Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Tarnowski magistrat zachęca do posyłania 6-letnich dzieci do szkoły    -   22/2/2012
Znów o sześciolatkach...
O „sześciolatkowej” reformie i jej następstwach pisaliśmy wielokrotnie i bardzo krytycznie (choć z przedstawieniem argumentacji obu stron). Przypomnijmy, że reforma ta, uchwalona została przez PO, a ze szczególną intensywnością stręczona była przez tarnowską posłankę Urszulę Augustyn, wcześniej dziennikarkę diecezjalnego radia RDN Małopolska. Obecnie Sejm, pod naporem społecznym, zdecydował się przesunąć ustawowy obowiązek posyłania dzieci sześcioletnich do szkół na rok 2014. Mimo to magistrat zachęca, by pociechy w tym wieku posyłać do szkoły już teraz , przekonując – jak podczas wczorajszej konferencji prasowej – że tarnowskie placówki są doskonale przygotowane na przyjęcia maluchów i jednocześnie chwaląc się, iż zainteresowanie ze strony rodziców „rośnie”. Przyczyną tej jednostronnej „promocji” jest oczywiście kryzys i niedostatek środków w miejskiej kasie oraz niż demograficzny – efekt antyrodzinnej polityki państwa, z większym lub mniejszym natężeniem prowadzonej za wszystkich kolejnych rządów.

Posłuchaj wypowiedzi: wiceprezydent Krystyny Latały, dyrektor Wydziału Edukacji Bogumiły Porębskiej i dyrektor SP Nr 18 Ewa Świądro – Mielak :

Ogloszenie
>

A oto treść informacji prasowej otrzymanej z tarnowskiego magistratu:

Mimo, że sejm postanowił przesunąć ustawowy obowiązek posyłania dzieci sześcioletnich do szkół na rok 2014, tarnowskie szkoły podstawowe już teraz są całkowicie przygotowane do prowadzenia zajęć dla najmłodszych dzieci. Ze statystyk wynika ponadto, że rośnie zainteresowanie rodziców zapisaniem sześciolatków do szkół. W największej z nich – Szkole Podstawowej Nr 18 – jest ich osiemnastu. Na kolejny rok zapisanych jest już dwanaścioro dzieci.
-Tarnowskie podstawówki dysponują zarówno doskonale przygotowaną bazą dydaktyczną ( to m.in. odpowiednio przygotowane sale do nauki przez zabawę, sprzęt zapewniający możliwość ruchu podczas nauki np. sale małej motoryki oraz bezpieczne place zabaw) – mówi zastępca prezydenta Krystyna Latała. Nad sześciolatkami, których rodzice zdecydowali o posłaniu swoich pociech do szkoły czuwa wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna. -Na naukę nigdy nie jest za wcześnie, zwłaszcza, gdy łączy się ona z dobrą zabawą i dzięki staraniom odpowiednio przygotowanych nauczycieli, dostosowuje poziom przekazywanych treści do wieku odbiorców. To ułatwia dobry start w edukacyjną przyszłość – podkreśla dyrektor SP Nr 18 Ewa Świądro – Mielak. -Namawiamy rodziców dzieci do odważnych decyzji, to pozwoli uniknąć nieuchronnego zjawiska komasacji, gdy w obligatoryjnym terminie pójdą do szkoły dwa najliczniejsze roczniki – z lat 2007 i 2008 – mówi dyrektor Wydziału Edukacji magistratu Bogumiła Porębska. To oznacza, że oddziały w klasach mogą mieć więcej niż trzydzieścioro dzieci, niewykluczone też, że w związku z tym, szkoły będą zmuszone pracować na więcej niż jedną zmianę.

Rodzice mogą osobiście zapoznać się z warunkami nauki w tarnowskich szkołach. Wystarczy przyjść na dni otwarte organizowane przez podstawówki. Najbliższe odbędą się w:
Szkole Podstawowej nr 2 -  14.03.2012 r. (środa ) w godzinach 16.00 – 17.30
Szkole Podstawowej nr 9 -  13.03.2012 r. (wtorek ) w godzinach 9.00 – 12.00
14.03.2012 r. (środa ) w godzinach 15.00 – 17.00
Szkole Podstawowej nr 14 -  27.03.2012 r. (wtorek ) w godzinach 16.30 – 18.30

Dodajmy, że małe dziecko ma ogromne możliwości intelektualne, a wiek przedszkolny to najlepszy okres na uczenie się, dlatego objęcie obowiązkiem edukacji wszystkich pięciolatków jest tak ważne. U małych dzieci najlepiej zapobiegać ewentualnym trudnościom w nauce, odpowiednio wcześnie diagnozując zaburzenia, dysharmonie rozwojowe oraz umiejętnie prowadząc terapię.
-Zapraszamy rodziców dzieci, które odbywają obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne do odwiedzania szkół celem zapoznania się z ofertą oraz wyposażeniem szkół. Pomocą w podjęciu decyzji służy również Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która bada predyspozycje 5 i 6-latków do rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej – dodaje dyrektor Porębska.

Komentarz
Jako ojciec 5,5-letniego dziecka nikogo do niczego nie będę namawiał. Wydaje mi się że znam wszystkie plus i minusy zarówno pozostawienia dziecka w przedszkolu, jak i posłania go do szkoły. Wiem natomiast jedno – decyzja o szcześciolatkowej reformie podejmowana była „za nas”, „bez nas” i „wbrew nam”. Już sam ten fakt ją dyskwalifikuje.
Racjonalnych argumentów w tym względzie kolejny raz przytaczał nie będę – uczyniłem to w poprzednich artykułach na ten temat. Poza tym nie lubię propagandy i nie bardzo rozumiem, dlaczego nagle sześciolatek w przedszkolu oznacza „stratę” dla dziecka, skoro jeszcze przed chwilą był to „edukacyjny awans”? Dlaczego nagle zachwala się w tym kontekście szkołę, a zalety przedszkola przemilcza? Jestem przekonany, że ewentualność posłania sześciolatka do szkoły nie ma w żadnym wypadku na względzie dobra dziecka; jedyną przesłanką są względy ekonomiczne. Cała reszta jest tylko opakowaniem złożonym z lawiny słów, kreacją, reklamą i – propagandą właśnie. Okazuje się bowiem, że gdy władzy brakuje pieniędzy (a mam tu na myśli przede wszystkim rząd i ustawodawców) – nie cofnie się ona przed niczym; uderza się w najsłabszych, na ołtarzu reformy kładzie się dzieci, cynicznie grając sloganami o „bardzo szybkim” „rozwoju dziecka” w tym wieku itp.
Dlatego z pewnością skorzystam z tej kurczącej się wciąż przestrzeni odpowiedzialności za własne dziecko, którą pozostawiło nam jeszcze państwo. I decyzję podejmę sam. Jak tylko to możliwe, moje dziecko nie będzie ofiarą kolejnego i już na starcie nieudanego, skompromitowanego eksperymentu. I ani do szkoły, ani do oddziału przedszkolnego w szkole swego 6-letniego syna posyłał nie będę.

M. Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 9)Dodaj komentarz
(22-02-2012) kazimierzzak57@wp :
By było lepiej trzeba wykopać MENAGO z Tarnowa. Chcieliście tarnowianie dobrobytu w wykonaniu PO to macie. Pozdrawiam debili którzy głosowli na jedyną słuszną niepolityczną partie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) MaSSta :
Bravo Panie Poświatowski, w końcu ktoś mądrze pisze o problemie, zgadzam się w 100% z artykułem, sama jestem matką 6,5 letniego chłopca i dzięki bogu miałam wybór: posyłać do szkoły bądź nie, ale współczuję rodzicom, którzy niestety nie będą już mieli tego wyboru. Potrzebujemy więcej takich artykułów, niech wiedzą urzędasy, że my RODZICE nie zgadzamy się z wcześniejszym posyłaniem naszych dzieci do szkół. Przedszkola oferują nam doskonałą opiekę i walczmy o to żeby tak pozostało!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) JEJU :
Debata kobiet które chyba nie mają 6-latków - babcie służą dobrymi radami a tu nie wydaje się by były one dobre

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) wyborca :
PO posyla 6-latki po to tylko zeby mogly wczesniej wejsc na rynek pracy i pracowac na rzad...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) Pracuś :
PO chciało posłąc ^-latków do szkoły o rok wczesniej, ludziom pracy podnieść wiek emerytany o 2 lata, czyli te maluchy już trzy lata dłużej będa pracować - oto reforma PO a biiedny naród dalej ich popiera i wielu bardzo wielu dostojników kościelnych także, a jest na to metoda : nie dajcie na tace ani jednej złotówki by wrócil;i z pusta przez cała najblizsza niedzielę to kler wróci do Narodu !!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(23-02-2012) rodzic :
NIE!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2012) zawiedziona :
aja jestem troche zawiedziona komentarzem redaktora bo brzmi to jak wycofywanie sie rakiem z wcześniejszych poglądów. w poprzednich artykułach pisał pan nie tylko o wątku ekonomicznym ale też ideologicznym. Dziecko w tym wieku łatwiej państwu "uformować", wbić mu "euro"- tolerastyczne idee do główki, w ogóle zrelatywizować proces wychowania i wprowadzić do niego zamęt (jeżeli rodzice tylko mają ochotę i czas na konsekwentne wychowanie do wartości). tym bardziej, że chodzi nie tylko o posyłanie 6 letnich dzieci do szkół ale tez obowiązek przedszkolny dla 5 latków

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-02-2012) MP :
droga Pani, zapewniam, że z niczego się nie wycofuję - tylko ile razy można pisać w kółko o tym samym? Poza tym istotnie ma Pani rację, a "formacja" dziecka przez państwo to bardzo poważny problem, zwłaszcza gdy się spojrzy, w jakim kierunku zmierzamy i do jakiego poziomu zeszła indoktrynacja w "bardziej postępowych" krajach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-02-2012) Eee :
nie ma jak przedszkole!!! Na naukę dziecko ma sporo czasu. Mój syn - sześciolatek zostaje w przedszkolu!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947