To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Program obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych    -   27/2/2012
Pamiętajmy o Żołnierzach Wyklętych !
W ubiegłym roku polski Sejm ogłosił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W tym roku po raz pierwszy tarnowskie samorządy organizują oficjalne uroczystości upamiętniające ofiarę bojowników, którzy nie złożyli broni po 1945 roku, nadal walcząc i ginąc o wolność Polski w kraju opanowanym przez Sowietów i rządzonym przez ich polskich namiestników. Samorządowcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, które włączyły się w obchody Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych, zachęcają do wywieszenia 1 marca biało-czerwonych flag na naszych domach. Pzyłączamy się do tego apelu.

Ogloszenie

Powiat Tarnowski organizuje obchody we współpracy ze Światowym Związkiem Żołnierzy AK oraz Związkiem Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, zapraszając 1 marca br. na godzinę 11:00 do auli MWSE w Tarnowie, gdzie zaplanowano lekcję historii poświęconą tzw. "drugiej konspiracji niepodległościowej" (wykład "Wyklęci Żołnierze Polski Niepodległej. W pułapce historii". Prelegentem będzie pracownik krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Elżbieta Jakimek - Zapart. Zaplanowano także ekspozycję fotografii Zbigniewa Kowala, przypominającego postać swego ojca Władysława, jednego z przywódców organizacji WiN w naszym regionie. Wystawę zatytułowano "Zdjęcie mało powie, lecz wiele przypomni. Życie i działalność Władysława Kowala". Po zakończeniu wykładu i wernisażu wystawy o godzinie 12.30 przy Pomniku Ofiar Stalinizmu w Tarnowie będą miały miejsce uroczystości oficjalne.
O godzinie 18:30 w Kościele XX Filipinów, przy ul.Piłsudskiego będzie można wziąć udział we Mszy Świętej w intencji niezłomnych bohaterów zbrojnego podziemia niepodległościowego, działającego w kraju po 1945 roku. Mszę będzie celebrował i okolicznościową homilię wygłosi kapelan Światowego Związku Żołnierzy AK ks. Prałat Piotr Mieczysław Gajda.
Posłuchaj, co o tegorocznych obchodach mówi Ryszard Żądło, dyrektor Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego w Tarnowie :***

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” postanowili uczcić również wójt Gminy Tarnów oraz dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej, którzy zapraszają 1 marca o godzinie 11:00 na wykład dr Michała Wenklara z IPN zatytułowany Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w powiecie tarnowskim. Po wykładzie zostanie wyświetlony film fabularny „Generał Nil”, poświęcony generałowi Augustowi Fieldorfowi – zastępcy Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej pozostali w konspiracji i podjęli nierówną walkę z bezwzględną machiną komunistycznego państwa, wspieranego przez armię radziecką i NKWD. Za swoją działalność wielu z nich zapłaciło życiem. Ocenia się, że w latach 1945-1956 zginęło lub zostało zamordowanych około dwadzieścia tysięcy naszych rodaków, którzy podjęli czynną walkę przeciw komizmowi. Niestety, władza komunistyczna skazywała ich nie tylko na śmierć, lecz także na zapomnienie. Dlatego ciał poległych i pomordowanych nie wydawano rodzinom, lecz chowano w nieznanych miejscach.
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Sun, October 2, 2022 21:47:23
IP     : 100.25.42.211
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html