To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Ważne, osiedlowe samorządy    -   23/2/2012
Wybory coraz bliżej  
Trwają intensywne przygotowania do wyborów do Rad Osiedli. Już niebawem, bo w połowie kwietnia przeprowadzone zostaną te ważne głosowania. Tarnowianie wybierać będą swoich reprezentantów, swoich miejsc zamieszkania. Ich zadaniem będzie dbanie o to, by w danej dzielnicy, w danym osiedlu, w danej, małej społeczności, żyło się jak najlepiej. Puls miasta i potrzeby mieszkańców, są przez radnych osiedlowych najlepiej wyczuwalne, znajdują się oni przecież najbliżej mieszkańców i ich spraw. Tarnowski magistrat zachęca do aktywności w tym zakresie - bo warto. Do tego apelu przyłącza się również nasza redakcja.

Posłuchaj, co o wyborach do rad osiedli mówi sekretarz Urzędu Miasta Tarnowa Aleksandra Mizera :

Ogloszenie

Do 16 marca można zgłaszać kandydatury, wszelkie niezbędne informacje – szczegóły znajdują się na stronie internetowej tarnow.pl oraz w Kancelarii Rady Miejskiej. Magistrat dokłada wszelkich starań, by frekwencja w tych wyborach była jak najwyższa, by wszystkie osiedla miały swoje rady. Kandydatami mogą być wyborcy z danego osiedla, którzy złożą pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody na kandydowanie oraz uzyskają co najmniej 20 podpisów mieszkańców popierających kandydata z danego osiedla.

Wybory zostaną przeprowadzone w osiedlach, w których liczba zarejestrowanych kandydatur będzie większa od liczby wybieranych członków rady. Zgłoszenia przyjmowane są w Kancelarii Rady Miejskiej przy ul. Goldhammera 3, pok. 108 w godzinach pracy Urzędu. Informacja tel. 14 688 – 28 – 41, 14 688 – 28 – 42.

Dlaczego rady osiedli są tak ważne? Są fundamentem, na którym budowane jest społeczeństwo obywatelskie w mieście. Przypomnijmy, w Tarnowie działa trzynaście Rad Osiedli. Ostatnio, w trzech, z powodu bardzo niskiej frekwencji, nie wybrano przedstawicieli. Tym samym nie mają one żadnego ciała, które mogłyby się wypowiadać w imieniu mieszkańców tych miejsc. 

A formalnie wygląda to tak. Rady osiedli są jednostkami pomocniczymi Gminy Miasta Tarnowa. Działają w oparciu o Statut Gminy Miasta Tarnowa oraz Statuty osiedli. Rady osiedli obecnej kadencji zostały wybrane w wyborach w dniu 6 kwietnia 2008 r. Kadencja rad osiedli trwa 4 lata. Siedziby Rad Osiedli (za jednym wyjątkiem) zlokalizowane są w każdym osiedlu i utrzymywane przez Urząd Miasta Tarnowa, Rady Osiedli pracują społecznie na dyżurach i zebraniach. Warto już teraz pomyśleć kto w Państwa otoczeniu mógłby najlepiej sprawować tę funkcję, namówić go do kandydowania, a potem...iść na wybory! - zachęca tarnowski magistrat.
Szczegółowe informacje można będzie znaleźć na specjalnej zakładce na oficjalnym portalu miejskim tarnow.pl.

Komentarz
Do udziału w wyborach – czynnego i biernego – zachęcamy również i my. Wybory do rady osiedli to nie to samo co wybory do rady miejskiej czy parlamentu. Podkreślić tu trzeba, iż funkcja radnego osiedlowego jest funkcją czysto społeczną. I z tego tytułu zasmucającą jest sytuacja, gdy tu i ówdzie nie udaje się nawet powołać takiej rady, z powodu frekwencji nie przekraczającej nawet tego minimalnego progu, albo z powodu braku dostatecznej liczby kandydatów.
Rady osiedli w pewnym ograniczonym zakresie mogą decydować, na co przeznaczana ma być na ich osiedlach część środków samorządu, wskazywać najpilniejsze inwestycje, opiniować i inicjować różne działania, zwracać uwagę na problemy czy po prostu „pilnować” realizowanych przez magistrat zadań. Parkingi, deptaki, bezpieczeństwo, monitoring, utrzymanie zieleni i czystości, edukacja – rada osiedla może zajmować się szerokim spektrum spraw, wspierać różne inicjatywy. I choć w większości kwestii nie ma głosu decydującego, to jednak ma znaczący wpływ na to, jak wyglądają nasze osiedla.
Warto przynajmniej próbować wpływać na bieg wydarzeń, nie zaś stać z założonymi rękami i jedynie narzekać – dlatego jako obywatel i jeden z mieszkańców gorąco Państwa zachęcam do aktywnego udziału w wyborach do tego najniższego i najmniej upolitycznionego szczebla samorządu. Namówcie Państwo swoich, co bardziej aktywnych lud darzonych zaufaniem sąsiadów do udziału w wyborach. Zgłoście się, jeżeli uważacie że wasze doświadczenie może posłużyć wszystkim mieszkańcom. Podpiszcie się na liście. Lub przynajmniej zagłosujcie. By w ostateczności – nikt nie mógł Wam zarzucić, że nie skorzystaliście z szansy, by mieć choćby minimalny wpływ na to, jak wygląda Wasze otoczenie.

Mirosław Poświatowski
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Wed, October 5, 2022 19:41:03
IP     : 44.201.95.84
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html