowski Harcerski Klub Turystyczny „Watra” zgromadził ponad 1120 osób; szli z Tarnowa, Piotrkowic, Łowczowa, Tuchowa i Pleśnej zdobywając odznakę Szlakami cmentarzy wojskowych I wojny światowej.

Ich wieńce były pełne inwencji twórczej; białe orły wykonane z kolb kukurydzy, kory brzozowej, ździebeł zbóż, jarzębiny, żołędzi, ziaren ryżu i kaszy gryczanej budziły zachwyt. Można je było zobaczyć podczas niedzielnych uroczystości, które rozpoczęła msza św. koncelebrowana na Cmentarzu Legionowym. W swej homilii ks. dr Piotr Gajda mówił o współczesnym zniewoleniu; plugawym języku, zachowaniu hańbiącym, oglądaniu porno video, dążeniu do bogacenia się w nieetyczny sposób, o kradzieży, korupcji, współczesnej modzie... Pięknie brzmiały wykonane przez orkiestrę dętą z Szerzyn pieśni „Czarna Madonna” i „O Boże, Panie mój, nie pamiętaj że czasem było źle...” Po mszy św. licznie przybyłych uczestników uroczystości powitał wójt gminy w Pleśnej Stanisław Sorys, wicewojewoda Ryszard Półtorak odczytał list premiera RP Marka Belki, a Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa przypomniał, że bitwa pod Łowczówkiem była początkiem drogi do odzyskania niepodległości, a wolność nie została nam dana tylko zadana. Po apelu poległych trzykrotną salwę honorową przez żołnierzy kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Na uroczystość przybyli na koniach jeźdźcy z tuchowskiego ośrodka jazdy konnej Sarayan, z gospodarstwa agroturystycznego w Pleśnej oraz w strojach legionistów tarnowski szwadron ze Stadniny w Klikowej. Tarnowscy harcerze z komendy hufca ZHP przygotowali żołnierską grochówkę, która cieszyła się powodzeniem, bo dzień choć słoneczny, był chłodny, a przy ogniskach śpiewano pieśni legionowe.

„Cmentarz na Kopalinach – grób cichy u mszystych wezgłowi” – tak o cmentarzu legionistów pisze Józef Kozioł w książce „Straceńców los czyli o legionistach spod Łowczówka”. Książkę tę, oraz „Z Pleśnej do Łowczówka” Ryszarda Kozika i widokówki tegoż cmentarza - jako cegiełki na prace konserwatorskie cmentarza - można było kupić podczas uroczystości.

Obok cmentarza krzyżują się szlaki turystyczne, a drogowskaz informuje: Rychwałd szlakiem niebieskim do żółtego 1,15 h, do Pleśnej PKS czarnym 1 h, Łowczów PKP niebieskim 1,15 h, do Tuchowa PKP czarnym (cm. woj. nr 158, 161) 3 h. Warto tu zawędrować, by podumać nad mogiłami, by pamiętać. Narody, tracąc pamięć, tracą życie.

Teresa Dumańska
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 4)Dodaj komentarz
(12-11-2004) $ :
bojkot restauracji U Jana za ten obleśny napis nad okanmi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-11-2004) BisicA :
???????? Byłam na tej uroczystości wraz z rajdem wychodzącym z mojego liceum. Było ciekawie, ten pan bardzo interesująco opowiadał o wydarzeniach w Łowczówku. Warto było się przejść.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2004) leno :wata@poczta.onet.pl 
a gdzie się zmył Wójt Sorys? Takiego wójta gminie Pleśna nie zazdroszcze!!!!! Dla mnie ten gość to jakaś barania łąka.....

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(08-12-2007) gm :gm.g@tlen.pl 
Ja mieszkam od tego cwentarza pół kilometra i wiem o nim najwięcej jak ktos bedzie chciał coś wiedzieć to niech pisze chętnie odpowiem na wszystkie pytania

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947