Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Sześciolatki nie idą do szkół, przedszkole nr 27 nie będzie na razie likwidowane (komentarz)    -   08/2/2012
Wieści z tarnowskiego magistratu
Urząd Miasta Tarnowa odstąpił czasowo od zamiaru likwidacji przedszkola nr 27 przy ul. Okrężnej – to jeden z tematów dzisiejszej (8 lutego) konferencji prasowej. Powodem jest przede wszystkim zmiana rządowych planów dotyczących obowiązkowego posyłania sześciolatków do szkoły. UMT informuje jednak, że to tylko czasowe opóźnienie, temat powróci przed wejściem w życie obowiązku uczęszczania najmłodszych dzieci do szkół.

Ogloszenie
>

Treść komunikatu magistratu:
„Decyzja władz miasta o pozostawieniu w formie publicznej przedszkola nr 27 wynika z kilku przyczyn: uwarunkowań społecznych, próśb rodziców oraz z ekonomii. Placówka ta leży bowiem w zasobach miasta, nie jest to lokal wynajmowany, za który trzeba płacić dodatkowy czynsz.

Przypomnijmy, z powodów demograficznych oraz ekonomicznych, w Tarnowie od września przestaną działać przedszkola nr 9, 22 i 23. Szkoła Podstawowa Nr 19 przekształcona zostanie natomiast w placówkę niepubliczną niepłatną. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli radni podczas sesji.
Miejsc w tarnowskich placówkach oświatowych dla przedszkolaków z pewnością nie zabraknie. Jak informowaliśmy, w kilku szkołach powstają także bezpłatne oddziały przedszkolne. W każdej ze szkół może funkcjonować jeden oddział przedszkolny liczący do 25 dzieci. Już pierwsze dni naboru pokazały, że cieszą się one dużym zainteresowaniem.
Warto dodać, że, niezależnie od decyzji rządu w sprawie sześciolatków, coraz więcej rodziców posyła najmłodsze dzieci do szkół. Spośród, mieszkających w Tarnowie, dziewięciuset sześcioletnich dzieci, do szkół uczęszcza przeszło 110. Za dwa lata, kiedy wejdzie w życie obowiązek szkolny dla sześciolatków, w Tarnowie ubędzie około dwudziestu oddziałów przedszkolnych.

Komentarz
Cieszymy się, że przynajmniej czasowo rząd wycofał się z poronionej reformy, tak gorliwie reklamowanej przez Urszulę Augustyn, której to posłance PO ziemi tarnowskiej (i innym parlamentarzystom z tego ugrupowania) rodzicie i dzieci zawdzięczają stres związany z szeroko opisywaną przez nas od kilku lat „sześciolatkową” reformą. Przypomnijmy, że przeciwko reformie wypowiadali się nie będący na rządowym czy samorządowym garnuszku psychologowie. Przeciwko reformie głosowali rodzice, w bezprecedensowej akcji społecznej „Ratujmy Maluchy”. W wielu wypadkach rodzice „ze łzami w oczach” zabierali ze szkół swoje dobrowolnie posłane tam sześcioletnie pociechy. W wielu przypadkach w skali kraju posyłanie dzieci w tym wieku było związane z likwidacją oddziałów w przedszkolach. Pisanie służb prasowych tarnowskiego magistratu o 110 sześciolatkach uczęszczających do szkoły (na 900), po paru latach intensywnej propagandy, w kontekście tego wszystkiego, trudno uznać za „sukces” - to raczej porażka, a przecież Tarnów miał być chyba takim „wzorcowym” poligonem doświadczalnym w tym względzie i powodem do chluby i dla samorządu, i dla wspomnianej pani poseł, jakoś nie chwalącej się „sukcesem” forsowanej przez siebie „reformy”.
Teraz, w przypadku tworzonych właśnie szkolnych oddziałów przedszkolnych, nie gwarantujących takiej opieki jak w przedszkolach, dochodzi do tego aspekt nie tyle „zainteresowania” nimi rodziców, co aspekt ekonomiczny, wspomniany przeze mnie w artykule „Szkoły kontra przedszkola” w dniu 2 lutego b.r. Po prostu posłanie dziecka do oddziału przedszkolnego, gdzie w jednej grupie przebywają maluchy w różnym wieku, może (chwilowo) okazać się tańsze.
Oczywiście, trudno dyskutować z faktem niżu demograficznego. Można natomiast dyskutować na temat tego, że prawie żaden z dotychczasowych rządów (a właśnie, pamiętacie Państwo, kto wprowadził becikowe?), a już w szczególności rząd obecny, nie prowadzi jakiejkolwiek polityki prorodzinnej; raczej można mówić o polityce wymierzonej w rodziny. Tymczasem udowodniono – i widzimy to właśnie teraz – że bogactwem narodu, państwa – są dzieci; zarazem są one, w normalnym systemie, najlepszą ekonomiczną inwestycją.
Tak czy owak, zwolnienia wśród nauczycieli są nieuchronne; trzeba też pamiętać, że w przypadku przedszkoli, to na samorządach spoczywa niemal cały ciężar ich utrzymania; w przypadku szkół ten ciężar jest mniejszy, aczkolwiek rządowa subwencja oświatowa jest dalece za mała. Wypada przypomnieć też, że prawdziwą intencją ustawodawców tych „sześciolatkowych” „reform” było „uratowanie” części nauczycielskich etatów (a więc wyborców) w związku z niżem demograficznym oraz ratowanie systemu emerytalnego – dziecko rok wcześniej posłane do szkoły, rok dłużej będzie pracować (i to bez podnoszenia wieku emerytalnego). Warto pamiętać, że gdy wchodzi w grę ratowanie przez rządzących zadłużonego przez nich budżetu i bankrutującego systemu – ich ofiarą padają przyszłe pokolenia. Jak widać nie tylko w sensie „rolowania” długów. Platforma Obywatelska nie ma skrupułów nawet względem sześciolatków...
MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 11)Dodaj komentarz
(08-02-2012) ? :
Nie dla likwidacji SP 19.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2012) paranoja :
zostawcie 19 w spokoju,a nie oddawajcie kolezance partyjnej- niech dalej zajmuje sie OHP,a nie naszymi dziecmi- ja w kazdym razie,tak jak wielu rodzicow wypisuje dziecko jak przejmie szkole OHP.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2012) mieszkaniec :
im o to chodzi,zeby ta szkola zostala zamknieta- przecież tereny sa bardzo atrakcyjne, w Tarnowie,jak na Bialorusi-jeden tylko ma racje(do czasu)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2012) Brednie :
Takich bredni nie słyszałem jak zyję. To niedawno chwalono sie że na Olszynowej bedzie nowe przedszkole i budynej PP 27 niepotrzebny a teraz co w nowym przedszkolu będa stały puste dwie sale? gdzie tu gospodarnośc? a może Rojek dodgadał sie w imieniu jacusia ze Ścigałą? (no bo to juz nie PiS tylko solidarna polska - tylko z kim solidarna?)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(09-02-2012) Ciekawsli :
To posłanka ostatniej kadencji U. Augustyn jeszcze żyje? Myślałem że nie bo coś siedzi cichutko.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-02-2012) rodzic dzieci z likwidowanych przedszkoli :
pp nr 9 powinno istniec -

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-02-2012) babuśka3 :
niestety nasi radni maja nas gdzies -kadzielawski mogl zrobic wiecej dla utrzymania przedszkola na osiedlu legionow ale pewnie sie wolal nie wychylac...itd

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-02-2012) irysek :
gdyby radni nasi mieli jaja to wszystkie trzy przedszkola mogłyby zostać..fajne małe, przyjazne dla dzieci , rodzice chętnie je wybierali, bo gdyby tak nie było, to nie byłoby w nich dzieci , a z tego co wiem to na ich brak nie narzekały. Była fajna sieć przedszkoli, kto chcial duże to takie miał, a które z rodziców uważało, że dziecko będzie czuło się lepiej w małym to tam posyłali. A tak to co urząd proponuje???... najbliższe przedszkola??? no tak, jak doładuje się je jeszcze dziećmi z likwidowanych to grupy będą po trzydzieści osób, a co z dziećmi nowo przyjętymi, które by przyszły od września??? dla nich brak miejsc bo pierwszeństwo mają tamte! , a jak nie to oddział w szkole, ale żaden oddział nie zapewni dziecku takiej opieki jak przedszkole...5 godzin programowych, a potem co?? dziecko na świetlicę..bo tak ponoć ma to wyglądać. No i jeszcze urząd proponuje Olszynową...no fajnie nowe przedszkole, ale znajduje się ono na krańcach Tarnowa , i ono dobre będzie dla mieszkańców północnej części miasta. więc dla rodziców lepsza byłaby lokalizacja trzech przedszkoli, które likwidują...ale co to urzędasów interesuje!!!! wiwat polityka prorodzinnna, a paliwo mamy coraz tańsze to co tam...jeżdzić możemy nawet do Brzeska!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-02-2012) do babuśka3 :
Jak liczyłeś na Tego Radnego to o nim zapomnij.Byłem na sesji jak chodziło o szkołe i o Straż Miejską to widziałem że nawet głosu nie zabrał w jej obronie.Jak nie wierzysz to idź i przeczytaj sobie protokół z tej sesji. Przy wyborach oj chwalił się będzie ale chyba tym że zapewnił sobie stołek g łosami PO i Tarnowian.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(11-02-2012) zawiedziony :
Szkoda tego Tarnowa .Jest kilku radnych którzy proponują jakieś nowe rozwiązania ale jest ich za mało . No cóż jak obywatel wybierają tak mają.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(14-02-2012) do do babuśka3 (rodzic) :
ja też byłem na tej sesji i bardzo dobrze znam te sprawy - a na spotkaniach z rodzicami likwidowanych przedszkoli pan światłowski , pani barwacz , i inni radni twierdza ze wcale nie są za likwidacją przedszkoli- ale już głosują jak im ścigała każe - jedynie Kwaśny coś proponuje sensownego bez przepychanek politycznych i uzasadnione ekonomicznie

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl