To jest strona archiwalna
   Co to był za portal ?   
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Gminne uroczystości patriotyczne w Woli Rzędzińskiej    -   05/3/2012
Pamięci „żołnierzy wyklętych”
Licznie przybyli goście, uczniowie i mieszkańcy gminy – głównie Woli Rzędzińskiej oraz Jodłówki-Wałek wzięli udział w czwartek, 1 marca w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Obchody odbyły się w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Woli Rzędzińskiej. Uroczystości poprzedził wyjazd delegacji samorządu Gminy Tarnów na czele z wójtem Grzegorzem Koziołem oraz dr. Michała Wenklara z Instytutu Pamięci Narodowej na cmentarz w Tarnowie-Krzyżu, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na odnalezionej w ubiegłym roku mogile zamordowanych przez władze komunistyczne; Mieczysława Cielochy z Woli Rzędzińskiej i Stanisława Kiełbasy z Jodłówki-Wałek.

Ogloszenie

Następnie gimnazjaliści i goście wysłuchali wykładu dr. Michała Wenklara zatytułowanego Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość” w powiecie tarnowskim, poświęconego także konspiracji na terenie Woli Rzędzińskiej i Jodłówki-Wałek. Prelegent opowiedział także o kierowanym przez Jana Jandzisia oddziale osłonowym tarnowskiego inspektoratu „WiN”, który między innymi wykonywał wyroki śmierci na odpowiedzialnych za torturowanie i śmierć działaczy niepodległościowych funkcjonariuszach UB i NKWD. Wykładowca przybliżył słuchaczom również postać Mieczysława Cielochy dowódcy placówki AK, a następnie związanej z „WIN-em” grupy zbrojnej, który na rozkaz wspomnianego Jana Jandzisia wziął udział w zamachu na kapitana NKWD Lwa Sobolewa. Po zakończeniu wykładu został wyświetlony film fabularny zatytułowany „Generał Nil”, poświęcony zamordowanemu przez władze komunistyczne generałowi Augustowi Fieldorfowi – zastępcy Komendanta Głównego Armii Krajowej i komendantowi organizacji „Nie”.

W uroczystościach wziął udział jeden z bohaterów tamtych wydarzeń Jan Sitko, żołnierz z grupy Mieczysława Cielochy, skazany przez stalinowski sąd na karę śmierci, następnie zamienioną na długoletnie ciężkie więzienie. Ponadto obecne były rodziny: Jana Jandzisia, Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy. Swoją obecnością uwagę zwracali działacze tarnowskiej „Solidarności” internowani i więzieni w stanie wojennym – wśród nich Karol Krasnodębski, Leonard Łącki czy Alojzy Warchoł.
Samorząd Gminy Tarnów reprezentowali: wójt Grzegorz Kozioł, zastępca wójta Sławomir Wojtasik, przewodnicząca Rady Gminy Wieslawa Mitera, radni i sołtysi. Na uroczystości ponadto przybyli radni powiatowi: Mariusz Tyrka, Jacek Hudyma, Tomasz Stelmach, dyrektorzy szkół i nauczyciele oraz kapłani, wśród których znalazł się ks. dr Tadeusz Wolak – Honorowy Obywatel Gminy Tarnów. W roli gospodarza wystąpił natomiast radny powiatowy – dyrektor wolańskiego gimnazjum Józef Lazarowicz. Wśród uczestników uroczystości warto wymienić także „pilotującego” od początku zagadnienia dotyczące żołnierzy wyklętych w gminie Tarnów, kierownika gminnej biblioteki Adama Rybę

Posłuchaj opowieści Jana Kiełbasy, brata żołnierza WIN Stanisława Kiełbasy oraz żony pana Jana, Alojzy :Posłuchaj rozmowy o „Żołnierzach Wyklętych” z dr Michałem Wenklarem (IPN Kraków) :Przypominając te ponure czasy i tragiczne losy „żołnierzy wyklętych”, wójt Grzegorz Kozioł powiedział -Od tamtych wydarzeń dzieli nas kilkadziesiąt lat. Dla nas to już przeszłość, o której nadal bardzo mało wiemy. Dla was, drodzy kombatanci i najbliżsi pomordowanych oraz więzionych, są to wspomnienia żywe, zapewne nieraz stające przed oczami. Dlatego cieszymy się, że jesteście dzisiaj z nami, że macie jeszcze na tyle sił i woli, aby wspierać nas w wypełnianiu tych „białych plam” naszej historii, a przede wszystkim, aby dawać świadectwo o czasach stalinowskiego terroru, o tamtej niezwykłej konspiracji i jej bohaterach.

O „żołnierzach wyklętych” ziemi tarnowskiej przypomina nam mogiła Mieczysława Cielochy i Stanisława Kiełbasy, która decyzją Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa została uznana za mogiłę wojenną. Oznacza to, że opiekę nad grobem sprawować będzie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast jej realizacja zostanie powierzona wojewodzie małopolskiemu, który wkrótce ufunduje pomordowanym nagrobek.
PP, MP
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Unknown MySQL server host 'mysql5-3.premium' (1) in /home/intarnet/www/www1.atlas.okay.pl/poll/include/class_mysql.php on line 32
Connection Error
MySQL Error : Connection Error
Error Number: 0 
Date    : Thu, March 23, 2023 10:35:06
IP     : 3.236.209.138
Browser   : CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)
Referer   : 
PHP Version : 4.4.9
OS     : Linux
Server   : Apache
Server Name : www.intarnet.pl
Script Name : /www1.atlas.okay.pl/index_full.html