Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Tarnów    -   28/2/2012
Wykład dr M. Wenklara z IPN
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wójt Gminy Tarnów oraz dyrektor wolańskiego gimnazjum zapraszają w czwartek, 1 marca na wykład dr. Michała Wenklara z IPN zatytułowany „Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w powiecie tarnowskim”, który odbędzie się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej o godzinie 11:00. Po wykładzie zostanie wyświetlony film fabularny zatytułowany „Generał Nil” poświęcony generałowi Augustowi Fieldorfowi – zastępcy Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Ogloszenie
>

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej pozostali w konspiracji i podjęli nierówną. walkę z bezwzględną machiną komunistycznego państwa, wspieranego przez armię radziecką i NKWD. Za swoją działalność wielu z nich zapłaciło życiem. Ocenia się, że w latach 1945-1956 zginęło lub zostało zamordowanych ich około dwudziestu tysięcy. Niestety, władza komunistyczna skazywała ich nie tylko na śmierć, lecz także na zapomnienie. Dlatego ciał poległych i pomordowanych nie wydawano rodzinom, lecz chowano w nieznanych miejscach.

Uroczystość w Gimnazjum w Woli Rzędzińskiej została także poświęcona pamięci trzech młodych mężczyzn z Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek, którzy w lutym 1947 roku zostali zamordowani przez UB. Jeden z nich, Mieczysław Cielocha, kilka miesięcy wcześniej, działając z rozkazu tarnowskiego Inspektoratu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, na Burku wykonał wyrok śmierci na kapitanie NKWD Lwie Sobolewie – kierowniku UB w Tarnowie – odpowiedzialnym za torturowanie i śmierć działaczy niepodległościowego podziemia. To także ich historię przedstawi w swoim wykładzie dr Michał Wenklar – autor autorem książki zatytułowanej „Nie tylko WiN i PSL. Opór społeczny w latach 1945-1956 w powiecie tarnowskim.”

W październiku ubiegłego roku, dzięki poszukiwaniom podjętym z inicjatywy wójta Grzegorza Kozioła udało się odnaleźć miejsce spoczynku dwóch z nich.. Jak się okazało, Mieczysław Cielocha i Stanisław Kiełbasa zostali pochowani na terenie cmentarza komunalnego w Tarnowie-Krzyżu. Grób po odnalezieniu został wskazany rodzinie i oznaczony brzozowym krzyżem z tabliczką, a dnia drugiego listopada ubiegłego roku ks. dr Tadeusz Wolak z Jodłówki-Wałek odprawił nad mogiłą uroczystość pogrzebową w obecności zaproszonych krewnych.

Ostatnio Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uznała, że miejsce to spełnia wszelkie kryteria mogiły wojennej. Oznacza to, że opiekę nad grobem sprawować będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast jej realizacja zostanie powierzona Wojewodzie Małopolskiemu, który między innymi ufunduje pomordowanym nagrobek.
(PP)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 14)Dodaj komentarz
(28-02-2012) semen :
Chwała bohaterom, i serdeczne dzięki samorządowcom, którzy (w odróżnieniu od władz centrallnych) dbaja o pamięć.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) Szaweł :
Bandzior będzie bandziorem choćby go nie wiem jak pudrować.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) do Szawła :
Kto jest bandziorem?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) Szaweł :
Bandzior

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) E tam :
Mowi jak komuch, a może i potomek tych prawdziwych bandytów i rzezimieszków - ubeków, którym przeszkadzają żołnierze wyklęci.,

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) do powyżej :
Kto ? Żołnierze? Jacy żołnierze? W Polsce po 08 maja 1945 roku żołnierzami byli wyłącznie ci którzy służyli w strukturach podległych Rządowi Tymczasowemu a od 28 czerwca 1945 Tymczasowemu Rządowi Jedności Narodowej. To są suche fakty historyczne, a z faktami się nie dyskutuje.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) pagon :
Ot, i właśnie, się nie dyskutuje z jedynie słuszną interpretacją historii...nu, paniali???

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(28-02-2012) do powyżej :
To nie jest interpretacja to są fakty. Od interpretacji fachowcami są obrońcy tych nooo..............

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-02-2012) nareszcie!!! :
Nareszcie po tylu latach doceniamy tych co walczyli o wolną Polskę. Walczyli ze zbrodniarzami komunistycznymi polskimi i ruskimi, którzy później przez dziesiątki lat gnębili naród polski. Tym ludziom należy się cześć i pamięć...!!!!!!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-02-2012) do nareszcie!!! :
A czy Ty znasz znaczenie słów które napisałeś? Chodzi mi o cyt. "którzy później dziesiątki lat gnębili naród polski". O tych ludziach należy się społeczeństwu pełna prawda, czyli nie IPN-owska.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-02-2012) MAFIOSO :
„… pełna prawda, czyli nie IPN-owska.”. Najlepiej wyłącznie interpretacyjna. Łoj, chyba coś z przeszłości uwiera na sumieniu, uwiera ... .

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-02-2012) do powyżej :
Uwierać to chyba uwiera tych co wymyślili eufemizm "żołnierze wyklęci" żeby nie używać właściwego dla ich określania terminu. Mnie nie ma co uwierać bo ani sam nie miałem z nimi kontaktu, ani nikt z mojej rodziny.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-03-2012) nareszcie!!! :
To co mało mamy przykładów jak po II wojnie światowej komuniści ze swoimi "przyjaciółmi" ze wschodu" mordowali prawdziwych polskich patriotów. Mieszkaniec mojej miejscowości walczył na frontach II wojny św. i należał do AK. Niestety wrócił z Anglii do Polski, a tu się nim zajęły odpowiednie służby i długo nie pożył.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-03-2012) do nareszcie!!! :
To co mało mamy przykładów jak po II wojnie światowej bandziory mordowały ludność cywilną. Sklepowa z G.S. "Samopomoc Chłopska" zginęła z rąk "patriotów" tylko dlatego że sprzedawała w sklepie.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl