Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gminne uroczystości patriotyczne w Woli Rzędzińskiej    -   05/3/2012
Pamięci „żołnierzy wyklętych”
Licznie przybyli goście, uczniowie i mieszkańcy gminy – głównie Woli Rzędzińskiej oraz Jodłówki-Wałek wzięli udział w czwartek, 1 marca w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody odbyły się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej. Uroczystości poprzedził wyjazd delegacji samorządu Gminy Tarnów na czele z wójtem Grzegorzem Koziołem oraz dr. Michała Wenklara z Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarz w Tarnowie-Krzyżu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na odnalezionej w ubiegłym roku mogile zamordowanych przez władze komunistyczne; Mieczysława Cielochy z Woli Rzędzińskiej i Stanisława Kiełbasy z Jodłówki-Wałek.

Ogloszenie
>

Następnie gimnazjaliści i goście wysłuchali wykładu dr. Michała Wenklara zatytułowanego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w powiecie tarnowskim, poświęconego także konspiracji na terenie Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek. Prelegent opowiedział także o kierowanym przez Jana Jandzisia oddziale osłonowym tarnowskiego inspektoratu „WiN”, który między innymi wykonywał wyroki śmierci na odpowiedzialnych za torturowanie i śmierć działaczy niepodległościowych funkcjonariuszach UB i NKWD. Wykładowca przybliżył słuchaczom również postać Mieczysława Cielochy dowódcy placówki AK, a następnie związanej z „WIN-em” grupy zbrojnej, który na rozkaz wspomnianego Jana Jandzisia wziął udział w zamachu na kapitana NKWD Lwa Sobolewa. Po zakończeniu wykładu został wyświetlony film fabularny zatytułowany „Generał Nil”, poświęcony zamordowanemu przez władze komunistyczne generałowi Augustowi Fieldorfowi – zastępcy Komendanta Głównego Armii Krajowej i komendantowi organizacji „Nie”.

W uroczystościach wziął udział jeden z bohaterów tamtych wydarzeń Jan Sitko, żołnierz z grupy Mieczysława Cielochy, skazany przez stalinowski sąd na karę śmierci, następnie zamienioną na długoletnie ciężkie więzienie. Ponadto obecne były rodziny: Jana Jandzisia, Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy. Swoją obecnością uwagę zwracali działacze tarnowskiej „Solidarności” internowani i więzieni w stanie wojennym – wśród nich Karol Krasnodębski, Leonard Łącki czy Alojzy Warchoł.
Samorząd Gminy Tarnów reprezentowali: wójt Grzegorz Kozioł, zastępca wójta Sławomir Wojtasik, przewodnicząca Rady Gminy Wieslawa Mitera, radni i sołtysi. Na uroczystości ponadto przybyli radni powiatowi: Mariusz Tyrka, Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach, dyrektorzy szkół i nauczyciele oraz kapłani, wśród których znalazł się ks. dr Tadeusz Wolak – Honorowy Obywatel Gminy Tarnów. W roli gospodarza wystąpił natomiast radny powiatowy – dyrektor wolańskiego gimnazjum Józef Lazarowicz. Wśród uczestników uroczystości warto wymienić także „pilotującego” od początku zagadnienia dotyczące żołnierzy wyklętych w gminie Tarnów, kierownika gminnej biblioteki Adama Rybę

Posłuchaj opowieści Jana Kiełbasy, brata żołnierza WIN Stanisława Kiełbasy oraz żony pana Jana, Alojzy :Posłuchaj rozmowy o „Żołnierzach Wyklętych” z dr Michałem Wenklarem (IPN Kraków) :Przypominając te ponure czasy i tragiczne losy „żołnierzy wyklętych”, wójt Grzegorz Kozioł powiedział -Od tamtych wydarzeń dzieli nas kilkadziesiąt lat. Dla nas to już przeszłość, o której nadal bardzo mało wiemy. Dla was, drodzy kombatanci i najbliżsi pomordowanych oraz więzionych, są to wspomnienia żywe, zapewne nieraz stające przed oczami. Dlatego cieszymy się, że jesteście dzisiaj z nami, że macie jeszcze na tyle sił i woli, aby wspierać nas w wypełnianiu tych „białych plam” naszej historii, a przede wszystkim, aby dawać świadectwo o czasach stalinowskiego terroru, o tamtej niezwykłej konspiracji i jej bohaterach.

O „żołnierzach wyklętych” ziemi tarnowskiej przypomina nam mogiła Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy, która decyzją Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa została uznana za mogiłę wojenną. Oznacza to, że opiekę nad grobem sprawować będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast jej realizacja zostanie powierzona wojewodzie małopolskiemu, który wkrótce ufunduje pomordowanym nagrobek.
PP, MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 8)Dodaj komentarz
(05-03-2012) Mat :
Michałem Wenklarem, nie Wenklerem...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(05-03-2012) red :
dziękujemy za zwrócenie uwagi na literówkę, już poprawiona

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(10-03-2012) Ciekawski :
Załatwianie krewnemu statusu "bohatera" nazywa się nepotyzm wójcie z Bożej łaski. Może gmina zamiast na kwiatki dla krewnych wójta przeznaczyłaby pieniądze na oświatę?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(13-03-2012) Adam Ryba :
Mieczysław Cielocha i Stanisław Kiełbasa nie są spokrewnieni z wójtem Gminy Tarnów. Prosze nie wypisywać bredni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2012) do powyżej :
Czyżbyś Rybo opracowywał drzewo genealogiczne jego wysokości?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2012) Adam Ryba :
Złośliwy mały człowieczku ja po prostu interesuję sie historią Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(15-03-2012) do powyżej :
Ty zapewne jesteś dużym człekokształtnym. A tak swoją drogą to znałem kiedyś Rybę który był przyzwoitym człowiekiem, a na imię miał Franciszek i był związany z dawnym Zespołem Szkół w Mościcach. Jeśli to twój krewny to się do tego nawet nie przyznaj bo w/g mnie z przyzwoitością nie masz nic wspólnego.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-03-2012) cc :
strasznie zatroskane twarze mają panowie zgromadzeni nad mogiłą -ból wyrysowany na szlachetnych licach

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012(2015) Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl