Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
  
   Zapalmy znicze pamięci   -   11/11/2004
Zaplanowane na czwartek miejskie obchody Święta Niepodległości już po raz drugi będą miały zmienioną formułę. Po mszy świętej odprawionej w tarnowskiej Katedrze w godzinach popołudniowych, będą polegały na zapaleniu zniczy pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Organizatorzy zachęcają też do zapalenia w tym czasie zniczy wszystkich mieszkańców miasta.

Ogloszenie
>

Po raz pierwszy obchody 11 Listopada w zmienionej formule odbyły się przed rokiem. W zamierzeniu władz miejskich w ten sposób chciano odejść od sztampowej i tradycyjnej uroczystości pod Grobem Nieznanego Żołnierza, jakich w przeszłości odbyło się wiele.

Stąd nieprzypadkowo odbywają się one teraz wieczorową porą przy świetle świec i pochodni, z poezją i muzyką w tle. Organizatorzy uznali przy tym, że pomysł takiego obchodzenia święta został ciepło przyjęty przez tarnowian. Dlatego postanowili powtórzyć ten pomysł w tym roku.

- Zmieniliśmy formułę obchodów 11 Listopada po to, aby bardziej zainteresować tarnowian obchodami tego święta - tłumaczy Agnieszka Kawa, dyrektor Wydziału Kultury tarnowskiego magistratu. - Coraz mniej osób zaczęło bowiem przychodzić na obchody świąt państwowych organizowanych w mieście. Tym bardziej 11 Listopada jest świętem trudnym pod tym względem, gdyż pogoda jest już przeważnie niesprzyjająca uroczystościom na świeżym powietrzu. Natomiast zaproponowana obecnie przez nas oprawa uroczystości być może zachęci większą liczbę osób do wyjścia z domów i wzięcia udziału w obchodach niepodległościowych.

Tegoroczne uroczystości 11 Listopada rozpoczną się mszą świętą w tarnowskiej Katedrze o godz. 16. Około godz. 17 nastąpi przemarsz w stronę Grobu Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy przemarszu przejdą ulicami: Katedralną i Wałową przy blasku zniczy. Ci z nich, którzy nie przyniosą z sobą z domów własnych zniczy i świeczek, otrzymają je po wyjściu z Katedry od harcerzy. Przemarsz odbywał się będzie w obecności orkiestry dętej, obecni mają być także konni oraz oczywiście poczty sztandarowe.

Pod Grobem Nieznanego Żołnierza przewidziano salut armatni z działa bractwa kurkowego, odegrany zostanie hymn państwowy oraz "My, Pierwsza Brygada". Organizatorzy zadbali także o to, aby politycy nie mieli okazji do zbytniego przeciągania uroczystości, zanudzając uczestników przydługimi przemówieniami.

- Pod Grobem Nieznanego Żołnierza będzie tylko jedno przemówienie, prezydenta miasta, gdyż to prezydent jest organizatorem tych uroczystości - zapowiada Agnieszka Kawa. - Będzie to bardzo krótkie przemówienie historyczne, przypominające o tym, dlaczego świętujemy 11 Listopada.

Organizatorzy namawiają do przyniesienia w dniu jutrzejszym pod Grób Nieznanego Żołnierza zniczy i lampek, aby w ten sposób uczcić poległych za wolność ojczyzny.

Uroczystość zakończy pokaz sztucznych ogni, który odbędzie się przy muzyce Szopena. Zanim to nastąpi, aktorzy tarnowskiej sceny recytować będą fragmenty "Europy" Jerzego Brauna, harcerza i patrioty, twórcy pieśni harcerskiej "Płonie ognisko i szumią knieje".

Organizatorzy miejskich obchodów Święta Niepodległości zachęcają też wszystkich tarnowian do wyłożenia jutro na chodnikach i przed domami zniczy oraz lampek. Podobnie jak rok temu chcą rozświetlić miasto około godz. 17, aby przypominały o tym właśnie święcie.

Uroczyste Obchody Święta Odzyskania Niepodległości, odbędą się również w Mościcach Rozpoczną się one uroczystą mszą św. Za Ojczyznę w Kościele Parafialnym NMP Królowej Polski 11 listopada 2004r o godz. 10:00.

Po mszy św. mieszkańcy, poczty sztandarowe i Orkiestra Dęta Zakładów Azotowych przejdą na Cmentarz w Mościcach, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza o godz. 11.30 odbędą się główne uroczystości w tej dzielnicy.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 5)Dodaj komentarz
(11-11-2004) a :
Czy znow bedzie walka o głos? ........hehehe..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-11-2004) ja :
Nie zapominajmy o sprawach takiej wagi ! Nigdy ! 11 -11 - 1918

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-11-2004) Winetou :
Bardzo mi się podobały obchody, a na zakonczenie sztuczne ognie były OK.Powiedziałem.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-11-2004) $ :
bojkot restauracji U Jana za ten obleśny napis nad okanmi?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(12-11-2004) korektor :
Naucz się pisać nieuku.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947