
W razie wypadku...
ICE (eng. In Case Of Emergency, pol. w razie wypadku) - taki skrót z numerem do bliskiej osoby powinien się znaleźć w każdej komórce. To właśnie dzięki niemu lekarze lub ratownicy mogą bez zbędnej zwłoki zawiadomić krewnych lub bliskich o wypadku czy innym nagłym zdarzeniu. Rusza kampania promocyjna poświęcona temu zagadnieniu. Przyłącza się do nie także tarnowski magistrat.
Ogloszenie |
|
-W sytuacji zagrożenia życia ratownicy często nie mają możliwości szybkiego skontaktowania się z rodziną lub bliskimi poszkodowanego. Ma to szczególne znaczenie wówczas, gdy stan osoby, która uległa wypadkowi jest ciężki i nie ma możliwości pozyskania od niej informacji na temat przebytych wcześniej urazów, chorób na które cierpi, alergii, przyjmowanych na stałe leków a także grupy krwi, którą posiada. Prostym a zarazem bardzo skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest zapisanie w telefonie komórkowym, który zdecydowana większość z nas ma zawsze przy sobie tzw. numeru ICE. Wówczas, gdy u człowieka dojdzie do utraty przytomności ratownicy będą mogli uzyskać szybki kontakt z osobą, która udzieli informacji na temat stanu zdrowia poszkodowanego. Pod oznaczeniem ICE wpisujemy do książki telefonicznej w naszym telefonie numer telefonu osoby, którą o nieszczęśliwym zdarzeniu należy poinformować jako pierwszą. Następnie poprzez dodanie do oznaczenia ICE kolejnych cyfr, tzn. ICE1, ICE2 itd. wprowadzamy numery telefonów kolejnych osób, z którymi można się kontaktować. Dodatkowo można również numery ICE zapisać na kartce wielkości wizytówki, którą umieszczamy w dokumentach lub portfelu, mając jednocześnie głęboką nadzieję, że numery tych telefonów nigdy nie okażą się potrzebne – podkreśla
Magdalena Osiak, dyrektor Centrum Spraw Społecznych w magistracie.
Jak podkreślają ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i wszyscy inni, którzy interweniują na miejscu wypadków, wielokrotnie napotykają na trudności, kiedy muszą skontaktować się z krewnymi lub bliskimi poszkodowanych.
Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w sytuacji wymagającej szybkiego działania, powinniśmy w specjalny sposób oznaczyć w swojej komórce numer służący w nagłych wypadkach do kontaktu z bliskimi. Bardzo często telefon komórkowy jest jedynym przedmiotem, który można przy osobie poszkodowanej. Dzięki natychmiastowemu kontaktowi ratownicy mogą uzyskać takie informacje jak np. grupa krwi, przyjmowane leki, choroby przewlekle, alergie, itp.