Już wkrótce portal w nowej formule
  Reklama i mecenat  
Najnowsze informacje
Zapraszamy, promujemy
Reklama
PŁATNE OGŁOSZENIA i REKLAMY
» PROMUJ się w inTARnecie (oferta)
Reklama
Reklama
Reklama
InTARnet poleca
» ZBK F.Machowski
» Dr Jacek Roik - nowy adres www!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Źródło: inTARnet.pl
  
   Na co idą nasze pieniądze – XXIX sesja Rady Miasta Tarnowa   -   19/11/2004
Zapowiadało się w czwartek na obrady z fajerwerkami... i rzeczywiście tak było. Choć uczestnicy myśleli zapewne, że pojawią się w innych momentach. Nie doszło m.in. do głosowania nad odwołaniem Marka Ciesielczyka z funkcji wiceprzewodniczącego RMT. Pośród kilkunastu pozostałych punktów porządku obrad Rady Miasta, budzącymi największe emocje i zainteresowanie radnych były te dotyczące strategii oświatowej, a właściwie wspólnego przedsięwzięcia miasta, ORLEN-u i ONZ-owskiego UNDP, ustalenia cen za usługi transportu zbiorowego i stanowiska Rady Miasta w rocznicę agresji narodowo-socjalistycznych Niemiec i Związku Sowieckiego na Polskę.

Ogloszenie
>

Nie mniejsze dyskusje wzbudziły bonifikaty przy zbywaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych i przekształcenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Spółkę Akcyjną. Przerwę w obradach poświęcono na obejrzenie, z okazji 86 rocznicy Odzyskania Niepodległości, swoistego spektaklu przedstawionego przez uczniów I LO w ich szkole.

Personalnym „hitem sesji” miało być odwołanie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, pana Ciesielczyka z funkcji. Udaremnił te zamiary radny „Uczciwości”, pan Sypek, który złożył wniosek o zdjęcie punktu z porządku obrad, co zyskało poparcie 12 radnych. 8 było przeciw, 2 się wstrzymało a inicjatorzy uchwały powiązani z władzami zyskali dowód, że przynajmniej w niektórych sprawach nie mają w Radzie Miasta większości.

Po ustaleniu porządku obrad przystąpiono do zapytań, oświadczeń i wolnych wniosków, których Radni mieli tym razem sporo. W Sali Lustrzanej, przy ul.Wałowej 10 padły więc prośby pana Łabno o podniesienie studzienek kanalizacyjnych w ciągu ulic Konarskiego – Narutowicza, pytanie pana Mundały, już poza klubem Prawy Tarnów, o drogę do cmentarza w Klikowej. Pan Martyka ponowił pytanie o koszty przesunięcia w kierunku wysypiska śmieci drogi łączącej Tarnów z węzłem autostrady, pan Bazuła zwrócił się o natrysk albo choćby umywalkę do obmywania potu, dla Strażników Miejskich, którzy ćwiczą mięśnie na siłowni urządzonej z ich składek. Wiceprzewodniczący, pan Słomka-Narożański, wyraził zadowolenie z faktu, że liście są ładnie sprzątane i podziękował za informację o tym co dzieje się w „Biedronkach” (z których, jak wiadomo z telewizji, robi się dżem i które dają mleko), a także zadał pytanie czy są radni korzystający ze sprzętu należącego do Urzędu Miasta Tarnowa. Wiceprzewodniczący, pan Ciesielczyk, skrytykował swoich krytyków i przypomniał, że pan prezydent Bień znów podpisał umowę na programy publicystyczne z telewizją kablową za 4000 zł, że z pieniędzy podatników zapłacił za koncert 40 000 zł modnej w latach 80-tych grupie Lady Pank, i kupił nowe auto, za 80 tys. zł. Na koniec pokazując reklamę w gazecie zapytał na kanwie sprawy stadionu żużlowego, czy aresztowanie kilku pracowników Rafinerii Trzebinia, nie wpływa aby negatywnie na obraz Tarnowa. Głos zabrała też przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Mościc (TPM), pani Barbara Brożek-Czekańska, która nawiązując do pisma Prezydenta Tarnowa dziwiła się, że są w Tarnowie dwie ulice Norwida. Ta, o której napisał pan prezydent z 3 wyciętymi na zlecenie miasta drzewami i ta, którą znają mieszkańcy Mościc, z 40 drzewami zrównanymi z ziemią.

Strategię oświatową, czyli dokument nie wspominający o tym, by dzieci uczyły się pilnie matematyki, polskiego i innych przedmiotów, by nauczyciele od nich wymagali, a rodzice wymagali od jednych i drugich – którym za to płacą, przyćmiła świeża sprawa umowy pomiędzy UMT, Orlenem i ONZ-towskim UNDP. Prezydent Bień stwierdził, że pan Ciesielczyk z pewnością powie, że ORLEN to „przestępcza organizacja”, ale – kontynuował pan prezydent – daje pieniądze więc będziemy z nią współpracować! Zabrzmiało to nieco dwuznacznie... Wiceprzewodniczący zasugerował by sprawdzić co UNDP robi za granicą i na co i dla kogo konkretnie pójdą pieniądze obywateli (50.000 od ORLENu, będącego bezpośrednio i pośrednio w większości spółką państwową i 15.000 od tarnowskich podatników). Pan prezydent Bień w odpowiedzi stwierdził, że nie pójdą na wynagrodzenia osób opracowujących „strategię”, tylko na „organizację pracy”. Radni dodali do swojej, przyjętej strategii „wychowania dla społeczeństwa obywatelskiego i społeczeństwa samorządowego” jedno słowo, co dało początek w brzmieniu „wychowania patriotycznego dla...”.

Ponieważ Zakład Komunikacji Miejskiej nie postulował podwyżki cen, radni zmienili jeden z zapisów projektu uchwały. Obniżyli cenę biletu rodzinnego na soboty i niedziele z 8 na 6 zł by rodzina rezygnując z auta mogła taniej przejechać się autobusem integrując się w czasie wolnym, jak uzasadniał jeden z radnych. Pan wiceprezydent Jeleń stwierdził na koniec, że z dużym niesmakiem przeczytał w prasie apel Zarządu Oddziału Tarnowskiego UPR, by nie podnosić cen biletów, ponieważ jest to zwykła demagogia, a apel kuriozalny gdyż ZKM cen podnosić nie chciało po raz pierwszy od 16 lat. Radni dodali inne rodzaje biletów i rozszerzyli przywileje bezpłatnych przejazdów, pozostawiając także 100% ulgi dla pracowników MPK i ZKM i ich rodzin.

Po długiej dyskusji, protestach i rozważaniach, radni przyjęli w nieco zmienionej wersji uchwałę LPR w sprawie zwrócenia się o oszacowanie zniszczeń wojennych wyrządzonych mieniu miasta Tarnowa przez okupantów z czasów II Wojny Światowej. Władze miasta były przeciwne temu pomysłowi.

Równie duże emocje wzbudziła kwestia większej bonifikaty przy zbywaniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności na rzecz spółdzielni mieszkaniowych. W ostatnim czasie znacząco zmieniły się zapisy ustawowe w tej sprawie. Chodzi o bonifikaty przy sprzedaży mieszkań spółdzielczych wraz z częścią gruntu. Obecnie jest to 85%. Są miasta, w których mieszkańcy mogą po latach PRL-u stać się właścicielami gruntu np. z bonifikatą 99%. Prezydent Bień kilkakrotnie w czasie sesji stwierdzał, że z pewnością na taki gest wobec mieszkańców się nie zgodzi. Przedstawiciele spółdzielni twierdzili, że stan obecny nie stanowi wystarczającej zachęty. Mimo potencjalnej możliwości zakwestionowania uchwały, przy zarządzeniu głosowania imiennego – wniosek przeszedł. Radna A.Mach zażądała informacji, który z radnych mógł być zainteresowany osobiście takim brzmieniem uchwały.

Finałem debat w czasie tej sesji była sprawa przekształcenia MPEC Sp. z o.o. w MPEC S.A. Radny Łabno stwierdził, ze miasto zawsze wspierało MPEC, przekazywało pieniądze podatników, miliony złotych, nie pobierało będąc udziałowcem, dywidendy, zaś przekształcenie w Spółkę Akcyjną może oznaczać pierwszy krok do prywatyzacji, wzrost zarobków prezesa, utratę kontroli władz miasta nad spółką i wzrost cen. Inne głosy stwierdzały, że skoro jest dobrze to nie należy zmieniać. Zwolennicy podnosili wyższość S.A. nad Sp. z o.o., możliwość rozwoju itp. Nikt nie zadał pytania kto będzie mógł prócz dotychczasowych udziałowców (UMT, WFOŚ, NFOŚ) kupić akcje tak dobrej spółki. Radni przychylili się w stronę Spółki Akcyjnej. Prezes MPEC, pan Rodak, zapowiadał wcześniej próbę wejścia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych. www.mpec.tarnow.pl

Pojawiła się też kwestia wzięcia na barki tarnowskich podatników utrzymania stadionu Unii Tarnów w Mościcach. Stadion mieliby utrzymywać podatnicy, a sekcje miałyby płacić za dzierżawę. Ponoć tylko skomunalizowanie własności pozwala na starania o pieniądze podatników polskich i unijnych zaklęte w rożnych formach dotacji, refundacji itp. Wg radnych opozycyjnych pomysł ten może kosztować podatników nawet 2 mln rocznie.

Pod koniec obrad wiceprezydent Sasak w odpowiedzi na zapytania stwierdził, że jedynym sprzętem miejskim używanym poza UMT jest „komputer przenośny” użyczony Lidze Kobiet Polskich w roku 2001 uchwałą poprzedniego Zarządu Miasta z okazji ogólnopolskiej konferencji o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, wartości 5750 zł. Od tego czasu UMT zakupił, potrzebny urzędnikom, nowy notebook. Wyjaśniając, radna SLD i szefowa LKP, Stanisława Czernik-Adamczyk stwierdziła, że nie używa notebooka jako radna tylko używa go LKP wykonując zadania zlecone przez gminę, a poza tym UMT nie zwracało się o oddanie go. Prezydent Bień stwierdził, że wobec powyższego poprosi o zwrot mienia gminy.

Prezydent Bień odpowiedział też na zapytanie oczekującej przedstawicielce TPM, zaczynając słowami „tyłem do pani będę siedział, ale takie jest moje miejsce”...

Na koniec, w punkcie będącym omówieniem sprawozdania Prezydenta Miasta Tarnowa, wiceprzewodniczący Ciesielczyk zwrócił się o informacje co do ilości nowozatrudnionych osób w UMT, i stanowisk jakie otrzymali.
Następna sesja planowania jest na 16 grudnia.
(a.s.)
Sonda inTARnetowa
 
A to czytałeś ?
Czy sądzisz o komercjalizacji tarnowskiej służby zdrowia ?
jestem za
jestem przeciw
nie mam zdania
[Zobacz wyniki]
 

Komentarze internautów:   (Liczba komentarzy : 27)Dodaj komentarz
(19-11-2004) qaz :
a 16 grudnia beda forsowac zmiane nazwy os.25-lecia PRL na nazwe im.ks.dobrzanskiego.ale nie martwcie sie emeryci i rencisci,jezeli mieszkaja z wami dzieci,wnuki i wnuczki to one wam pomoga zalatwic wszelkie zmiany adresowe w urzedach-nowy dowod osobisty,sprawy meldunkowe i wlasnosci,ksiazeczki rencisty i emeryta,prawo jazdy,ksiazeczke zdrowia,paszport ,rozne karty np.wedkarskie i inne dokumenty,ale jest jeden MALY szkopul,to WY bedziecie musieli za to zaplacic,ale czym jest te kilkaset zlotych wobec wybujalych ambicji radnych i ktorzy w ten sposob chca sie przybodobac,kosztem innych,nie wam ale IM.ale pamietajcie to WY jestescie dla radnych a nie oni dla WAS!!!na pocieszenie trzeba napisac,ze bylo juz kilka prob zmian historii,a jej nie da sie oszukac,ale IM nigdy dosc,wiec moze ktos zglosi aby ci co chca zmian nazw ulic zmienili sobie nazwisko i pa...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-11-2004) hanys :
Ale Katowice zamieniono na Stalinogród a póżniej Stalinogród na Katowice. Skansen im. XXV-lecia PRL mógłby jednak w Tarnowie pozostać aby każdy widział do jakiego dna zdolni są czerwoni.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-11-2004) qaz :
hanysie ci sami czerwoni zrobili to,ze w niemczech nie wiedza,ze dostali baty pod grunwaldem-brak opisu walki,w angli i usa sadza,ze to oni zlamali enigme itd.mozna przytaczac w nieskonczonosc zaklamanie jednych jak i drugich,ale gdyby nie ci czerwoni to pewnie po twoich plecach jakis pan wchodzil do karety(moze to bylbym nawet ja).mnie chodzi tylko o to aby kosztem innych nie windowac siebie i nie oszukiwac,ze tych czasow nie bylo-w paryzu stoi pomnik lenina i oni nie mysla o zburzeniu go,chyba,ze jakis oszolom z polski zamieszka tam,zostanie radnym i go wysmieja za glupi pomysl zbuzenia,bo tam mieszkaja ludzie myslacy i tolerancyjni i wiedza,ze histori nie mozna falszowac bo to prowadzi do zaklamania.a tak na marginesie w skansenie to maja relikty przeszlosci takie jak ty,nie myslacy swiatopogladowo tylko jak mu narzuca tok myslenia..

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-11-2004) klekle :
nie lubie bufonady ciesielczyka, ale wynika z tego opisu że jako jedyny zachowuje sie przytomnie podczas sesji, mam nadzieje że skutecznie wywiettrzeją pomysły jego odwołania . ktos musi patrzyc na rece zarzadowi miasta. kto to ma robić? Rojek, Łabno albo pani Adamczyk z Bazułą ? a może takie nieroby jak radny Janik ? Nie żartujmy. Ciesielczy w radzie daje przynajmniej gwarancję , ze prezydenci nie popadają w samouwielbienie. Naprawdę nie ma do niego powodów.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-11-2004) hanys :
"myslacy swiatopogladowo" niezły bełkot qaz`ek, niezły bełkot. Nic Cię ta komuna nie wykształciła i nic Ci nie narzuciła bo tok można nadać myślom a gdy ich brak to nie ma co i czemu nadawać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-11-2004) mori :
Oj klekle, jeżeli patrzenie na ręce zarządowi przez Ciesielczyka jest takie jak tworzone przez niego teorie spiskowe to Ty zachowujesz się tak przytomnie jak on. Jego przytomność umysłu ma tylko jeden cel, zniszczyć każdą władzę która nie jest jemu podwładna.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(19-11-2004) Janik :
klekle, jeżeli ludzie pracujący po 16-18 godz na dobę są nierobami to szukam ludzi pracujących dla tego kraju wystarczająco dużo by nierobami ich nie nazywano. Wiem że w życiu liczy się działanie, nie gadanie o tym co chce się zdziałać

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-11-2004) klekle :
Panie Janik, o czym Pan pisze ? Jeśli Pan pracuje po 16-18 h to na pewno nie w Radzie Miasta (a o nieróbstwie w Radzie pisałem) ! Czas chyba pomyśleć o złozeniu mandatu jeśli jest Pan tak zajęty. Bo dla miasta i jego spraw czasu już nie starcza. Proszę się zastanowić nad tym, moze warto dać szansę komuś innemu ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-11-2004) Jola :
Kolejnae posiedzenie Rady Miasta ..... ŻENADA - KOGO MYŚMY WYBRALI ???????????

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-11-2004) Janik :
Nie wiedząc kto pisze takie teksty nie znając mojej pracy na rzecz społeczności zamieszkującej dzielnicę którą reprezentuję, nie będę komentował oceny człowieka który jest anonimowy. Z rezultatów mojego zaangażowania w sprawy osiedla rozliczą mnie wyborcy. Złożenie mojego mandatu jest w interesie wiadomych mi osób, więc nie będę komentował wypowiedzi klekle, bo przychodzi mi na myśl tylko jedna odpowiedź na pytanie kim może być ta anonimowa osoba

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(20-11-2004) dru :
a 140 mln zł na tarnowską oświatę z 245 mln dochodu miasta to co?! Kłócą się o bzdury i jakieś tam grosze, a nikt nie zauważył, że płacimy podatki niemal tylko na szkoły. Reszta wystarczy jedynie na łatanie dziur w zapyziałych ulicach i wegetację instytucji miejskich. Radni obudzcie się! Debatujcie o rozwoju miasta a nie szkół, bo z tak zacofanego mista najzdolniejsza młodzież poprostu wyemigruje.Amen

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2004) M.Wietrzyk :
Nie chcę zarzucać i nie zarzucam nikomu nieróbstwa (pan klekle musi być lepiej zorientowany ode mnie), ale prawdę mówiąc to chciałbym się dowiedzieć jakie prace zostały wykonane przez pana radnego Janika na rzecz dzielnicy, którą wspólnie zamieszkujemy.Pan wybaczy panie radny, ale o żadnych nie słyszałem. Być może coś przeoczyłem lub czegoś nie przeczytałem albo nie dosłyszałem - ale też, specjalnie żadnych efektów prac nie widać.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2004) żal :
Dru ,ale ty jesteś ograniczony.W szkołach wystarcza ledwo na kredę,aty nawijasz o oszczędzaniu.Już więcej się nie da.Czy ty chodziłeś kiedys na zajęcia pozalekcyjne typu:kółka zainteresowań,SKS,itp?Dzisiaj tego nie ma, bo oszczędza się na każdej godzince danej młodym, buduje się markety anie sala gimnastyczne czypływalnie!To najbardziej wypadałoby uzdrowić.Wszyscy chuzia na młodych ,ze chuliganią,skandalicznie się zachowują .Co mają robić ze swoimi hormonami pod trzepakiem lub pod budką zpiwem, gdy na osiedlu nie uświadczy klubu dla nich czy chodźby sali do zajęć sportowych.Oj odpowiedzą kiedyś nasze władze za te zaniedbania.Pomyślcie i budujcie obiekty dla młodych ,a wtedy na pewno mniej będzie rozbojów i chamstwa.W Earnowie wszystko zmierza tylko do tego ,by władze przypodobały się co botaszym firmom,a resztę mają w nosie!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(21-11-2004) UM :
Biuro Komunikacji Społecznej. Umowa nr 1 A) Przedmiot umowy: realizacja i emisja cyklu programów telewizyjnych na terenie miasta Tarnowa B) Nazwa oferenta: Małopolska Telewizja Kablowa "S.TAR-TV" Sp. z o.o. C) Kwota wynagrodzenia określonego w umowie w PLN: 28,500 D) Termin realizacji umowy: od 1 sierpnia 2003 r. - 31 grudnia 2003 r.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-11-2004) dru :
żal! czy wiekszość budżetu to jeszcze za mało (140 mln!) może wystarczyłoby 50 % szkół / trzeba umieć je wydawać pieniądze/

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-11-2004) Monika M. :
uderz w stół a nożyce się odezwą. Z tego co wiem jest dwóch radnych o nazwisku Janik. A dotknięty wypowiedzią klekle poczuł się dotnięty tylko jeden. Który ? Bo to wiele chyba nam już powie ...

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(22-11-2004) net seeker :
Choć w obecnej radzie panuje demokracja i dyplomacja, dla miasta niewiele dobrego z tego wynika. Głosowania idą tak bezkonfliktowo, że radni kończą ostatnio sesje o trzeciej, czwartej po południu. A przecież niegdyś płomienne przemówienia rozbrzmiewały (...) nawet późną nocą! Zdarzało się, że z tego powodu przepadła radnym niejedna transmisja meczu piłkarskiego. W tej radzie coś takiego byłoby niepodobieństwem. Nie tylko dlatego, że jest to rada kibiców... http://miasta.gazeta.pl/krakow /1,42699,2399619.html

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2004) k :
teraz jest 25 osob w radzie miasta a poprzedniej 45 osob pozdrawiam

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2004) xxx :
Marynarki Wojennej !!!!!

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2004) podatnik :
jako podatnik domagam się aby miasto zrobiło coś z ul. Narutowicza, jakieś przebicie Nowodabrowskiej do Okrężnej i parę innych rzeczy bo miasto dusi się w tych wązkich uliczkach( a nie tylko na szkoły i szkoły)

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(24-11-2004) onik :
A może władze dałyby trochę pieniędzy na rekonstrukcję zamku na Marcince; tak zrobią władze Poznania ze swoimi ruinami, a oni tam dobrze wiedzą jak gospodarować - poprostu wiedzą, że to dobra inwestycja.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(25-11-2004) M.Wietrzyk :
Po prostu, to tych pieniędzy nie ma i długo jeszcze nie będzie. Nie ma się też co dziwić skoro ważniejsze jest zaproszenie "Kawy czy herbaty"do Tarnowa, umowa z MTK, dopłaty do autobusów i wiele innych niepotrzebnych rzeczy. Kasa wycieka wąskimi (w skali miasta)strużkami po kilka , kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy. Niestety na koniec z tych zgubionych dziesiątków tysięcy robią się setki tysięcy i miliony. Kto z państwa wie jak wielkie jest zadłużenie miasta?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) Stary :
Pomieszanie z poplątaniem, większość dyskutantów nie wie o czym mówi. Nie rozróżnia problemów małych od dużych.Szkoda czasu na zabieranie głosu.

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(29-11-2004) a :
Mas z racje Upr tyle wie a podstawowej rzeczy w tarnowie nei wiedza ....jle wynosi zadluzenie .......hehe kazdy interesujacy sie miastem wie P.Wietrzyk

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(30-11-2004) M.Wietrzyk :
Może byś się w końcu nauczył pisać po polsku panie "a".

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(01-12-2004) a :
to jest włąsnie wietzryk ..brak argumentów to obraza cały on jak to UPr juz ci pisałem internet to nie polonistyka chwieju

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


(02-12-2004) M.Wietrzyk :
No to ile wynosi "chwieju" zadłużenie miasta?

numery ip komentujących są rejestrowane.   .


W związku z pracami modernizacyjnymi na portalu możliwość komentowania artykułów została wstrzymana do momentu oddania nowej wersji serwisów. Prosimy o cierpliwość, przepraszając za niedogodności.

Portal inTARnet.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do usunięcia lub skrótu komentarza naruszającego prawo, zasady współżycia społecznego lub NETykiety. Jeżeli uważasz, że którykolwiek wpis narusza czyjeś dobra - zgłoś nadużycie, wysyłając e-mail na adres:
redakcja@intarnet.pl


© 2003-2012 Tarnów ON-LINE

Kontakt z redakcją/administratorem:
Tarnowski Obywatelski Portal Internetowy inTARnet.pl
redakcja@intarnet.pl, tel. kom. 662 930 947